Haber Detayı
12 Aralık 2018 - Çarşamba 09:40
 
KOCAELİ’YE FOLKLORİK BİR BAKIŞ
Kocaeli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde III. Milli Kültür Şurası eylem planı “Çocuk ve Kültür” kısmında yer alan, çocuklarımızın yaşadıkları kenti kültürel olarak tanımaları amacıyla lise öğrencilerine yönelik hazırlanan proje tüm hızıyla devam ediyor.
Kocaeli Haberi
KOCAELİ’YE FOLKLORİK BİR BAKIŞ

 Kocaeli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Ezgi Yeşilyurt tarafından hazırlanan proje İzmit sınırları içindeki lise öğrencilerini kapsıyor.  Eğitimler kapsamında bugün kadar yaklaşık 10 bin öğrenciye kentimizle ilgili çok önemli bilgiler aktarıldı. Eğitimlerde; Kocaeli’nin tarihi, kültürel yapısı, zirve şahsiyetler örneklendiriliyor. Onlara yaşadıkları il kültürel olarak tanıtırken bir anlamda bildikleri değerlerin, bilmedikleri özelliklerinden de bahsediyor.

SAATLER KOCAELİ’YE GÖRE AYARANIYOR

Proje kapsamında; İzmit Saat Kulesi’nin tarihi, Türkiye’nin bütün saatlerinin Kocaeli’ye göre ayarlandığı, Hereke’deki Kaiser Wilhelm Köşkü’nün neden yapıldığı, Hereke Halı Fabrikası’nın kuruluş hikâyesi, Osman Hamdi Beyin tarihteki yeri, önemi ve şehrimizle olan bağlantısı. Hünkâr Çayırı, Karamürsel Sepeti’nin hikâyesi, Saray Müze (Kasr-ı Hümayun), Amir Ateş,  Mustafa Kandıralı,  Gazenfer Bilge,  Abhaz Kültürü, Gürcü Kültürü, Çerkez Kültürü,  Boşnak Kültürü, Manav Kültürü, Tarihi Tren Garı ve Hereke Halıları hakkında oldukça engin bilgiler gençlere adeta aşılanıyor.

BİLİYORLAR AMA GEZMEMİŞLER

Araştırmacı Yeşilyurt çalışmalarla ilgili tespitlerini de şu şekilde değerlendirdi: “Kocaeli denilince ilk akla pişmaniye, Kocaelispor ve Sekapark geliyor. Üzerinde yaşadığımız şehrin tarihini bilenlerin sayısı oldukça az. Örneğin üç bin yıllık kentimizin dünyada 4 büyük kentinden biri olduğunu bilmiyorlar. Mesela eğitimlerimizde ortalama iki yüz kişilik salonda 20 kişi Saray Müzeyi biliyor, görmüş ama içerisine girmemiş. İşte bu vermiş olduğumuz eğitimler sayesinde gençler yaşadıkları şehri daha farklı görmeye ve tanımaya başlıyorlar. Yaşadıkları kente karşı bir merak oluşuyor, tarihleriyle yüzleşiyor. Ufukları daha da gelişiyor”

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOCAELİ’YE, FOLKLORİK, BİR, BAKIŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı