Haber Detayı
02 Şubat 2016 - Salı 10:03
 
Maaşlar 1 yıl devletten!
Torba yasayla toplumun çeşitli kesimlerine sağlanacak avantajların devlete maliyeti 10 milyar liraya ulaşıyor.
- Haberi
Maaşlar 1 yıl devletten!

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Tayyip Eroğan’ın onayının ardından Resmi gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek torba yasayla toplumun çeşitli kesimlerine sağlanacak avantajların devlete maliyeti 10 milyar liraya ulaşıyor. Düzenlemeler arasında işbaşında eğitim gören gençlerin maaşların bir yıl boyunca İşsizlik sigortası Fonu tarafından karşılanması da yer alıyor. Halen bu süre 6 ay olarak uygulanıyor. İşbaşı eğitim programı çerçevesinde işe alınan işçilere Fon’dan aylık bin 300 lira ödenecek.

1 YILLIK SÜRE

2015 yılı işbaşı eğitim programından 159 bin kişi yararlandı, 2016’da bu rakamın 200 bine çıkacağı tahmin ediliyor. 2015 yılında işbaşı eğitim programına katılanlar için 1 milyar 328 milyon lira maaş ödendi. Sayının 200 bine çıkması durumunda, bir yıllık süreyle ödeme yapılacağı için maliyet 3 milyar 339 milyon lira olacak.

%6 PRİM TEŞVİKİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı tespitlere göre, işbaşında eğitim gören gençlerin yaklaşık yüzde 50-60’lık kısmı, 4-4.5 ay içerisinde daimi olarak işe yerleşiyor. İşbaşında eğitim programından yararlanmak isteyen gençlerin Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) başvurmaları gerekiyor. İşbaşında eğitim programı çerçevesinde işverenlerin yapacağı harcamalar da vergi matrahından düşürülerek ilave destek sağlanıyor. Ayrıca, programı tamamlayan gençleri 3 ay içerisinde işe alan işverenden, 42 aya kadar işveren sigorta primi alınmıyor. 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen 51 ilde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi muafiyetinin kapsamı genişletildi. Bundan böyle, 1 işçi çalıştıran işveren dahi yüzde 6 prim teşvikinden yararlanacak. Halen 197 bin 649 işyeri 479 bin işçi için bu teşvikten yararlanıyor. Kapsamın genişlemesiyle bu sayı artacak.

POLİS VE UZMANLAR

Polis, uzman erbaş ve uzman Jandarmaların ek göstergeleri 2.200’den 3.000’e çıkartıldı. Uzman erbaşlar 1. dereceye kadar yükselebilecekler, başka kamu kurumları için ise 7 yıl beklemeleri gerekecek. Emniyet hizmetleri sınıfı kadrolarında görev yapanlara verilen emniyet hizmetleri tazminatı yüzde 25 artırılacak. Bu düzenlemeden 96 bin uzman erbaş ve jandarma ile 361 bin aktif ve emekli emniyet görevlisi yararlanacak. Tazminat düzenlemeleri emniyet mensuplarının maaşlarında 152 TL ile 707 TL arasında artış sağlayacak.

EMEKLİ ESNAF DESTEK PRİMİ ÖDEMEYECEK

Emekli olduktan sonra esnaflık yapan ve sayıları 600 bine yaklaşan sigortalı, daha önce yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürülmüş bulunan Sosyal Güvenlik Destek Primi’nden tümüyle kurtuldu. SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra esnaflık yapanlar, mart ayından itibaren destek primi ödemeyecekler. Böylece bunların emekli aylıklarından her ay kesilen yüzde 10 oranındaki destek primi artık ceplerinde kalacak. Bu düzenleme de hükümetin seçim vaatleri arasındaydı.

MUHTARIN GÖZÜ RESMİ GAZETE’DE

Muhtarların net bin lira olan maaşları bin 300 liraya yükseltildi. Muhtarlar, yasa Resmi Gazete’de 14 Şubat’a kadar yayımlanırsa şubatta, sonra yayımlanırsa mart ayında zamlı maaş almaya başlayacaklar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maaşlar, 1, yıl, devletten!,
Yorumlar
Haber Yazılımı