Haber Detayı
16 Ekim 2017 - Pazartesi 10:20
 
Müftülerin nikah kıyması neden rahatsız ediyor?
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Kocaeli İl Kongresinde konuştu
Kocaeli Haberi
Müftülerin nikah kıyması neden rahatsız ediyor?

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici oldukça büyük tepkilere neden olan ve müftülere nikah kıymanın önünü açacak tasarıyla ilgili konuştu, “Müftülerin nikah kıyması seni neden rahatsız ediyor?” açıklamasında bulundu

 BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısıyla ilgili "Toplumu kamplaştırıyorlar. Yahu kardeşim, sen niye rahatsız oluyorsun müftülerin nikah kıymasından? Bir belediyedeki nikah memuru, nikah kıyabiliyor da üniversiteyi bitirmiş hatta çoğu yüksek lisans ve doktora yapmış bir müftünün, il ve ilçe müftüsünün nikah kıyması seni neden rahatsız ediyor?" dedi.

PKK 35 SENEDİR VAR

BBP İl Başkanı Serhat Duyar’ın seçilmiş başkan olduğu kongrede Destici şunları kaydetti: "35 senedir hain PKK terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Bu 35 senenin içerisinde ciddi, kararlı ve doğru mücadele edilen dönemler olmuş ama hiç mücadele edilmeyen ya da yanlış mücadele edilen dönemler de olmuş. Şimdi burada herkes hemfikirdir ki PKK'nın ilk çıktığı yıllarda 'Bunlar üç beş çapulcu canım, ne olacak bunlardan' deyip geçiştirilmeseydi, yılanın başı küçükken ezilseydi bugün bizim PKK diye bir derdimiz olmazdı. Onbinlerce insanımızı kaybetmezdik, binlerce şehit vermezdik. Yüz milyarlarca dolar heba olmazdı. Bakın bugün devleti yönetenler ekonomiyi düzeltmek adına, ya da bütçe açıklarını kapatmak adına birtakım zamlar getiriyorlar. Eğer bu paralar yüz milyarlarca dolar teröre beyhude yere harcanmamış olsaydı, bugün eğer on bin dolarlık bir milli gelirden bahsediyorsak ki bu da 8 senedir yerinde sayan bir rakamdır, bugün Türkiye'nin en az kişi başı 25 bin dolarlara sahip bir ülke olması işten bile değildi. Bugün milyarlarca dolar dış ve iç borçtan bahsediliyorsa bu teröre, terörün bitirilmesine harcanan paralar. Dolayısıyla buradaki kaybımız en önemli kaybımız canlarımız, şehitlerimiz ama öbür yönüyle baktığımızda ülkemizin büyümesi, gelişmesinin önündeki bir engel, bir takoz. Daha büyük bir tehlike de kardeşliğimize sıkılmış bir kurşun. Türk'ü Kürt'e, Kürt'ü Türkmen'e düşman etmek için ortaya konulmuş bir tezgah. Allah'a hamd olsun, bugüne kadar biz bu oyuna gelmedik ve bundan sonra da gelmeyeceğiz. Çünkü bizim sloganımız belli. Kürtler kardeşimiz, PKK düşmanımız."

TOPLUMU KAMPLAŞTIRIYORLAR

'Müftülere resmi nikah kıyma yetkisini içeren yasa tasarısıyla ilgili de açıklamalarda bulunan BBP Lideri Destici, şöyle konuştu: "Gündemde olduğu için söyleyeceğim bir de müftülerin nikah kıyma meselesi var. Toplumu kamplaştırıyorlar. Yahu kardeşim sen niye rahatsız oluyorsun müftülerin nikah kıymasından? Bir belediyedeki nikah memuru nikah kıyabiliyor da üniversiteyi bitirmiş, hatta çoğu yüksek lisans ve doktora yapmış bir müftünün il ve ilçe müftüsünün nikah kıyması seni neden rahatsız ediyor kardeşim? Yani seni zorlayan yok ki. Sen git nikah memuruna kıydır, belediye başkanına, muhtara kıydır. Ben de istiyorsam müftüye kıydırayım yani. Birbirimize karşı saygılı olalım, hoşgörülü olalım. Yıllardır ne dediler 'Başörtüsü yasağı kalkarsa laiklik elden gider, Atatürkçülük gider, imam hatipler açılırsa. Ne oldu işte gitmedi işte bak şimdi bütün liselerde, kamu kuruluşlarında başörtüsü serbest. Gitti mi, gitmedi. Yani onun için bu tür çatışmalardan toplumumuzu uzak tutmak lazım" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Müftülerin, nikah, kıyması, neden, rahatsız, ediyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı