Haber Detayı
21 Ocak 2016 - Perşembe 10:12
 
ÖZIŞIK “MESELE TÜRKİYE‘NİN BEKASI”
Ünlü Gazeteci Süleyman Özışık, son zamanlarda yaşanan olayları Darıca’da değerlendirdi. Türkiye’nin fotoğrafını çeken Özışık ülkemizin bugünleri atlatacağını söyledi.
Darıca Haberi
ÖZIŞIK “MESELE TÜRKİYE‘NİN BEKASI”

Gazeteci Yazar Süleyman Özışık, AK Parti Darıca Gençlik Kolları'nın davetlisi olarak Darıca Kütür Merkezi'nde konferans verdi. Enerji Verimliliği haftası nedeniyle fikir ödüllerinin verildiği gecede Özışık, gündemle alakalı değerlendirmelerde bulundu. Partililerin yoğun ilgi gösterdiği programda Özışık, 7 Haziran-1 Kasım Keder'den Zafere konulu konferans verdi.

TÜRKİYE 3.DÜNYA SAVAŞI’NDA

Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarından Türkiye’nin bugün içerisinde bulunduğu durumu değerlendiren Özışık, “Türkiye 4 terör örgütüyle savaş halinde. PKK, DHKP-C, DAEŞ ve Paralel Yapı. Görünürde PKK ile mücadele olsa da biz 3.Dünya Savaşı’nın tam göbeğindeyiz. 1.ve 2. Dünya savaşına pek benzemiyor bu savaş. Çünkü yeni bir savaş sistemi geliştirildi. Artık vekalet savaşları yapılıyor. Devletler birbirlerine bomba yağdırmıyor ama kendileri için kritik noktalarda terör örgütleri oluşturup onların arkasına saklanarak yeniden dünya sınırlarını çizmek. Bu bizim karşımıza DAEŞ örgütünü çıkardı. 7 Haziran’dan önce ‘Türkiye DAEŞ’i kurdu ve yönetiyor’ dediler. Pek çok insan buna inandı ama perde arkasını sorgulayan pek olmadı. Oysa ki işin boyutu şöyleydi. DAEŞ, Suriye ve Irak coğrafyasında sahip olduğu toprak bütünlüğü İngiltere’nin iki katıydı. Türkiye bunu kurdu demek için beyin olmaması lazım. Türkiye bunu kursaydı Orta Doğuya hakim olurdu. Bu örgüt kime saldırdı kime saldırmadı. İsraille problem yaşamadı, İran’la yaşamadı, Suriye ile husumeti olmadı. Aksine Türkiye’nin menfaatleri neredeyse, kime yakınsa oralara saldırı oldu. Mesela Türkmen ve Kürt bölgeleri.”dedi.

ÇÖZÜM SÜRFECİ NEDEN AKAMETE UĞRADI?

Çözüm süreci ve PKK saldırılarını değerlendiren Özışık, “Çözüm süreci peki neden akamete uğradı? 2013 yılında sadece Jandarma bölgesinde 600 terör eylemi oldu. 2014 yılında bu rakam 900’lere çıkıyor. 2015 yılının ilk 6 ayında 1700 ayrı terör eylemiş oluyor. Bu olayların içinde için de Kobani için aralarında Yasin Börü’nün de yer aldığı 51 masumda dahil. Türkiye buna rağmen süreçte kararlı olduğunu söyledi. Seçimler yaklaşırken Diyarbakır’da bomba patladı. Cumhurbaşkanı buna rağmen ‘süreç devam edecek’ dedi. Bundan sonra Suruç’ta patlama oluyor ve o gece 2 polis uyurken enselerinden vurulup şehit edildi. Başbakan Davutoğlu ‘o polisler namusumuzdur’ deyip terör örgütüyle mücadele başladı. 4 bin terör eylemine rağmen müdahale etmeyen bir devlet ve pazarlık yapan bir terör örgütü var. ‘Sen benim istediğimi vereceksin’ diye tehdit eden bir yapıya karşı devlet, ‘elimden geleni yaptım, toplumun göz önünde müzakere yürüttüm, kandil bunu istemiyor.’ diyerek devlet karşılık vermeye başladı.”şeklinde konuştu.

KANDİL'İN HAYALLERİ VE AKADEMİSYENLER

PKK’nın ayaklanmasında ki nedenleri sıralayan Süleyman Özışık, “PKK ve Kandil kanton bölgeler oluşturup Cezire, Kobani, Rojava’dan sonra Diyarbakır ve Cizre’yi katarak Kürdistan hayalini gerçekleştirmek istedi. Onların hayal ettikleri Kürtlerin tamamen ayaklanıp Cizre, Diyarbakır ve o bölgeleri ele geçirmekti. Ama Kürtler şunu gördü ‘barışın tadı çok güzeldir. Biz bir kez daha bu savaşın içinde olmayız’ dedi Kürtler. İlk defa terörle mücadelenin bu kadar güçlü bir şekilde yapıldığını görüyorum. Kış aylarında terörle mücadele edildiğini hiç görmedim. Bu mücadelenin sonunda biz öyle veya böyle barışın tadını yaşayacağız. Ancak bizim içimizde ki, bizden gibi görünüp yanımızda olmayan bazı kişilerin PKK’ya hayat öpücüğü veren gayretleri de gözümüzün önünden kaçmıyor. 1128 akademisyen terör örgütünü adeta aklayan, devlete katil diyen bir bildiri açıkladılar.”diye konuştu.

ÖZIŞIK “MESELE TÜRKİYE‘NİN BEKASI”

Özışık konuşmasının son bölümünde meselenin Türkiye’nin bekası olduğunu belirterek, “Türkiye’de HDP’ye oy verelerin oranı son seçimlerde yüzde 10.5. Ama Türkiye’de ben Kürdüm diyenlerin oranı yüzde 22. Onların geri kalanı almak için bu Kürtlerin yakınlarının öldürülmesi gerekir. PKK’nın herkesi ayırt etmeden vurması da bundan kaynaklanıyor. Bu mesele artık AK Parti, CHP, MHP meselesi değil. Türkiye’nin bekası meselesidir. Kardeşlerimizin kaçıp gelebilecekleri bir Türkiye var. Ama bizim kaçıp gideceğimiz bir yer yok. Bizim ülkemize bazı siyasi partiler bunun henüz farkına varmadılar. Şehitler ve terör üzerinden siyasi rant elde etme peşindeler. Zamanla onların ne olduğunu bu millet görecek. Teröre kimlerin destek verdiğini ve kimlerin karşı çıktığını bu millet görecek. Ben iyi ki bu dönemde yaşamışım. Bu günleri torunlarım olursa onlara göğsümü gere gere anlatacağım.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZIŞIK, “MESELE, TÜRKİYE‘NİN, BEKASI”,
Yorumlar
Haber Yazılımı