Haber Detayı
02 Temmuz 2018 - Pazartesi 18:22
 
Liseye Geçişte Müdürler Bilgilendirildi
Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Sadık Akar ve Mustafa Doğan, Darıca ve Çayırova’da bulunan ortaokul ve lise müdürlerine bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Darıca Haberi
Liseye Geçişte Müdürler Bilgilendirildi

LGS sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı şimdi sıra tercih maratonunda. 971 bin 657 öğrenci bir liseye yerleşmek için tercih yapacak. Dün Liseye geçiş tercihlerinin başlaması ile birlikte Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçti. Bu kapsamda Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Sadık Akar ve Mustafa Doğan, Darıca ve Çayırova’da bulunan ortaokul ve lise müdürlerine bilgilendirme toplantısı düzenledi.

3 OKUL SEÇMEK ZORUNDA

Tercih döneminin 5’li ve 3 grup halinde gerçekleşeceğini vurgulayan Akar, “İlk 5’li listede yerel kayıt dediğimiz öğrencinin ev adresi ve ev adresine çıkan okullardan seçeceği 5 okul olacak. Ama burada önemli bir durum daha var. İlk 5’li de yani mahalli kayıtlarda ilk 3’ü kendi kayıt alanında olmak koşuluyla 5 tercih yapılacak. Yani öğrencinin mezun olduğu ortaokula göre hangi liseleri tercih edebileceğine dair bir liste çıkacak.  Öğrenci bu listeden 3 okul seçmek zorunda. Eğer öğrencinin kayıt alanında iki tane Anadolu Lisesi varsa öğrenci zorunlu olarak üçüncüsünü Meslek Lisesi seçecek. Öğrencinin kayıt alanında bir Anadolu bir Meslek Lisesi, varsa öğrenci üçüncüyü Anadolu İmam Hatip seçmek zorunda olacak.” dedi.

“İKİNCİ LİSTEDE PUAN ÜSTÜNLÜĞÜ HÂKİM”

İkinci 5’li listenin sınavla öğrenci alacağına dikkat çeken Akar, “Sınav sonucuyla birlikte öğrencilerin yüzdelik dilimi açıklandı. Okulların yüzdelik dilimleri ile öğrencilerin yüzdelik dilimleri karşılaştırılacak ve yüzdelik yakınlığına göre 5 okul tercih edilecek. Üçüncüsü ise yatılı okullar. Öğrenci 5 tane yatılı okul tercihi yapacak. Yerleştirme yapılırken öğrencinin merkezi yerleştirmesi yapılıyor mu, sınavla öğrenci alan okullara yerleştirmesi yapılabiliyor mu buna bakılacak. Puan üstünlüğüne bağlı bir yerleştirme yapılacak.” ifadelerini kullandı.

GÖREV DÜŞÜYOR

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sadık Akar’ın ardından yine il milli eğitim müdür yardımcısı Mustafa Doğan bir konuşma yaptı. Her velinin mutlaka adrese dayalı tercih listesi oluşturmak zorunluluğunun altını çizen Doğan, okul puanı yüksek olan öğrencinin bu kayıt alanında seçilen okulda birinci yerleşecek öğrenci olacağını söyledi. Doğan, “Burada lise müdürlerine ve öğretmelerine görevler düşüyor. Şu anda onlara akademik anlamda iyi ve hedefleri yüksek öğrenciler geliyor. Liselerdeki okul idareleri ve öğretmenlerinin öğrencilerin bu akademik başarısını desteklemeleri gerekiyor. Öğrencilerin altyapıları desteklenmeli. Birçok lisenin okul müdürü ilçedeki iyi öğretmenlerle görüşmeler yapmaya başladı. Yani bu liseler de kendilerine gelen iyi öğrencileri daha iyiye götürmek için bir çaba içine girdi.” dedi.

KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
Etiketler: Liseye, Geçişte, Müdürler, Bilgilendirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı