İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Emniyette Atama Depremi
Emniyette Atama Depremi
Son Dakika!
Son Dakika!
Haber Detayı
28 Aralık 2016 - Çarşamba 23:21
 
'Partili Cumhurbaşkanı' Geçti
Anayasa değişiklik teklifindeki cumhurbaşkanı seçilme şartları içerisinde bulunan "doğuştan Türk vatandaşı olanlar arasından" hükmü değiştirildi. Cumhurbaşkanına partili olma imkanı tanıyan madde de Komisyon'dan geçti.
- Haberi
'Partili Cumhurbaşkanı' Geçti

TBMM Anayasa Komisyonu'ndan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Anayasa değişiklik teklifindeki cumhurbaşkanı seçilme şartları içerisinde bulunan "doğuştan Türk vatandaşı olanlar arasından" hükmü değiştirildi. 21 maddelik teklif 19 maddeye düşürüldü. Cumhurbaşkanına partili olma imkanı tanıyan madde de Komisyon'dan geçti.

DOĞUŞTAN TÜRK ŞARTI KALDIRILDI

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen anayasa değişiklik teklifindeki cumhurbaşkanı seçilme şartları içerisinde bulunan "doğuştan Türk vatandaşı olanlar arasından" hükmü, AK Parti'nin kabul edilen önergesiyle, "Türk vatandaşları arasından" şeklinde değiştirildi.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI SİSTEMİ GELDİ

Cumhurbaşkanına partili olma imkanı tanıyan madde de Komisyon'dan geçti. Kabul edilen madde ile cumhurbaşkanı seçilenin partisiyle ilişiğinin kesileceğine ilişkin hüküm anayasadan çıkartılıyor.

AK Parti'nin önrgesiyle Cumhurbaşkanlığı adaylığı için doğuştan Türk vatandaşı olma şartı da değiştirildi adaylık için diğer şartları taşıma koşuluyla türk vatandaşı olmak yetecek. Aynı madde uyarınca artık seçmenler de cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek.

MADDE SAYISI AZALIYOR

Tekliften Cumhurbaşkanının kamu kurumlarıyla ilgili kararname yetkisiyle ilgili 15. Madde çıkarılacak. HSYK maddesinde değişiklik yapılacak üye sayısı 12'den 13'e çıkarılacak. Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı doğal üye sayılacak. 21 maddelik tasarı, 19 maddeye indirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Partili, Cumhurbaşkanı', Geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı