Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 11:02
 
Korona aşısı Gebze’den
Gebze Haberi
Korona aşısı Gebze’den

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Muhammed Hasan Arslan, “Uluslararası bir üniversite ile aşı çalışması görüşmelerimiz devam ediyor. Uygun bir ortam olursa aşı çalışmalarının bir kısmını üniversitemizde gerçekleştirebileceğiz” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası girişimleri ile OSB'ler başta olmak üzere faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarında çalışan işçilere tarama yapılacak olan Covid-19 Tanı Merkezi, Gebze Teknik Üniversitesin’de kurularak çalışmalara başladı. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve GTÜ işbirliği ile hizmete geçen tanı merkezi hakkında bugün GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Amfi Salonu’nda bir basın toplantısı düzenlendi.

ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ

Düzenlenen basın toplantısına GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye Sağlık Enstitüler Başkanı Adil Mardinoğlu, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Ferruh Özcan ve akademisyenler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Arslan yaptı. Arslan, “Biz GTÜ’nün tüm imkanlarını seferber ederek en kısa zamanda açtık. Kocaeli’de çalışanların bir taramasını yapabilmek. 200 bine yakın bir çalışan var. 19 sanayi bölgesinin tam ortasında olan üniversitemiz bu iş için en uygun mekan. Bu üniversite sanayi işbirliğinin en güzel örneği. Bunu daha ileri seviyeye de getirmek istiyoruz. Sanayicilerimizle ortak laboratuvar kurmak için kapımız açık. Elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.

AŞI ÇALIŞMALARIMIZ VAR

GTÜ hem tanıya hem de tedaviye yönelik çalışmalar yapılmakta. Tanı kitlerinin üretim konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Antikor bankaları üreterek aynı anda 5-6 kişiyi tedavi edebilme metot çalışmalarımız da devam ediyor. Uluslararası bir üniversite ile de aşı çalışmalarımı konusunda bağlantılarımız var. Uygun bir ortam olursa aşı çalışmalarının bir kısmını üniversitemizde gerçekleştirebileceğiz. GTÜ devletimizin hizmetine amade. Bu çalışmanın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ

Rektör Arslan’ın ardından Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konuştu. Zeytinoğlu konuşmasında, “Başta Sanayi Bakanlığımızla ilk adımımızı attık. Bu merkezin GTÜ’de kurulmasını kararlaştırdık. Bizdeki verilere göre yüzde 30 civarında fabrikamız çalışmıyordu. Bunların hepsini çözme adına bir adım atmış olduk. Hem insanımız hasta olmasın, hem de üreriminiz aksamasın diye çalışma yapıyoruz. İlimizde de önemli bir seviyede düşüş bekliyoruz. Testin sanayicilerimize kişi başı maliyeti 30 TL. Ancak dışarıdan temin etmeye çalışsak bin tl. Bu iş imece usulü yapılan bir iş” ifadelerine yer verdi

28 POZİTİF VAKA

Başkan Zeytinoğlu’nun ardından TÜSEB Başkanı Adil Mardinoğlu konuştu. Mardinoğlu, “Bu süreçte 9 farklı merkez kuruldu. Merkezleri kurarken asıl hedefimiz 3 gün içinde testlerin hızlı bir şekilde yapılmasıydı. GTÜ’yü seçmemizdeki amaç hem personelin eğitilmesi hem de testlerin akademik anlamda yapılabilmesiydi. Günde 5 bin test hedefimiz vardı ancak hedefimizi yükselterek 10 bin test yapmaya karar verdik. Geçen hafta 5 bin test yapıldı. Bu testlerden 28 tane pozitif çıktı. Bu pozitif vakalarda Covid-19’un semptomları yoktu. Erken zamanda tanının çok önemli olduğunu görüyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Korona, aşısı, Gebze’den,
Yorumlar
Haber Yazılımı