Haber Detayı
12 Şubat 2017 - Pazar 11:41
 
Öğrencilere sınav kaygısı semineri
Gebze Haberi
Öğrencilere sınav kaygısı semineri

Darıca Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçede bulunan lise son sınıf öğrencilerinin üniversiteye giriş sınavındaki kaygılarını gidermek adına LYS’ye hazırlanan öğrencilere düzenlediği seminere katılım yoğun oldu.

Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Uzman Psikolog Özkan Şenol, sınav kaygıyla baş etme yöntemlerini anlattı. Seminere sınav kaygısını tanımlayarak başlayan Uzman Psikolog Özkan Şenol, sınava hazırlık için nasıl bir yöntem seçilmesi gerektiğini, sınav anında heyecanı yenmek için gerekli olan tedbirleri aktardı. Sınav kaygısının, sınavlardan kaynaklanan stresin oluşturduğu karmaşık fizyolojik ve psikolojik durum olduğunu belirten Şenol, aşırı kaygı veya kaygısızlığın başarısızlığa yol açacağını ifade etti.

Sınav stresi ve kaygısı ile başa çıkmanın yolunun ise pratik olarak mümkün olduğunu belirterek, bazı teknikleri anlatan Şenol, “Test esnasında kaygınız yükselirse: Kontrol sizde, yavaş ve derin nefes alın. ‘elimden geleni yapıyorum, güvendeyim, üstesinden gelebilirim, yeterliyim’ gibi düşünceleri nefes egzersizi eşliğinde telkin edin” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğrencilere, sınav, kaygısı, semineri,
Yorumlar
Haber Yazılımı