Haber Detayı
25 Temmuz 2017 - Salı 12:45
 
Marmara Depremi için tarih verdi
Büyük Marmara depreminin şu an gerçekleşmesinin pek mümkün olmadığını söyleyen Prof. Dr. Ercan, "Deprem olasılığı 2033 yılından 2075 yılına kadar yayılabilir. Ancak en olası yıl 2045 dolaylarıdır" dedi.
- Haberi
Marmara Depremi için tarih verdi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Övgün Ahmet Ercan,  Marmara'da deprem ihtimalinin 2033 yılından 2075 yılına kadar dağıldığını ancak muhtemel yılın ise 2045 olduğun söyledi. Ercan,  Bursa için ise şu anda yaşanacak muhtemel bir depremde yapıların yüzde 40'ının etkileneceğine dikkat çekti.

"KUZEY MARMARA'NIN 25 KM'LİK KISMI EGE DENİZİ'NE KAYMIŞTIR"

Bursa'daki  Akpınar ve 1050 Konutlar bölgesindeki çalışmaları inceleyen  İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Övgün Ahmet Ercan, "EmlakSayfasi.com.tr Buluşmaları" kapsamında da vatandaşlarla bir araya geldi. Son zamanlarda gerçekleşen depremler ve  Bursa'nın içinde bulunduğu depremsellik durumu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ercan, "Bugüne kadar  Bursa'nın bulunduğu yer yaşanan depremlerle 11-12 kilometre sağa doğru kaymıştır. Kuzey  Marmara'nın olduğu yerde ise göreceli olarak 25 kilometre güney kısmı  Ege Deniz'ine doğru kaymıştır. Yani buralar hep gergindir. Özellikle  Bursa'nın bulunduğu yer, hem  Marmara'nın yanal atımlı deprem işleyişlerinden etkilenebilir hem de  Batı Anadolu ve  Ege Bölgesi'nin düşey atımlı kırıklarından etkilenebilir.  Bodrum'da yapılan deprem düşey atımlı kırıklarının en güneyde olanıdır. En kuzeyde olanı ise  Bursa'dır" dedi.

"MARMARA'DA 2045 YILINDA DEPREMLE KARŞILAŞABİLİRİZ"

Marmara'da deprem ihtimali 2033 yılından 2075 yılına kadar dağıldığını ifade eden Ercan, "Ama en muhtemel yıl 2045 yılıdır.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her bireyini yaşatmak durumundadır. Dolayısı ile senin fikrini sormaması gerekiyor. Yani bu yapıyı yıkıp yapalım mı? ya da kentsel dönüşümü sokalım mı? Dememesi gerekiyor. Devletin bu konuda daha yaptırımcı olması gerekiyor" şeklinde konuştu.

"DEPREME KESİM ÇÖZÜM ÇELİK YAPIYA GEÇMEKTİR"

Düzce,  Adapazarı ve  Bursa'daki Osmanlı ağaç çatkılı evlerin hepsi deprem evi olduğuna değinen Prof. Dr. Ercan, "Şimdi  ABD bu gelişmişlikten yararlanarak ağaç çatkıların yerine çelik çatkı koymuştur. Şu anda  ABD en fazla depremin olduğu yerdir. Orada bütün yapıların çelik olduğunu görürsünüz. Depremde kesin tedbir çelik yapıya geçmektir. Çünkü Beton yapının içinde çok denetilmesi gereken bileşen vardır. Çelik yapılarda bu fazla değildir" diye konuştu.

"EGE'DE BAŞKA DEPREMLER OLACAK, BURSA'DA BUNLARDAN BİR TANESİ"

Ege Bölgesinde depremlerin daha devam edeceğini ifade eden Ercan, "Buralar bir enerji yatağıdır. Burada başka depremler olacaktır.  Bursa'da bunlardan bir tanesidir.  Bursa'dan kuzey Anadolu kırığının en güney kırığının geçtiği yerlerden bir tanesidir. Aynı zamanda Eşkişehir'den gelip de  Trakya'ya doğru giden kırığının kesim yeri ve  Akyazı'dan kopan kuzey Anadolu kırığının kolu  Bursa'nın tam içinden geçmektedir" dedi.

"BURSA'DAKİ YAPILARIN YÜZDE 40'I ETKİLENİR"

Bursa'da olabilecek en büyük depremin 7 büyüklüğünde olduğunun altını çizen Ercan, "Bu depremde aşağı yukarı, 300 ile bin 500 arasında yapı göçüğü meydana gelir. 800 ile 2 bin 200 tane ağır hasarlı bina ortaya çıkar. 5 bin ile 9 bin arasında orta hasarlı yapı ile karşılaşırız. Yapıların yüzde 40'ı etkilenir.  Bursa'daki insanların ise yüzde 1 ile yüzde 2'si ölebilir. Yani 600 ile bir 900 kişinin ölümü ile sonuçlanır. 33 bin konutluk eve ihtiyaç duyulur. Bunun maliyeti ise 3 milyar dolardır" şeklinde konuştu. Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Övgün Ahmet Ercan son olarak ise, "Deprem gelmeden bizim yapılarımızı iyileştirmemiz gerekiyor. 1 koyup 3 alayım gibi fırsatçılığı düşünmemek gerekiyor. Yarın çok geç olabilir. Her an depremle karşılaşabiliriz" diye uyarıda bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Marmara, Depremi, için, tarih, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı