Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:36
 
MEB, Çölyak'a dikkat çekti!
“Hayat glütensiz de güzel” sloganıyla yola çıkan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, çölyak hastası olan annelerden aldığı tariflerle derlediği Annelerimizden Glütensiz Tarifler kitapçığı çıktı. 5 bin adet basılıp hastaların ailelerine ve okullara dağıtılacak
Kocaeli Haberi
MEB, Çölyak'a dikkat çekti!

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Türkiye genelinde bir ilke imza attı. Çölyak hastalarının en büyük sorunu olan beslenme ile ilgili adım adan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çölyak hastası olan annelerden aldığı ve herkesin rahatlıkla yapacağı tariflerle bir yemek tarifi kitabi hazırladı. 5 bin adet basılacak olan kitap, Çölyak hastası olan öğrencilerin ailelerine, okul müdürlüklerine ve bakanlık üzerinden il milli eğitim müdürlüklerine gönderilecek. 17 yemek tarifinin olduğu kitap ile ilgili tanıtım da 12 Haziran’da yapılacak.

ANNELERDEN TARİFLER ALINDI

Çölyak hastalarının en büyük problemi olan beslenme ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü önemli bir adım attı. Çölyak hastası olan aileleri rahatlatacak ve farkındalık yaracak olan proje ile artık çölyak hastalarının glütensiz tarifleri ellerinde olacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından Çölyak Derneği ile yapılan çalışmada Çölyak hastası olan annelerin hastaları için yaptıkları tarifler derlendi. Annelerin en çok kullandığı ve her kesin kolaylıkla malzemesine ulaştığı tarifler seçildi ve kitapçık haline getirildi.

5 BİN ADET KİTAPÇIK OKULLARA DAĞITILACAK

Özellikle çocukları çölyak hastası olan ve ancak beslenmesi ile ilgili bilgi sahibi olmayan aileleri bilgilendirmek, glütensiz yiyeceklerin bulunabileceğini göstermek amacı ile oluşturulan Annelerimizden Glütensiz Tarifler kitapçığından 17 tarif bulunuyor. Kocaeli’de bulunan okullarda toplam 136 çölyak hastası öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin daha iyi beslenmesi için yapılan çalışmada kitapçık 5 bin adet basılacak. Basılan kitapçıklar öncelikle Kocaeli’deki çölyak hastalarının ailelerine ve öğrencilere, okul müdürlerine ve bakanlık üzerinden il milli eğitim müdürlüklerine dağıtılacak.

ÇÖLYAK FARKINDALIK GÜNÜNDE TANITILACAK

İl Milli Eğitim Müdürlüğü kitapçığın yanı sıra çölyak hastası bulunan okulların kantinlerine glütensiz yiyeceklerin konulması için de çalışma başlattı. İlk örnekleri oluşturulan kantinler yaygınlaştırılacak ve çölyak hastası olan çocuklar kantinlerde istedikleri glütensiz yiyecek bulma şansı bulacak. Çölyak hastaları için hazırlanan kitapçık 12 Haziran’da yapılacak olan Çölyak Farkındalık gününde tanıtımı yapılacak. Tanıtımda anneler kitapçıkta bulunan tarifleri yapacak ve bu tarifler gelen konuklara ikram edilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MEB,, Çölyak'a, dikkat, çekti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı