Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 10:44
 
“Öğrenciler Mağdur Edilmeyecek”
Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, “LGS’den yüksek puan alıp yerleşemeyen öğrencilerimiz endişelenmesin. Öğrencilerimiz mağdur edilmeyecek.” dedi.
 
 
 
Darıca Haberi


Lise öğrencileri için kritik viraj dönüldü ve LGS tercih sonuçları önceki gün açıklandı. LGS tercih sonuçlarını sorgulayan öğrenciler ve veliler lise kayıtlarıyla ilgili detayları büyük merakla araştırmaya başladı. Darıca Neşet Yalçın Ortaokulu’nda yaşanan sistemsel sıkıntı ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, “Süreyya Yalçın Ortaokulu’nu tekli eğitim sistemine geçirmek için Neşet Yalçın Ortaokulu’nu açtık.  Öğrencilerin okulda 2 dönem kaydının gözükmesinin sebebi sistemsel bir sıkıntı. Bu sıkıntıyı tercih döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirdik.

SİSTEMSEL SIKINTI

Aynı şekilde imam hatip okulları ve özel okullarda etkilendi ve onlardan da şikâyet geldi. Yüksek puan alıp yerleşemeyen yalnızca Neşet Yalçın Ortaokulu değil aynı zamanda özel ortaokulların büyük bir kısmı ve İmam Hatip Ortaokulda aynı şekilde sistemsel sıkıntıdan etkilendi. Öğrenciler yeni sistemde sadece puan üstünlüğüne ya da not ortalaması üstlüğüne göre yerleştirilmiyor. Kendi ikametgâh alanındaki okullar ortaokulda kaç dönem okuduğu ondan sonra not ortalaması devam durumu ve yaş ve tercih sırası gibi kriterler mevcut. Öğrencilerin bulunduğu okulda kaç dönem kaldıkları çok önemli. Tercih sırasından bile birçok istediği okula gidemeyen öğrenciler var.

MAĞDUR EDİLMEYECEKLER

Yüksek puan alıp yerleşemeyen öğrenciler endişe etmesinler. Mutlaka istedikleri okullara yerleştireceğiz ve kimseyi mağdur etmeyeceğiz. 4 nakil sürecinin ardından halen daha istediği okula yerleşemeyen öğrenci olursa, nakil dönemi sonrasında kuracağımız komisyonla öğrencileri istedikleri okullara yerleştireceğiz. Teknik sıkıntıdan etkilenen öğrencilerimiz hakkında Milli Eğitim Bakanlığı çalışıyor ve önlemini alıyor. Öğrencilerimiz hiçbir şekilde mağdur edilmeyecek.” dedi.

ANADOLU LİSELERİNE TALEP VAR

Darıca’daki tercihler ile ilgili bilgi veren Müdür Oğuz, “Darıca’da herhangi bir liseye yerleşemeyen 350 civarında öğrencimiz var. Boş kontenjan meslek liselerinde imam hatip liselerinde var. 4 nakil sürecinin ardından yerleşemeyen öğrencilerden istedikleri okullara 10- 14 Eylül tarihleri arasında dilekçelerini alacağız. Milli Eğitim’de oluşturacağımız puan önceliğine dayanarak onları bir yerlere yerleştireceğiz. Darıca’da istekler genelde Anadolu liselerinde yoğunlaşıyor. Anadolu liselerine talep çok olduğu için bu liselerde fazla kontenjan oluşturmaya çalışıyoruz.

VELİLER ENDİŞELİ

Bunun yanında velilerimizin ‘Bütün kontenjanlar doldu, boş kontenjan nasıl olacak’ diye panik yapıyorlar. Özel okullara niyeti olupta gitmek isteyenlerin hiçbiri özel okullara gitmediler. Özel okullara niyeti olan öğrenciler istedikleri bir devlet okuluna yerleşmeyi bekliyorlar. Yerleşemezse özel okullara da geçiş olacağını tahmin ediyoruz. Özel okullara geçiş yapıldıktan sonra boşalan kontenjanlara öğrencilerimiz yerleşecek. Milli Eğitim Bakanımızın açıkladığı doğrultuda hiçbir öğrencimiz istemediği bir okula gitmeyecek ve kesinlikle hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak.” diye konuştu.

KÜBRA AKABALI

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: “Öğrenciler, Mağdur, Edilmeyecek”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı