Haber Detayı
15 Nisan 2017 - Cumartesi 09:43
 
KOÜ’DE ÜCRETSİZ PEDAGOJİK FORMASYON
Kocaeli Haberi
KOÜ’DE ÜCRETSİZ PEDAGOJİK FORMASYON

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Sertifika Programlarında; Şehit çocukları, eşi, annesi, babası ve kardeşleri ile gaziler ve onların çocukları, eşi, annesi, babası ve kardeşlerinin ücretsiz olarak eğitim görmesine Kocaeli Üniversitesi Senatosu tarafından oy birliğiyle karar verildi

 
 

Konu ile ilgili olarak Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Üniversitesi Senatosu tarafından alınan bu kararla, her zaman aziz milletimizin yanında ve hizmetinde olan üniversitemizin kendisine yakışan duruşu sergilediğini ifade etti.

Kararın güzel hizmetlere vesile olmasını dileyen Prof. Dr. Hülagü, “Türkiye’deki her kurumun kahraman şehit ve gazilerimize ve onların ailelerine minnet borcu vardır, bu borcun bir nebze de olsa ödenmesine yönelik yapılacak ne varsa Kocaeli Üniversitesi olarak gereğini yerine getirmeye hazırız” dedi.

Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatıralarına duyulan saygının millet olma bilincinin temel taşlarından olduğunu” ifade etti. Bu hassasiyeti taşıyarak oybirliği ile bu karara varan Kocaeli Üniversitesi Senatosu’na ve Pedagojik Formasyon eğitimini verecek olan Eğitim Fakültesi’ne teşekkürlerini ileten Prof. Dr. Hülagü, “Şehit ve gazilerimize ve onların ailelerine yönelik hizmetlere devam edeceklerini” vurguladı.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli ise, Kocaeli Üniversitesi Senatosu tarafından alınan karara ve Pedagojik Formasyon Sertifika Programı’nın içeriğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Prof. Dr. Veli, “Bizler şehitlerimize ve gazilerimize o kadar büyük minnet, şükran ve saygı borcumuz var ki, aldığımız bu karar onların yaptıkları büyük kahramanlıklar yanında çok küçük kalır. Bu vesile ile de başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

“Başta Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü olmak üzere Kocaeli Üniversitesi yönetimi, yapılan çalışmalarda bu toprakları bize vatan yapan şehit ve gazilerimize olan saygısını sürekli vurgulamış ve onları minnetle anmıştır” diyen Prof. Dr. Veli, “Eğitim Fakültesi olarak bu uygulamanın hayata geçirilebilmesi için fakülte yönetim kurulu kararı alarak bunu Kocaeli Üniversitesi Senatosu'na sunduk. Senatomuzun takdiri ile de kabul edildi” açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Veli, kararın ilk Pedagojik Formasyon Sertifika Programı’nda uygulanacağını da sözlerine ekledi.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı ile ilgili bilgiler de veren Prof. Dr. Veli, “Eğitim Fakültesi mezunu olmayıp, Fen Edebiyat, İlahiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Spor Bilimleri gibi fakültelerden mezun olan veya son sınıf öğrencilerinden isteyenlerin, Pedagojik Formasyon Sertifika Programı’na katılarak öğretmenlik mesleğini icra etmeleri için gereken bilgi, birikim ve deneyimi kazanmaktadırlar” şeklinde konuştu.

 

Programa Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 22 Şubat 2014 tarihli ve 9 sayılı kurul kararı ile güncellenmiş olan ‘Öğretmenlik Alanları, Atama Ve Ders Okutma Esaslarında’ belirlendiği gibi 89 farklı alanda pedagojik formasyona üniversite mezunları veya son sınıf öğrencilerinin başvurabileceğini aktaran Prof. Dr. Veli, genel not ortalamasının da 2 veya üzeri olması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Veli, Pedagojik Formasyon Sertifika Programı’na başvuru koşulları ve genel bilgilerin başvuru sürecinde üniversitemiz web sayfasında duyurulacağını da söyledi.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı’nın iki dönemden oluştuğunu ve bir yılı kapsadığını anlatan Prof. Dr. Veli, “Her bir dönem 14 haftadan oluşmaktadır. Bu eğitim süresince öğretmen adayları 10 ders almaktadırlar. Programa katılanların öğretmenlik vasfını kazandıracak dersleri veriyoruz. Eğitim Bilimlerine Giriş, Özel Eğitim Yöntemleri gibi teorik dersler Eğitim Fakültesi’nde verilmektedir. Öğretmenlik Uygulaması dersi ise öğretmen adaylarını en iyi şekilde yetiştirmek için, öğrendikleri teorik bilgileri direk sınıflarda öğrencilerin karşısında uygulayarak kendi birikim ve deneyimlerini ortaya koymalarına olanak sağlıyor” dedi. Programın ikinci döneminde öğretmen adaylarının kendi branşlarına yönelik belirlenen okullarda, Öğretmenlik Uygulaması dersini aldıklarını belirten Prof. Dr. Veli, öğretmen adaylarının bu ders kapsamında bir süre dersi dinlediğini, ardından ise öğrencilerin karşısında bire bir ders anlatarak tecrübe kazandığını anlattı.

Prof. Dr. Elşen Veli, kontenjanlarda şehit yakınları ile gaziler ve yakınlarına herhangi bir kontenjan sınırlaması olmadığını, genel kontenjanlarda ise mağduriyet olmaması için başvuran adayların neredeyse tamamını karşılayacak şekilde kontenjanın Kocaeli Üniversitesi Senatosu tarafından belirlendiğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOÜ’DE, ÜCRETSİZ, PEDAGOJİK, FORMASYON,
Yorumlar
Haber Yazılımı