Haber Detayı
20 Ocak 2017 - Cuma 08:47
 
Öğrencilere yarıyıl tatili uyarısı
Özel İlim Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Merve Ünal Karakuş, çocukların karne almalarıyla beraber, okulların yarıyıl tatiline girmesinin; eğlenmek, dinlenmek ve dönem boyunca sergiledikleri performansı değerlendirmek açısından iyi bir fırsat olduğunu söyledi.
Gebze Haberi
Öğrencilere yarıyıl tatili uyarısı

 

    ‘’Karne; başarılı olunan dersleri ve desteklenip geliştirilmesi gereken dersleri gösteren bir belgedir. Çocuklar, karne notlarına bakarak ‘’işe yaramaz, tembel’’ veya ‘’çok başarılı’’ olarak değerlendirilmemelidirler. Karne notları ne olursa olsun çocuğun yanında olun. Başarıları için övgülerde bulunun. Aşırı ödüllendirmelerden kaçının. Daha düşük olan notları ve eksik konuları için destek sağlayın, cezalandırmalardaki aşırılıklardan kaçının. Motive edici ve cesaretlendirici tutum sergileyin

 İlkokul öğrencilerinin her gün düzenli olarak kitap okuması ve kısa bir süre de olsa okulda yapılanların düzenli tekrarı sağlanmalıdır. Ortaokul öğrencilerinin kitap okuma saatleri her gün 1 saatten az olmamalı, eksik ve zor bulunan konuların üstüne gidilmeli, geçmiş konulara yönelik ders tekrarları yapılmalıdır. Bunların yanında aile ile birlikte kalite bir zaman geçirmek için de iyi bir fırsat olduğunu unutmayın.

         Yarıyıl tatili, kitap defterin bir kenara atıldığı yalnızca bilgisayar oyunlarını oynamak, gece geç saatlerde yatmak ve plansız yaşamak olduğunu akıllardan çıkarılmalıdır. Bu tarz bir tatil, alışkın oldukları düzenden çıkmalarına, dinlenmeleri gereken yerde daha çok yorulmalarına, eksik ve tekrar edilmemiş konuların uzun süreleri kaybına, bundan ötürü içsel motivasyon düşüklüğü ve kaygıya sebep olur. Böyle bir tatil geçiren çocuğun eski sahip olduğu düzene dönmesi, okula adapte olması zor ve sancılıdır. Tüm öğrencilere iyi tatiller diler, 2.eğitim döneminin hayırlı ve başarılarla dolu olmasını temenni ederim ‘’ dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğrencilere, yarıyıl, tatili, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı