Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 16:57
 
“Ölmek İstemiyoruz!”
CHP KOCAELİ İL BAŞKANI SONGÜL KAYA KIRIKKALE’DE YAŞAN KADIN CİNAYETİ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI:
Siyaset Haberi
“Ölmek İstemiyoruz!”

CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadına yönelik yapılan her türlü saldırının ve hukuksuzluğun karşısında yer alacak, kadının ötekileştirilmesine ve kötü muameleye maruz kalmasına asla geçit vermeyeceğiz” dedi.

Kırıkkale'de eski eşi tarafından boğazı kesilen ve yapılan tüm müdahaleye rağmen hayatını kaybeden Emine Bulut'un son görüntüleri kadın cinayetlerinin korkunç yüzünü bir kez daha ortaya serdi. Kızı yanında 'ölmek istemiyorum' yakarışları kulaklardan silinmeyen talihsiz annenin son anları yürekleri dağladı.  CHP Kocaeli İl Başkanı Songül Kaya da kadın cinayetlerine dikkat çeken bir açıklama yaptı. Başkan Kaya açıklamasında, “Hemen hemen her gün kadına yönelik bir şiddet, bir kadın cinayeti haberiyle sarsılıyoruz. İsimler değişse de yazgıları aynı olan kadınların hikayelerinde aynı detaylar var. Bu kadın cinayetlerinin yüzde 85’i eşler, sevgililer, eski eşler, ayrılmak istedikleri sevgililer tarafından işleniyor. En son Kırıkkale'de 38 yaşındaki Emine Bulut 4 yıl önce boşandığı Fedai Baran tarafından öldürüldü. Öldürüldüğünde yanlarında 10 yaşındaki kızları vardı. 10 yaşındaki kızın ‘Anne lütfen ölme’ sözleri, annesinin ‘Ölmek istemiyorum’ çığlığına karıştı. Katil kendisini, çocuğumun yanında hakaret etti sözleri ile savundu.

TÜM KADINLARIN ÇIĞLIĞI

Emine Bulut’un sözleri bu kaderi paylaşan tüm kadınların çığlığıdır. Türkiye'de kadın cinayetleri durmak, azalmak bilmezken sadece 2019 yılının ilk 6 ayında ulusal ve yerel gazete verilerine göre 214 kadın hayattan koparıldı. 2003 yılından bugüne kadın cinayetlerindeki artış oranı yaklaşık 400. Erkeklerin yaşam hakkı ne kadar kutsalsa, kadınların yaşam hakkı da o ölçüde kutsaldır. Kadınların can güvenliğini tehdit eden, istismara ve tecavüze neden olan hiçbir koşula müsamaha gösterilemez. Kadına yönelik kötü muamele, cinayet, işkence, tecavüz ve istismarın önlenmesini sağlayacak denetim ve cezalandırma mekanizmalarının işletilmesi, suç işleyenlerin ve suçun işlenmesine göz yumanların kesinlikle cezalandırılması sağlanmalıdır.

TÜRKİYE’YE YİNE KADINLAR HAYAT VERECEK

Kadınlara yönelik işlenen suçlardan dolayı gözaltına alınan ve tutuklanan suçu, yargıç karşısına çıktığında davranış ve şekli görüntüsünden dolayı iyi hal uygulaması almamalı. Yaşam hakkı ve savunma hakkı elinden alınıp ötekileştirilen kadınlarımız bu kararlar karşısında daha da savunmasız ve çaresiz duruma düşmektedirler. Devlet, toplum vicdanı açısından bu konulara dikkat çekmelidir.  Kadınların huzurla ve güven içinde yaşadığı bir toplum için gerekenleri yapmak hepimizin sorumluluğudur. Kadına yönelik ayrımcılığın, şiddetin son bulduğu, kadın erkek eşitliğinin toplumun her alanında yaşanabildiği adil, eşit ve özgür Türkiye’ye yine kadınlar hayat verecek! Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadına yönelik yapılan her türlü saldırının ve hukuksuzluğun karşısında yer alacak, kadının ötekileştirilmesine ve kötü muameleye maruz kalmasına asla geçit vermeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Ölmek, İstemiyoruz!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı