Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 11:19
 
Mahkum affı için flaş gelişme!
Mahkum affı ve ceza indirimi oldukça merak ediliyor. Bu bağlamda milyonlar son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Cezaevlerinde yatan mahkumlar ve aileleri, Af yasasını ve yeni ceza infaz düzenlemelerini bekliyor. Peki Af çıkacak mı? Af yasası görüşmeleri ne zaman başlayacak?
Ekonomi Haberi
Mahkum affı için flaş gelişme!

Mahkum affı ve ceza indirimi oldukça merak ediliyor. 2019 af yasası çalışmaları olacak mı? MHP'nin seçim vaadi olarak açıkladığı Af yasasına dair detaylar haberimizde... CHP, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu ve temsilcisi bulunan tüm partileri Adil Yargılama Hakkı konusunda gerçekleştireceği toplantıya davet etti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), yeni yasama yılının başında Meclis'e gelmesi beklenen yargı paketi konusunda toplantı yapmaya hazırlanıyor. CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu'nun koordine edeceği toplantıya AK Parti, MHP, HDP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, BBP ve TİP çağrıldı.

Cezaevlerindeki binlerce mahkum ve ailelerinin gözü kulağı TBMM'de... TBMM'nin yeni yasama yılına başlamasıyla birlikte Af yasasını görüşüp görüşmeyeceği merak ediliyor. İlk olarak Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortaya attığı "Af yasası" vaadi, TBMM'de görüşülecek mi? Eğer ceza infaz düzenlemesiyle ilgili gerekli değişiklikler yapılırsa, cezaevlerindeki binlerce mahkum tahliye edilecek. CHP, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu ve temsilcisi bulunan tüm partileri Adil Yargılama Hakkı konusunda gerçekleştireceği toplantıya davet etti. Peki 2019 mahkum affı ne zaman görüşülecek? CHP'den son dakika af açıklaması ceza infaz düzenlemesi başladı mı? Tüm detaylar ve gelişmeler sayfamızda

CHP'den 8 partiye çağrı: Gelin görüşelim

CHP, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu ve temsilcisi bulunan tüm partileri Adil Yargılama Hakkı konusunda gerçekleştireceği toplantıya davet etti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), yeni yasama yılının başında Meclis'e gelmesi beklenen yargı paketi konusunda toplantı yapmaya hazırlanıyor. CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu'nun koordine edeceği toplantıya AK Parti, MHP, HDP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, BBP ve TİP çağrıldı. CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu başkanlığında, CHP'nin Adalet Komisyonu üyelerinin katılımıyla, yargı reformuyla ilgili 'Adil Yargılama Hakkı' konusunda 18 Ağustos'ta İstanbul'da bir toplantı gerçekleştirilecek. Cumhuriyet'te yer alan habere göre; toplantıya AK Parti, MHP, HDP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Türkiye İşçi Partisi davet edilirken, Adalet Bakanlığı'na da toplantıya katılması için davet gönderildi.

Partilere gönderilen notun içeriği

Siyasi partilere gönderilen davet yazısının ekinde yer alan bilgilendirme notunda da CHP'nin yargı paketine yönelik tutumu yer aldı. Bilgilendirme notunda, "Adalet Bakanlığı tarafından Mayıs 2019'da yayımlanan Yargı Reformu Stratejisi Belgesi, adil yargılanma hakkının güvence altına alınabilmesi için yasal düzenlemenin acil bir gereklilik olduğunu ortaya koyduğu halde TBMM, herhangi bir düzenleme yapmadan tatile girdi. Yasa önerme yetkisi milletvekillerine ait olduğuna göre, siyasal parti ayrımı yapılmaksızın TBMM'de temsil edilen partilere mensup vekillerin ortak çalışmasıyla hazırlanacak bir yasa önerisi, adil yargı hedefine uygun düşecektir" görüşü yer aldı.

Partilere gönderilen notun içeriği

Siyasi partilere gönderilen davet yazısının ekinde yer alan bilgilendirme notunda da CHP'nin yargı paketine yönelik tutumu yer aldı. Bilgilendirme notunda, "Adalet Bakanlığı tarafından Mayıs 2019'da yayımlanan Yargı Reformu Stratejisi Belgesi, adil yargılanma hakkının güvence altına alınabilmesi için yasal düzenlemenin acil bir gereklilik olduğunu ortaya koyduğu halde TBMM, herhangi bir düzenleme yapmadan tatile girdi. Yasa önerme yetkisi milletvekillerine ait olduğuna göre, siyasal parti ayrımı yapılmaksızın TBMM'de temsil edilen partilere mensup vekillerin ortak çalışmasıyla hazırlanacak bir yasa önerisi, adil yargı hedefine uygun düşecektir" görüşü yer aldı.

Hangi Suçlar Af Yasasından Faydalanabilecek? Af Hangi Suçları Kapsayacak?

TBMM'de gündeme gelen çalışmanın af niteliğinde değil bir genişletilmiş şartlı salıverilme ve denetimli serbestlik modeli getireceği iddia ediliyor. Bu çalışmaya göre terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarından hüküm giyenler, bu yasadan faydalanıp tahliye olamayacak!

Yaptırım Süresi Yüzde 66'den Yüzde 50'ye Düşürülecek

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş parlamentonun açılması halinde yapılacak ilk görüşmelerden bir tanesinin ceza infaz yasası olacağını belirtmişti. Kurtulmuş, yaptırım süresinin yüzde 66'dan yüzde 50'ye düşmesinin beklendiğini işaret ederek bu uygulamaya göre cezasını dolduran mahkumların serbest bırakılacağını ancak taciz, tecavüz, istismar ve terör gibi suçların kapsam dışı bırakılacağını söyledi.

Parlamento Tatile Girdi

TBMM tatile girmeden önce ekonomiye ilişkin reform paketi onaylandı ancak ceza infaz yasası için zaman yetmedi. Yargı paketinde çerçeve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen; Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti Grup Başkanvekilleri ve Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ'ın katılımıyla belirlenmişti.

80 Bin Mahkuma Tahliye Kararı Çıkabilir

Ceza infaz sistemindeki birçok değişikliğe ilişkin hükümlere de yer verileceği öne sürülen yargı paketinin Meclis'e sunulması bekleniyor. Teklifin kanunlaşması halinde hakkında mahkumiyet kararı verilmiş 80 binden fazla tutuklunun serbest kalabileceği belirtiliyor.

FETÖ Davalarındaki Aksamalar

AK Partili isimlerin imzasıyla açılan teklifte beş yılın altında kesinleşmiş yargı kararlarının Yargıtay'ın temiz incelemesine açılması da bekleniyor. Mevcut sistemde beş yıla kadar hapis cezaları için yetkili kurum istinaf mahkemeleri. İstinaf Mahkemeleri'nin verdiği kararlar kesin kabul edilmekte ve Yargıtay'a gidilmemektedir. Kamuoyunda da istinaf mahkemeleri olarak bilinen Bölge Adliye Mahkemeleri'nde FETÖ davaları ile ilgili kararlarda yaşanan sorunların çözülmesi gerektiği aktarılıyor.

Tutukluluk Süreleri

Yargı paketiyle tutukluluk sürelerinde de değişikliğe gidilecek. Bu bağlamda; terör ve toplu suçlarda iyi yıldan daha fazla tutukluluk kararı çıkarılamayacak. Ağır cezalarda bir yıl, Asliye Ceza Mahkemesi'nin çalışma alanına giren suçlardaysa tutukluluk süresi altı aydan daha fazla olamayacak. Tutukluluk süresi dolanlar hakkında kesinleşmiş yargı kararı verilmemesi halinde kanun çıkarılarak tutuksuz yargılanabilecek.

Kapsam Dışı Bırakılacak Suçlar Neler?

Af yasası; terör, tecavüz, kadın, çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak. İnfaz rejimine göre adli suçlardaysa cezanın yüzde 66'sının yatılması hükmü yüzde 50 olarak değiştirilecek.

Çocuklu Kadın Hükümlüler

Cezaevinde çocuklu kadın hükümlülerin cezaları ev hapsine dönüştürülecek. 5'te 3 Formülü Uygulanacak mı? Ceza infaz düzenlemesine ilişkin bir diğer iddia ise infaz süresinin 3'te 2'den 5'te 3'e düşürülmesi yönünde. Yeni uygulamayla 20 yıl hapis cezası almış olan bir kişi 10 yıl cezaevinde bulunurken, 13 yıl 3 ay içeride yatmaya başlamıştı. Ancak iddiaya göre yeni uygulamayla 20 yıl hapis cezası almış bir kişi 12 yıl tutuklu bulunacak. Buna göre hükümlü 1 yıl 3 ay daha az cezaevinde yatacak.

.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mahkum, affı, için, flaş, gelişme!,
Yorumlar
Haber Yazılımı