Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 10:32
 
“ Obsesif Kompulsif Bozukluk uzun soluklu tedavi gerektiren bir hastalıktır”
Obsesif Kompulsif hastalığına sahip kişilerin saçma olduğunu bildiği halde kafasından atamadığı fikirler olduğunu belirten Konak Hastanesi Gebze Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Bülent Akman, hastalıktan kurtulmak için ilaç ve psikoterapiler birlikte uzun soluklu bir tedavi gerektiğini açıkladı.
Gebze Haberi
“ Obsesif Kompulsif Bozukluk uzun soluklu tedavi gerektiren bir hastalıktır”

Konak Hastanesi Gebze Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Bülent Akman Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uzm. Dr. Akman yaptığı açıklamada şunları söyledi:  

“Türkçe karşılığı Saplantı Zorlantı Bozukluğudur. Saplantı (obsesyon) kişinin saçma olduğunu bildiği halde kafasından atamadığı fikirler vardır. Zorlantı (kompulsiyon) ise saplantının zihinde yarattığı kargaşayı azaltmak için kişinin yapmaya engel olamadığı eylemlerdir. Çeşitli şekillerde görülebilir. El yıkaması ile birlikte olan pislik bulaşması ve mikrop kapma saplantıları, Tereddütte kalma saplantıları, Abdestim geçerli mi ? değil mi?,  namazda sureyi eksiksiz okudum mu? Okumadım mı? saplantıları,  kontrol etme saplantıları, Kapıyı kilitledim mi? Kilitlemedim mi?, Işığı kapattım mı? Kapatmadım mı? Saplantıları. Kişi sonucunu bildiği halde defalarca ya gidip bu durumları kontrol eder kontrol etmezse bu durum huzursuz bir şekilde zihnini meşgul eder. Düzen, simetri, sayı saplantıları. Ödevimi düzenli yaptım mı?, Yazıyı güzel yazdım mı?, Duvara astığım takvimi tam ortalayabildim mi?, Çarşafı yatağa düzgün serdim mi?, Yan kenarları eşit oldu mu ?, plaka sayma saplantısı,  belirli eylemleri belirli sayıda yapma.  Yer karolarının tam kenarlarına basarak yürümeyi zorunluluk sayma gibi saplantı ve zorlantılar olabilir.  Obsesif Kompulsif Bozukluğun tedavisinde ilaç ve psikoterapiler birlikte uygulanır. Uzun soluklu bir tedavi gerekir.”  

Kaynak: Editör:
Etiketler: “, Obsesif, Kompulsif, Bozukluk, uzun, soluklu, tedavi, gerektiren, bir, hastalıktır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı