Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 09:43
 
Koruyucu aile olun
Darıca’da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yumnu’nun sunumuyla gerçekleşen “Koruyucu Aile” tanıtım toplantısı bilinmeyen birçok detayın açıklığa kavuşmasını sağladı.
 
 
 
Darıca Haberi


Darıca Kaymakamı Ömer Karaman başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Darıca İlçe Emniyet Müdürü Turan Aksoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, Sosyal Hizmet Müdürü Burçin Şen, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Müdürlüğü Darıca’da açılmasının ardından ilçe halkının beklentilerine cevap vermesi yönündeki detayların yanısıra koruyucu aile olmanın hem çocuklara hem de ailelere ekonomik, sosyal ve insani katkıları masaya yatırıldı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, koruyucu aile konusunun ülkenin sosyal yapısı bakımından çok büyük önem taşıdığını söyledi. Koruyucu ailenin, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, htikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aileler olduğunu belirterek, bu hizmetin amacının çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

“Çocuk aile yanında olmalı”

Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Yümnü, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çocukların, yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, sürekli Türkiye'de ikamet eden, en az ilkokul mezunu 25 - 65 yaşları arasında evli ya da bekar, düzenli bir gelire sahip olan, çocuklu ya da çocuksuz herkesin koruyucu aile olabilir. Karamürsel'de şu anda 9, Kocaeli genelinde 170 koruyucu aile vardır. Bu noktada Türkiye'de 5'inci sıradayız. Unutulmamalıdır ki koruyucu aile yanına yerleştirilebilen, korunan, tehlikeli ortamlardan uzak tutulan her çocuk, sorumluluğu paylaşan herkesin sevinci, başarısı olacaktır." Dedi.

"Ailesi yetersiz kalan çocuklara sahiplenilmeli"

Yümnü, bazı ailelerin zihinsel, bedensel ya da psikolojik sorunlar veya ekonomik yetersizlikler nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebildiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Böyle durumlarda çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şeklinin, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır." dedi.

“İşsiz ve emeklilere büyük avantaj”

İl Müdürü Yümnü kjoruyucu aile olmanın ekonomik ve sosyal bir çok avantajınıda sıraladı. Verilen bakım ve harçlık parasından başka ayrıca: 
* Koruyucu ailelere, baktıkları her çocuk için, çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamaları için aylık ücret ödenir. 
* Özürlü çocuklar için yapılacak ödemeler iki katına kadar artırılır. 
* Her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olmak üzere eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti üç kat artırılarak ödenir. 
* Şubat ve ağustos aylarında çocukların yıllık giyim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat artırılarak ödenir. 
* Koruyucu ailedeki özürlü çocuklar ile okula giden çocukların okul servis aracı ücreti ödenir. Servis bulunmaması halinde gidiş-gelişlerdeki ulaştırma giderleri karşılığı otobüs bilet ücretleri ödenir.
* Tam gün öğrenim görüp de yemeklerini evde yeme olanağı bulamayan çocuklara, öğrenim süresince harçlıkları iki kat artırılarak ödenir. 
* Koruyucu aile yanındaki çocukların meslek edinme kurs bedelleri ile eğitim ve öğretimlerine ilişkin etüt, kurs, yaz okulu, harç, sınav ve kayıt ücretleri ödenir. 
* Başka illere öğrenim amacı ile gitmesi gereken çocukların ulaştırma giderleri ödenir.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Koruyucu, aile, olun,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı