Haber Detayı
10 Şubat 2016 - Çarşamba 10:26
 
KOCAELİ, UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE ÜÇÜNCÜ
Kocaeli polisi uyuşturucuyla mücadele konusunda başarılı işler yapıyor, zehir tacirlerine göz açtırmıyor. Mücadele konusunda ülke genelinde 3.sırada olan Kocaeli’de tedavi merkezinin açılması isteniyor
Kocaeli Haberi
KOCAELİ, UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE ÜÇÜNCÜ

Kocaeli emniyeti, uyuşturucuyla mücadele konusunda zehir tacirlerine adeta göz açtırmıyor. Uyuşturucuyla mücadelede 3 yıldır Türkiye sıralamasında ilk 3’te yer alan Kocaeli emniyet, bir yandan sokak satıcılarıyla mücadele ederken bir yandan da doğu illerinden temin edilen uyuşturucunun batıya geçişine izin vermiyor. Doğu illerinden temin edilen uyuşturucu genellikle TIR, yolcu otobüsleri ve özel otomobillerle Avrupa’ya geçirilmek isteniyor. Kocaeli polisinin büyük başarısı da aslında burada devreye giriyor.

 

GEÇİT VERİLMİYOR

Buna en yakın örnek ise Van’dan temin edilerek TIR’la Avrupa’ya gönderilmesi. Van’dan temin edilen uyuşturucuyla yola çıkan bir TIR yaklaşık 1500 km yol yaparak Kocaeli sınırları içerisinde yakalandı. Bu durum Kocaeli’de yakalanan uyuşturucu miktarını fazla olduğunu gösterse de Kocaeli’de uyuşturucu miktarının fazla olduğu anlamına gelmiyor. Kocaeli’de uyuşturucuya hem transit geçit noktalarında hem de şehirde geçit verilmiyor.

 

585 OPERASYON YAPILDI

Uyuşturucu ile mücadele şube müdürlüğü ekipleri, Kocaeli içinde de uyuşturucuyla mücadele ediyor. Sokak satıcılarına göz açtırmayan ekipler sadece 2015 yılı içerisinde 585 operasyon yaptı ve bu operasyonlarda 1239 kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınarak adli mercilere sevk edilen 423 kişi tutuklandı. Asıl başarı ise tutuklanan bu kişilerin 318’inim Kocaeli’de sokak satıcılığı yapıyor olması. 700 kişi kapasiteli cezaevi bulunan Kocaeli’de 318’i sokak satıcısı 423 kişi cezaevinde. Yani özetle sokaklarda gençleri zehirlemek için dolaşan 318 torbacı artık yok.

 

SATICILAR TOPLANYOR

Peki, uyuşturucuyla mücadelede kesin çözüm mü? Hayır. Uyuşturucuyla mücadelede emniyet mensupları üzerine düşeni yapıyor ve satıcıları bir bir yakalıyor. Zaman zaman 18 saatten fazla çalışan ekipler ellerindeki tüm imkanları değerlendiriyor ve sokakları temizliyor. Ama bu uyuşturucu ile mücadele de kesin çözüm değil. Polis ekipleri satıcıları piyasadan topluyor ve hemen ardından yeni türeyen satıcıların peşine düşüyor.

 

SAĞLIKÇILARA DA GÖREV DÜŞÜYOR

Polis ekipleri torbacıları satıcıları ve piyasadaki uyuşturucuyu toplayarak sadece uyuşturucuya yeni insanların başlamasını engelliyor. Bu konuda daha önceden bağımlılığı olan da var. Burada da en büyük görev sağlık müdürlüklerine düşüyor. Bir yılda 1239 kişinin uyuşturucu suçlarından yakalandığı Kocaeli’de uyuşturucu madde tedavisi verilen tek bir yer yok. En yakın yerler İstanbul ve Sakarya.


KOCAELİ’DE TEDAVİ YOK

İstanbul’da bulunan AMATEM’den randevu almayı denediğimizde en yakın tarih 6 aydan önce değil. Sakarya’da ise sadece 2 kişinin yatarak tedavi görmesi mümkün. Burada sıra bulmak ise tamamen imkansız. Türkiye geneline bakacak olursa 28 yataklı tedavi mümkün. Yani sadece 28 kişi yatarak uyuşturucu tedavisi görebiliyor. Diğerleri ise ilaçlı tedavi ki bu çoğu zaman hiçbir işe yaramıyor.

 

TEDAVİ MERKEZİ ŞART

Kocaeli’ye tekrar döndüğümüzde uyuşturucu madde ticareti suçundan 1239 kişinin gözaltına alındığını ve tutuklanan 423 kişinden 318’inin Kocaeli’de torbacılık yatığını düşünecek olursak uyuşturucu madde kullanımı oldukça fazla. Yakalanan kişilerin tedavisi mümkün olmazken tedavi görmek için baş vuran kişilerin de kurtulacak bir imkanı yok. Yani özetle Kocaeli’ye bir uyuşturucu tedavi merkezi şart.

 

CEPHANELİK ÖNERİSİ

Tedavi merkezi konusunda yer önerisi yapılacak olursa da şu sıralar hastane yatırımlarıyla gündemde olan Cephanelik bölgesi olabilir. Cephanelik alanına yapılacak olan hastanede bir bölüm uyuşturucu tedavi merkezi olabilir. Aslında bu merkezler, yeşil alanı bulunan, sosyal tesisleri olan ve bu kişilerin aynı zamanda meslek edineceği kursların olduğu yerler olmak zorunda. Önümüzdeki kısa sürede böyle bir tesis kurmanın mümkün olmayacağını savunanlar olacaktır. İşte bu sebeple Cephanelik alanına yapılmayı planlanan hastanenin bir bölümü uyuşturucu tedavi merkezinde kullanmak gerekli.

 

SUÇ ORANI AZALACAK

İşlenen hemen her suçun altında alkol ya da uyuşturucu yatmakta. Eğer alkol ve uyuşturucu tedavi merkezleriyle insanların bedenlerini temizlemeyi başarabilirsek silahla yaralamalar, bıçaklamalar, alkol komaları, uyuşturucu ölümleri, darp olayları, aile içi şiddetler, hatta taciz ve tecavüzler bile büyük miktarda azalacaktır. Böylelikle her gün hastanelerde benzer hastalara 8-10 yatak ayırmaktan kurtularak hasta sayısında azalmaya yaşanacaktır. Polis ekiplerinin gösterdiği mücadeleye artık sağlık ekipleri de destek vermeli ve gerekli olan tedavi merkezi mutlaka açılmalıdır. Cezaevinde yer olmamasından dolayı uyuşturucu suçlarına karışanların da tutuksuz yargılamaması gerekmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOCAELİ,, UYUŞTURUCUYLA, MÜCADELEDE, ÜÇÜNCÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı