Haber Detayı
01 Ağustos 2017 - Salı 11:11
 
KYK burs yurt başvurusu ne zaman başlıyor?
 
 
 
Haberi


KYK burs yurt başvurusu ile ilgili resmi açıklama yapıldı. Lise öğrenimini tamamlayıp eğitimine üniversitede devam eden adaylar, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumunun burs ve yurt imkanlarından faydalanmak için başvuruda bulunuyorlar. Aynı zamanda kredi seçeneğini de tercih eden adaylar burs çıkmadığı durumlarda kredi alabiliyorlar. Mezun olduktan sonra kredi borçlarını sigortalı bir ile girdiklerinde uygun ödeme planı ile geri ödüyorlar. KYK’nın resmi sitesi üzerinden konu ile ilgili bir açıklama yapıldı. 

 

KYK burs yurt başvurusu ne zaman nereden yapılır sorusunun cevabı LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından merakla araştırılıyor. Her yıl lise öğrenimini tamamlayan öğrenciler eğitimlerine üniversitede devam edebilmek için merkezi sınavlara giriyorlar. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapan öğrenciler, tercih sonuçları açıklanır açıklanmaz burs veren kurumları araştırmaya başlıyorlar. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu yurt ve burs konusunda öğrencilere yardımcı olan kurumların başında geliyor. Öğrenciler üniversiteyi kazandıkları ilde bulunan devlet yurdunda kalmak için ve burs veya kredi alabilmek için başvuruda bulunuyorlar. KYK son dakika açıklamasında başvuruların ağustos ayı içerisinde alınacağını duyurdu. Yapılan güncel açıklamaları haberimiz içerisinden takip edebilirsiniz. KYK burs miktarı ne kadar?  Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde yanlışlık olan öğrencilerin üniversitenin Öğrenci İşleri Bürolarıyla görüşmeleri gerekiyor. Şehit çocukları (Şehit bekar ise bekar kardeşi), Gazi çocukları (Gazi bekar ise kendisi), sağlık kurulu raporu ile 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular, ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler öncelikli olarak burs almaktadırlar.

 

KYK BURS VE YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kredi Yurtlar Kurumu resmi internet sitesi üzerinden konu ile ilgili bir açıklama yaptı ve başvuruların Ağustos ayı içerisinde erişime açılacağını duyurdu. Konu ile ilgili yapılan güncel açıklamaları haberimiz içerisinden takip edebilirsiniz. Başvurular, e-devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-devlet’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde yanlışlık olan öğrencilerin üniversitenin Öğrenci İşleri Bürolarıyla görüşmeleri gerekiyor. Bilgilerinde hata olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek.

 

KYK BURS MİKTARI NE KADAR?

2017 Ocak itibari ile KYK Burs ve Kredileri, 25 TL bir artış ile 425 Türk Lirası olarak belirlendi. 2016'da KYK Burs ve Kredileri 70 TL kadar bir zam almıştı ve 400 TL'ye çıkmıştı. 2017'de ise KYK Burs ve Kredi tutarı 400 TL'den 425 TL'ye yükseldi. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs ve kredilerinden Önlisans ve Lisans öğrenciler yararlanabiliyor. Yüksek Lisans için ise KYK kapsamında ayrı burs bulunuyor.

 

KYK BURSLARI NE ZAMAN ÖDENMEYE BAŞLANACAK?

İlk defa burs/kredi alacak olan öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılının ocak ayı itibariyle ödeme yapılmakta iken, 2016-2017 öğretim yılında kurumumuzdan ilk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılacaktır. Kurumumuzdan burs/kredi alan öğrencilere, TC Kimlik Numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

 

KYK BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

KYK resmi web sitesine " kyk.gov.tr" adresi girilir. "2017-2018 Öğrenim yılında yurt içinde yüksek öğrenim programına girmeye ÖSYM veya ara sınıf öğrencilerin yurt başvurusu için tıklayınız" sekmesine tıklanır.

Açılan sayfada "Başvuruda dikkat edilecek hususlar "yazısı dikkatlice okunduktan sonra sayfanın en altındaki başvuru şartlarını kabul ettiğinizi onaylamak için onay kutucuğunu işaretleyip "Başvuru ve Güncelleme"sekmeni tıklanır.

Yeni sayfadaki başvuru sahibi kimlik bilgileri doğru olarak doldurulup resimdeki güvenlik kodu girilir.

Açılan yeni sayfada sizden öğrenim bilgileriniz ve okul bilgileriniz istenir.

Açılan yeni sayfada sizden ailenizle ilgili bilgiler istenmektedir. (ailede başka eğitim gören varmı,malvarlığı,geliri vb.) sizden istenen bilgileri doğru olarak girmeniz yararınıza olacaktır. (verdiğiniz bilgilerin doğruluğu kesinlikle araştırılacaktır.)

Sizden adres bilgileriniz ve e posta adresiniz istenmektedir.

Son olarak tüm bilgilerinizin doğru olarak doldurduğunuzdan emin olduktan sonra kaydet sekmeni tıklayrak, 2018 KYK burs ve kredi başvuru işlemleriniz tamamlanmış olacaksınız.

Öğrencilerin başvuru sırasındaki kodlama hatalarını ortadan kaldırmayı amaçlayan KYK, bu yıl yeni bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. Geçen yıl kısmi olarak uygulanan sistem bu yıl tam olarak hayata geçecek ve öğrencilerin okul bilgileri, YÖK’ün sistemi üzerinden alınacak. Uygulama sayesinde öğrencilerin başvuru esnasında yanlış işaretleme yaparak mağdur olması engellenecek.

KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için başvuru yapacak öğrencilerin, mağduriyet yaşamamaları için başvuru öncesinde e-devlet üzerinden öğrenim bilgilerini mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor. Yanlış ya da hatalı olan bilgilerin düzeltilmesinin öğrencinin sorumluluğunda olması dolayısıyla söz konusu öğrencilerin bilgilerini öğrenim görecekleri üniversitenin Öğrenci İşleri Bürolarından düzelttirmeleri gerekiyor. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapılamayacak.

Başvurular e-devlet üzerinden alınacağı için e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları da gerekiyor. 

Öğrenciler yurtlara başvuru tarihi ve başvuruların sonuçlanmasıyla ilgili her tür bilgiye Kurumun resmi internet adresinden (yurtkur.gsb.gov.tr) ulaşabilecek.  

 

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?

Ön lisans öğrencileri

Lisans öğrencileri

Açık Öğretim öğrencileri (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler 

Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmez)

Vakıf Üniversitesi öğrencileri

LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler (öncelikli olarak)

Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler

Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler

İkinci öğretim de okuyan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir. 

 

KİMLER KYK BAŞVURUSU YAPAMAZLAR?

Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,

Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,

Yabancı uyruklu öğrenciler,

Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,

Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,

Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenci

Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,

Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,

Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.

Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: KYK, burs, yurt, başvurusu, ne, zaman, başlıyor?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı