Haber Detayı
31 Ocak 2016 - Pazar 11:23
 
Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi tamamlandı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi’nin restorasyon işini tamamladı. Gebze Eskihisar’da yer alan Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi’nin restorasyonu tamamlandı
Gebze Haberi
Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Osman Hamdi Bey Kayıkhanesi’nin restorasyon işini tamamladı. Eskihisar’da bulunan Osman Hamdi Bey’in müzesinin ardından yanında yer alan kayıkhanesi de restore edildi. Ahşap, taş ve tuğla malzemeli kayıkhanenin restorasyonuyla kente bir kültür hazinesi daha kazandırıldı.

AHŞAP MALZEMELİ

Bütün restorasyon projeleri hazırlanan kayıkhane ilgili Kültür Varlıkları Koruma Kurulu onayının ardından restorasyon çalışmaları yapıldı. Osman Hamdi Bey Müzesi’nin önemli bölümlerinden olan kayıkhanenin bodrum katı taş ve tuğla malzemeden oluşuyor. Kayıkhanenin zemin katı da ahşap malzemeden imal edildi. Kayıkhane beyaz boyalı yapısıyla dikkat çekiyor.

KÜLTÜREL AMAÇLI KULLANILACAK

Osman Hamdi Bey’in kayıkhanesini özellikle İstanbul’a gidiş gelişlerinde deniz yolundan kullandığı biliniyor. Kayıkhane restorasyonun ardından kültürel ve sosyal amaçlı kullanılacak. Kayıkhane, Kocaeli’de 19. yüzyıldan günümüze ulaşan orijinal kayıkhane olma özeliğini taşıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Osman, Hamdi, Bey, Kayıkhanesi, tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı