Haber Detayı
27 Kasım 2018 - Salı 13:22
 
Öğretmenler Eriyen Maaşları İçin Toplandı
Eğitim-Sen Gebze Şubesi, öğretmenlerin son 10 yıl içinde dolar bazında maaşlarında yaşanan kaybı karşılamak için net bin 395 TL artış istediler.
Gebze Haberi
Öğretmenler Eriyen Maaşları İçin Toplandı

Eğitim-Sen Gebze Şubesi; Gebze Bölgesi’ndeki dört ilçede tüm eğitim ve bilim emekçilerinin ek göstergesinin 3 bin 600’e çıkartılması için dört ilçede bini aşkın imza topladı. Toplanan imzalar Eğitim-Sen Genel Merkezi aracılığıyla bakanlığa iletilecek. Konuyla ilgili olarak Eğitim-Sen Gebze Şubesi üyeleri önceki gün Gebze İlçe Milli Eğitim önünde bir basın açıklaması yaptılar. Eğitim-Sen Gebze Şube Yürütme Kurulu Başkanı Oğur Aydın tarafından yapılan basın açıklamasında, “Türkiye’nin temel ekonomik göstergeleri uzun süredir kriz sinyalleri vermeye başlamıştır.

ÜCRETLERİMİZ MUM GİBİ ERİMİŞTİR

Yıllardır geçimlerini büyük ölçüde borçlanarak sürdüren, kredi ve borç batağına saplanan toplumun geniş kesimleri gibi, eğitim ve bilim emekçileri de yaşanan ekonomik sorunlardan fazlasıyla etkilenmektedir. İktidar, her fırsatta ekonomide yaşanan en temel sorunların üzerini örtmeye çalışarak, bütün sorumluluğu ‘dış güçlere’ atmaya çalışırken, emekçilerin günlük yaşamı ile ilgili bütün ekonomik göstergeler kötüye gitmektedir. Türkiye ekonomisinde son yıllarda, özellikle 24 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan dalgalanmalar, Türk Lirasının değer kaybetmesi ve enflasyonunun hızla artması sonucunda satın alım gücümüzde belirgin bir azalma yaşanmış, ücretlerimiz mum gibi erimiştir.

EMEKÇİLERİN SIRTINA YIKILMAK İSTENİLİYOR

1 ABD dolarının ortalama 1.30 TL olduğu 2008 yılında 1.196 TL aylık alan bir öğretmenin 920 ABD doları alabiliyorken, 21 Kasım 2018 itibariyle ortalama 3 bin 620 TL alan bir öğretmenin 1 ABD dolarının 5,36 TL seviyesindeyken aldığı maaş 675 ABD doları seviyesine inmiştir. Son on yılda bir öğretmenin yaşadığı ekonomik kayıp, aylık olarak bin 313 TL’ye ulaşmıştır. Bu rakama Ekim 2018 itibariyle yüzde 25’i aşan yıllık enflasyondan kaynaklı kayıpları da eklediğimizde satın alım gücümüzdeki azalmanın çok daha fazla olduğu açıktır. Ekonomik krizin faturasının krizi yaratanlara değil, halkın, emekçilerin sırtına yıkılmak istendiğinin en açık göstergesidir.

KRİZİN FATURASINI DA ONLAR ÖDEMELİ

Emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının dayanılmaz hale geldiği, ekonomide yıllardır benimsenen yanlış politikalar nedeniyle ek iş yapmak zorunda kaldığı, kredi ve borç batağına saplandığı koşullarda, iktidarın ekonomide yaşanan ve yaşanması beklenen olumsuzluklar karşısında krizden etkilenen yüzde 99 yerine, yüzde 1’i oluşturanların talepleri doğrultusunda hareket etmesi kabul edilemez. Eğitim ve bilim emekçileri olarak, ekonomide yaşanan krizde hiçbir sorumluluğumuz ya da payımız olmadığı halde, krizin faturasının ısrarla bizlere ödetilmek istenmesini kabul etmiyoruz. Ekonomik krizi kim çıkardıysa, faturasını da onlar ödemelidir.

EK GÖSTERGELER 3 BİN 600’E ÇIKARILMALI

Eğitim ve bilim emekçileri olarak Türkiye çapında bütün işyerlerinde başlattığımız imza kampanyasıyla; Tüm eğitim ve bilim emekçilerinin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmalı. Maaşlarımızda son 10 yıl içinde dolar bazında yaşanan kaybı karşılamak için net bin 395 TL artış sağlanmalı. Başta elektrik ve doğalgaz olmak üzere, temel tüketim ürünlerine yapılan zamların geri alınmalı. Vergi dilimi soygununa son verilerek, gelir vergisi oranının sabitlensin. Ek ödemelerin tamamı temel ücrete ve emekliliğe yansıtılmasını, ek ders saat ücreti hesaplanırken bir öğretmenin aylık maaş tutarı esas alınsın.

KRİZİN FATURASINI ÖDEMEYECEĞİZ

Eğitim-öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesini talep ediyoruz. Türkiye’de yaşayan herkes gibi, eğitim ve bilim emekçilerinin yaşam koşullarını doğrudan etkileyen ekonomik krizin faturasını ödemeyeceğimizi belirterek, taleplerimizin karşılanması için işyerlerimizden topladığımız imzaları Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderiyor, krizin faturasını ödemeyeceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna ilan ediyoruz.” dedi. Yapılan basın açıklamasının ardından öğretmenler olaysız bir şekilde dağıldılar.

KÜBRA AKABALI

 

 Eğitim-Sen Gebze Şube Yürütme Kurulu Başkanı Oğur Aydın

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğretmenler, Eriyen, Maaşları, İçin, Toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı