Miyomların neden olduğu 6 önemli sağlık sorunu
Haber
30 Eylül 2020 - Çarşamba 09:32
 
Miyomların neden olduğu 6 önemli sağlık sorunu
Sağlık Haberi
Miyomların neden olduğu 6 önemli sağlık sorunu

Miyomlar, rahim ve çevresinde görülen, düz kas dokusundan köken alan iyi huylu tümörler olarak adlandırılıyor. Miyomların boyutları 1-15 cm arasında değişebiliyor ve 35-40 yaşlarındaki kadınların ortalama 30-40’ında görülebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Yunus Çavuş, miyom hakkında bilgi verdi.
ÖSTROJEN MİYOMLARIN BÜYÜMESİNE NEDEN OLABİLİR

Miyomların neden oluştuğu kesin olarak bilinmemekle birlikte yapılan bilimsel çalışmalar, östrojenin miyomların büyümesine yol açtığını göstermektedir. Vücuttaki östrojen düzeyleri, vücudun doğal seyrine bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Örneğin; gebelikte östrojen seviyesi artmakta, menopozda ise düşmektedir. Bazı ilaçlar da östrojen düzeylerinde değişikliğe neden olmaktadır. Ayrıca çevresel ve genetik faktörlerin bu konuda etkisi olduğu düşünülmektedir.

MİYOMLARIN NEDEN OLDUĞU SAĞLIK SORUNLARI;

Uzun süren ve fazla miktarda adet kanaması, ara kanamalar,
Gün içerisinde sık idrara çıkma, ayrıca kabızlık,
Aşırı ve uzun süren kanamalara bağlı anemi, kolay yorulma ve halsizlik,
Karında büyüme, şişkinlik, ele gelen kitleler,
Kısırlık,
Tekrarlayan düşükler.
Kansere yol açabilme ihtimali bulunuyor
Miyom rastlanan hastalarda kanser gelişme riski çok ender de olsa görülmektedir. Özellikle menopozdan sonra miyomlarda ani büyüme tespit edildiğinde bu durum kanser şüphesi doğurabilir. Ancak bu olasılık binde beş oranındadır.
DÜZENLİ MUAYENE ÖNEMLİ

Miyomlar genellikle herhangi bir belirti vermez. Muayene sırasında tesadüfen tespit edilebilmektedir. Ancak çoğu zaman büyüme ile orantılı yani hastalığın ilerlediği durumlarda, aşırı miktarda adet kanamaları, sık idrara çıkma, karında büyüme ve şişlik, adet dönemlerinde kuyruk sokumunda ağrı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle 35 yaş sonrası her yıl düzenli jinekolojik muayene yaptırılması çok önemlidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Miyomların, neden, olduğu, 6, önemli, sağlık, sorunu,
Yorumlar
Haber Yazılımı