Haber Detayı
09 Mart 2017 - Perşembe 07:55
 
Milyonlara Müjde!
Vergi ve primlerde indirim, zora düşen esnafa maaş, borçlulara yapılandırma imkanı gibi müjdeler içeren torba yasa Resmi Gazete’de yayımlandı. Milyonlara müjdeler hayata geçti.
Ekonomi Haberi
Milyonlara Müjde!

Milyonlarca kişiye müjdeler içeren torba yasa hayata geçti. Esnaftan Genel Sağlık Sigortası primi ödeyenlere, gurbetçilerden gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine, çiftçilerden Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde (KİT) çalışanlara kadar milyonlarca kişiye müjdeler içeren yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 VERGİYE YÜZDE 5 İNDİRİM:
Vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 indirim imkanı geldi. Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlar ile kurumlar vergisi mükelleflerinden (finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans ve emeklilik şirketleri ile emeklilik yatırım fonları hariç olmak üzere) belirlenen şartları taşıyanlar yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5'i, ödenmesi gereken gelir veya kurumlar vergisinden indirilecek. İndirim tutarı 1 milyon TL'den fazla olmayacak. 

 İZİNLER YANMAYACAK:
KİT'lerdeki sözleşmeli personelin yıllık izinleri bir sonraki yıla devredilebilecek. Bir sözleşme döneminde kullanılmayan izinler, müteakip sözleşme döneminde kullanılabilecek.

 ELEKTRİK BORCUNA KOLAYLIK:
TEDAŞ'ın elektrik tüketiminden kaynaklanan alacaklarından, vadesi 15 Şubat 2017 itibarıyla geldiği halde düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödenmemiş olan  yeniden yapılandırılacak. TEDAŞ'ın tarımsal sulamada kullanılan elektrik tüketiminden kaynaklanan alacaklarından, vadesi 15 Şubat 2017 itibarıyla geldiği halde ödenmemiş olan borçlar da yeniden yapılandırılacak.

ZORA DÜŞENE 10 AY MAAŞ
İşyerini kapatan ya da zor durumda kalan Bağ-Kur'lulara belirli bir süre destek sağlamak amacıyla Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak. İsteğe bağlı sigortalılar, jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları ile tarımsal faaliyette bulunanlar hariç olmak üzere tüm Bağ-Kur'lular sandık kapsamına girecek. Ocak 2018'den itibaren yürürlüğe girecek düzenlemeye göre; sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek. Mevcut prime esas kazanç alt sınırına göre, esnaf aylık en az 35,55 lira, devlet de 17,77 lira verecek. Esnaf Ahilik Sandığı sigortalıları için sigortalılığının sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olanlardan; son 3 yılda 600 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olanlara 180 gün, 900 gün faaliyetini sürdüren ve prim ödemiş olanlara 240 gün, bin 80 gün faaliyetini sürdüren ve prim ödemiş olanlara 300 gün süreyle ödenek verilecek. Damga vergisiz olarak aylık en az 705,60 lira, en çok bin 411 lira işsizlik maaşı verilecek.

PRİM 53 TL'YE İNDİ
Genel Sağlık Sigortası'nda (GSS) yeni dönem başladı. 1 Nisan'da uygulanmaya başlanacak düzenlemeyle; 3 ayrı prim teke indi, gelir testine gerek kalmaksızın herkes için prim miktarı 53,32 lira oldu. Böylece GSS primi ödeyen 4.2 milyon kişinin cebinden artık daha az para çıkacak. 71,10 lira prim ödeyenler ayda 17,78 lira, yılda 213 lira kazanacak. 213,36 lira prim ödeyenler ayda 159,98, yılda bin 919 lira daha az ödeme yapacak. 426,6 lira prim ödeyenlerin kazancı ise aylık 373,28, yıllık 4 bin 479 lira olacak. Eğer kişiler yaşadıkları hane içerisinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden (592,5 lira) az ise gelir testi yaptıracak ve bu kişilerin primlerini devlet ödeyecek. Ancak gelir testi yapılmazsa prim herkes için 53,32 lirada eşitlenecek.12 TAKSİTTE ÖDEME İMKANI
Daha önce gelir testine hiç girmeyenlere de yeni bir şans geldi. Bu kişiler, 1 Nisan'dan itibaren 12 ay içinde gelir testine başvurursa, çıkan sonuca göre borçları yeniden hesaplanacak. Faizler ve gecikme zamları silinecek. Borç 12'ye bölünecek.

GURBETÇİYE KDV'SİZ EV
Konut veya işyeri olarak inşa edilen binaların ilk tesliminde uygulanmak ve bedeli döviz olarak Türkiye'ye getirilmek kaydıyla; 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye'ye yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu kişiler ile iş merkezi Türkiye'de olmayan ve bir işyeri ya da daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye'de kazanç elde etmeyen kurumlara yapılan konut veya işyeri teslimlerine KDV uygulanmayacak. Bu gayrimenkuller 1 yıl satılamayacak..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milyonlara, Müjde!,
Yorumlar
Haber Yazılımı