Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 13:40
 
Müftü Cihan; ‘İmam sayımız yeterli!’
Kocaeli Haberi
Müftü Cihan; ‘İmam sayımız yeterli!’

Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Yeni binaya taşınmaları hakkında açıklama yapan Müftü Cihan, “Burada bir mekânın çalışmaya hazır hale getirilmesi belli bir süreci de beraberinde getiriyor. O süreci yaşıyoruz. Çok şükür yavaş yavaş toparlanıyoruz. Tahminen bir hafta on güne kadar ana hatlarıyla yerleşmemiz gerçekleşmiş olacaktır. Programlarımıza, hedeflerimize daha iyi noktada konsantre olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz inşallah." dedi.

400 CİVARINDA KURAN KURSUMUZ VAR

Kocaeli'nde il müftülüğünün neler yaptığını da açıklık getiren Cihan, “Bizim temel görevimiz milletimizin, toplumumuzun dini hayatına rehberlik yapmaktır. Bunun en önemli iki yönü var. Birincisi topluca ibadet ettiğimiz mekanların ibadete hazır halde tutulması ve oradaki görevlilerimizin topluca ifa ettiğimiz ibadetlerimize rehberlik yapmalarıdır. Cami hizmetleri diyoruz biz buna. İkincisi doğru bilgiyi vatandaşımızla buluşturma adına yapmış olduğumuz camilerdeki kuran eğitimi diğer vaazı nasihatlar, sohbetler bir de Kur’an kurslarımızda yapmış olduğumuz faaliyetler var. Dolayısıyla bizim temel iki tane görevimiz var. Birincisi toplumumuzu doğru dini bilgiyle buluşturmak ikincisi de dini hayatına rehberlik yapmak. Müezzinlik yapmak, hatiplik yapmak, kürsüde vaaz etmek vs. Kur’an kursu faaliyetlerimiz bir yetişkinlere hitap ediyor. İkinci olarak 4-6 yaş grubuna hitap ediyor. Dolayısıyla ilimiz genelinde de Kur’an kursu faaliyetleri olarak yaklaşık olarak 400 civarında Kur’an kursumuz var. Bu sayı eksilebilir de artabilir de. Nasıl eksilir? Bir mahallede Kur’an kursunu açmışızdır o mahallede pek çok insanımız Kur'an'ı kerim okumasını öğrenmiştir. Ondan sonra yapılan duyurulara rehavet yoktur. Müracaat yoktur. Orada Kur’an kursu faaliyetlerimizi sonlandırabiliriz. İhtiyaç olan başka bir bölgeye intikal edebiliriz. Ya da yeni yerleşim bölgelerine ihtiyaç halinde yeni Kur’an kursları açabiliriz. İkincisi 4-6 yaş grubu dediğimiz yavrularımıza hitap eden onları hem oyun yoluyla, hem eğlenirken değerlerimizle buluşturmaya gayret ederiz.   Kendi yaş gruplarına uygun programlarla öğretmeye çalışırız. Yaklaşık olarak 800’e yakın yavrumuz bizden eğitim almaya devam eder.

MÜRACAAT EDENLERE DESTEK VERİYORUZ

Bir de camii hizmetlerimiz dedik. Namaz öncesi ve sonrası programlarla camilerimizde bilgilendirici vaazlar, dini sohbetler, kandil kutlamaları yapılır. Bütün bunları yaparken merkezimize Kur'an-ı kerim başta olmak üzere peygamber efendimizin sözlerini, tavsiyelerini, tercih ve uygulamalarını merkezimize koyacağız. Bütün bunların yanında yeni hizmet alanlarımızda oluştu. Oralarda da pek çok insanımıza ulaşmaya, selamlaşmaya, dertleşmeye devam ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de KYK yurtları. Buralarda özellikle üniversiteli gençlerimizle buluşmaya gayret ediyoruz. Bizim için ön görülen mekânda dertleşme, bilgi elde etme, rehberlik etmeye yönelik bir takım faaliyetlerimiz gerçekleşmekte. Bir başka faaliyetimiz ailelere hitap eden aile rehberlik, danışma bürolarımız var. Buralar sayesinde bize müracaat eden kişilere destek veriyoruz. Cami ve kuran kursu dışında da toplumumuzun farklı kesimlerine ulaşmaya ve rehberlik etmeye çalışıyoruz. Hastanelerde hasta ve hasta yakınlarına, cezaevlerinde bulunan mahkumlarımıza da manevi destekte bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

ZORLANDIĞIMIZ BİR POZİSYONUMUZ YOK

Kocaeli'nde imam sayısının yeterliliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan, “Batı bölgesinde yer almamız nedeniyle çok büyük problemlerimiz yok ama zaman zaman biraz merkeze uzak yerlerde zorluk çekiyoruz. İhtiyaç duyulan mahallerimiz zaman zaman bulunuyor ama bu oran yüzde iki ya da üç genel olarak Kocaeli'yi değerlendirdiğimizde bizim çok zorlandığımız bir pozisyonumuz yok.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Müftü, Cihan;, ‘İmam, sayımız, yeterli!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı