İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Lig'e Ara
Lig'e Ara
Üniversitede Skandal
Üniversitede Skandal
Haber Detayı
25 Ocak 2016 - Pazartesi 14:49
 
PKK BİTMEYE MAHKUM!
Sur’a giden AK Partili heyet duygularını aktardı
Kocaeli Haberi
PKK BİTMEYE MAHKUM!

 

 

AK Parti İl Başkanlı Şemsettin Ceyhan ve beraberindeki heyet,  operasyonların sürdüğü Sur’a gitmiş, yardımları iletmişti. Bir günlük ziyaret ardından duygularını paylaşan heyetin düşünceleri ortak: “İnsanlar bıkmış, artık terör bitmeye mahkum halde”

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Diyarbakır Sur’da terör nedeniyle mağdur olan vatandaşlara 3 TIR dolu yardım götürmüştü. Yardımların yola çıkmasının ardından Ceyhan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ilçe başkanlarından Şahin Talus, Zafer Kılıç, Yunus Özder, İdris Alp ve Recep Demirel,   Ahmet Berberoğlu, Ahmet Türkel, Abdullah Eryarsoy, Orhan Faruk Barış, Hüseyin Kurt, İshak Yıldırım, Adnan Turan, Ahmet Sönmez, Arif Aküzüm, Ayhan Naci Yılmaz, Ertuğrul Çırak, İdris Demir, Musa Özcan, Nuri Güney, Recep Demir, Yakup Karaaslan’ı yanına alarak Diyarbakır’a gitti. Sur ilçesinde esnaf ziyareti yapan, Ceyhan yardımları vatandaşlara bizzat eliyle teslim etti. Ceyhan, Sur ilçesinde nöbet tutan ve devriye gezen polis ekiplerine al bayrak ve Kuran-ı Kerim hediye etti.

YARDIMLARI DAĞITTI

Ziyaretler sırasında mağdur olan vatandaşları ve esnafları dinleyen Ceyhan, “Burada yaşananları bizzat vatandaşlardan dinleyerek, el birliğiyle bugünlerinde üstesinden geleceğiz, yeter ki sizler bizimle olun bu terör belasından kurtulalım. Allah şer güçlere fırsat vermesin onlar bizi ayırmaya bölmeye çalıştıkça biz daha bir ve beraber olarak onları en güzel cevabı vereceğiz” dedi. Ceyhan daha sonra sokakta gördüğü çocukları hemen yakınlarda bir bakkala götürerek istediklerini alarak çocukları sevindirdi. Ceyhan, günün anısına çocuklarla ve vatandaşlarla fotoğraf çekildi. Ziyaretin ardından kısa bir şehir turu atan heyet, devriye gezen ve nöbet tutan polislere al bayrak ve Kuran-ı Kerim hediye ederken, Gölcük ilçe başkanlığı tarafından başlatılan mektup kampanyası sonucunda çocuklardan polis ağabeyleri için yazılmış mektupları takdim etti. Yapılan bu ziyaretin ardından heyette yer alan isimlerin yaşadıklarını ve duygularını aldık.

ŞEMSETTİN CEYHAN: HEP YANINIZDAYIZ

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan: Mücadeleler yapılırken özellikle sivil halkın zarar görmemesi adına kendi canlarını ortaya koyan tüm güvenlik güçlerimize polis asker sivil ayrıt etmeksizin herkese kolaylıklar dilerim. Ayrıca bu mücadelede, teşkilatımızda yılmadan yorulmadan halkımızın yanında ve olması bugün buraya gelerek bizleri böylesine coşku ile karşılamasınız da ayrıca bizler için bir sevinç ve inanç kaynağı olmuştur.  AK Parti teşkilatları bir kez daha göstermiştir ki AK Parti milletin ta kendisidir ve böylede olmaya devam edecektir. Her ne koşulda olursa olsun dimdik ayaktadır. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin. Ne zaman isterseniz her zaman yanınızdayız ve bundan sonra daha sık gelmeye çalışarak teşkilatımıza desteğimiz sürecek. Sur ilçesinde terörle mücadele sırasında şehit düşen tüm güvenlik güçlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

EMRE KAHRAMAN: BİZE GÖSTERİLDİĞİ GİBİ DEĞİL

İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman: Ziyaret çok güzel geçti, ben bundan önce de eşimden dolayı Diyarbakır’a 10 kez filan gitmiştim yani bir nevi ev sahibiydim. Diyarbakır gerçekten çok güzel bir şehir. Diyarbakır basına yansıtıldığı gibi değil. Küçük bir bölgede yapılan operasyonları televizyonlar sanki Diyarbakır yanıyormuş gibi gösteriyor. Sur bölgesinde devlet operasyon düzenlerken hemen 5 kilometre ötesinde binlerce insan sinemaya gidiyor. Sur bölgesi gerçekten zor bir bölge ama yine hemen 10 kilometre ötesinde binlerce insan sıkıntı yaşamadan hayatlarına devam ediyor. Bu işin en güzel yanı oradaki polislerimizin ve askerlerimizin dik duruşu. Konuştuğumuz derdini dinlediğimiz halk teröristleri istemediklerini söyledi, halk ticaret yapamadıklarından yakındı. Sur aslında ticari merkez alanı, Diyarbakır’ın da merkezidir. Sur’daki Gazi Sokağı’nda ciddi anlamda ticaret alanları var. Sur’daki bu önemli bölgeler kapandığında Diyarbakır’daki ticaret de durmuş hale geliyor. Esnafın en büyük korkusu ticari alanda tekrardan sokağa çıkma yasağının yeniden ilan edilmesi. Umarız devletimiz buradaki teröristleri en yakın zamanda bitirecek.

ZAFER KILIÇ: GÜZEL BİRLİKTELİK OLUŞMUŞ

Çayırova İlçe Başkanı Zafer Kılıç: Diyarbakır çok güzel bir yer. Kendimi Bağdat Caddesi veya Ankara’da zannettim yani gerçekten Güneydoğu'nun Paris'i çok beğendim. Koca koca binalar geniş geniş caddeler müthiş bir yer. Hele insanları misafirperver candan samimi sıcakkanlı ‘misafir başımızın tacı’ dediler başlarının tacı ettiler. Hani derler ya ‘İnsanlar tanımadığı kişilere düşman olurlarmış’ bu cümlenin ne kadar doğru olduğunu orda daha iyi anladım. Biz medyadan tanıyoruz Doğu ve Güneydoğu’yu. O güzelim yerleri evliyalar şehri olan Diyarbakır'ı Mardin, Batman, Şanlıurfa ve Gaziantep bir sürü güzel yurdumun illeri ama hiç birini bilmiyoruz. Kısaca Doğu ve Güneydoğu'yu nerde olduğunu bildiğimiz ama hakkında hiçbir şey bilmediğimiz illerimiz. O kadar güzel bir birliktelik oluşmuş ki Diyarbakır’da tek vücut olmuşlar teröre karşı birlikte olmuşlar. Vali bey, emniyet müdürü kaymakam komutanlarımız müthiş bir uyum. Vatandaşlarımızın kılına zarar gelmesin diye her şeyi kırk yararak operasyon yapıyorlar. Sorduğumuzda PKK halkı da bu işin içine sokmak için ölmesini istiyor. Masum halkı işin içine çekmeye çalışıyorlarmış, ama halk bunu yemiyor artık. Yaptığı hendeklere kendileri düşüyor. Ve Sur’un içinde olan PKK’nın Kürtçe bile bilmediğini söylüyorlar. “Biz burada hak ve batıl savaşı veriyoruz” diyorlar. “Biz burada çok yalnız kaldık” diyorlar. 20 bin insan var Sur’dan ayrılan evsiz barksız ihtiyaç sahibi. “Devletimizden Allah razı olsun. Kira yardımı nakdi yardım yapıyorlar ama yeterli değil. Sizlerin buraya gelmesi çok önemli. Bölge halkı için Çanakkale ruhu oluştu biz beraber saracağız bu yaraları hep beraber birlikte üstünden geliriz” diyorlar.”

ŞAHİN TALUS: DESTEK OLMAK ÇOK GÜZELDİ

Başiskele İlçe Başkanı Şahin Talus: Sur ilçemize giderek oradaki halka destek olmak çok güzeldi. Zaten Diyarbakır ilimizde sadece Sur ilçesinde sorun var diğer ilçelerimiz ve bölgeler gayet güzel ve sıkıntısız. O bölgelere girince halkla bir araya gelince insan duygulanıyor. Teşkilatla ve vatandaşlarla bir araya gelmek onların sorunlarını dinlemek güzeldi. Dinlediğimiz vatandaşlar artık bu PKK sorununun bitmesini istiyor, hayatlarına eskisi gibi sorunsuz devam etmek istiyor. Özetle orada olmak ve yardım eli uzatmak gerçekten de güzeldi.

BERBEROĞLU: GÖRDÜK Kİ HALK HUZUR İSTİYOR

İl yöneticisi Ahmet Berberoğlu: Güzel bir ziyaret oldu ve bu ziyaret iz bıraktı bizde. İyi ki gitmişiz. Anlatılanın çok dışında bir hayat var. Daha önceden Diyarbakır’ı kısmet kulaktan dolma bilgilerle biliyordum. Tabi terör dolayısıyla hep akıllarda farklı bir Diyarbakır profili çizildi. Ama gördük ki gerçekten güzel sıcakkanlı insanları var. Teşkilat da çok güzel karşıladı bizi.

Sur ve çevresinde zor şartlarda mücadele ediliyor. Teşkilatımız bile 4 sefer saldırıya uğramış, bombanın gölgesinde siyaset yapıyorlar. Ben bu ziyarette bölge halkını çok moralli gördüm, birçok yeri ziyaret ettik herkes çok iyi.  Terör böyle moralli insanı yıldıramaz. Gerçekten insanlar birbirine ve terörün biteceğine inanmış. Sokaktaki vatandaş da PKK’dan bıkmış durumda. Bölgede artık halk huzur istiyor. Ve gördüm ki terör bitmeye mahkum.

ORHAN BARIŞ: PKK ARTIK BİTMEK ÜZERE

İl yöneticisi Orhan Barış:  Sur’da vatandaşlar, hemşerilerimiz zor durumdaydı. Devletin orada yapacağı birçok iş var, devlet bunları eksiksiz yerine getirmeye çalışıyor. Bizler de oradaki insanlara yardım eli uzatmaya çalıştık, sobası olmayan elektriği olmayan evler vardı, insanlar zor durumdaydı.  Biz bu yardımları yapmakla çok mutlu olduk. Arkadaşlarımızın tamamı da çok memnun oldu, oradaki insanlar da çok mutlu oldu. Yani bir kardeşlik köprüsü kuruyoruz. Sur’daki operasyonlara da bakınca artık PKK köşeye sıkışmış durumda, artık önümüzdeki süreçte PKK bitmiş olacak.

 NURİ GÜNEY: ESNAFIN TEBALESİ ÖZETLEDİ

İl Yöneticisi Nuri Güney: Ben yaptığımız bu ziyaretten anladım ki Batı-Doğu arasındaki insanların daha sık birbirini ziyaret etmesi tanıması gerekiyor. O bölgede birçok insanla sohbet ettik, bizde oluşturulmaya çalışılan algıya dair o bölgede hiçbir şey yok. Orada millet de devletin yanında. O küçücük bölgenin dışında insanlar terörden çok etkilenmemiş. Dikkatimi çeken ise ideolojik bir parti orada iktidarda ama hiçbir esnafın tabelası Kürtçe değil, ben böyle bir şey beklemiyordum. İnsanlar demek ki milliyetçiliği siyasilerin öne çıkardığı kadar savunmuyor. Yani o tabelalar durumu özetledi. Onun için bunların her kesim tarafından görülmesi lazım. Biz esnafla konuştuğumuzda “Bu operasyonlar baştan yapılmalıydı, artık bıktık PKK’dan” diyor. Halk “Ne kadar sürerse sürsün artık PKK temizlensin. Biz bunlarla anılmak istemiyoruz” diyor. Eminim devletimiz artık Sur’da gerekeni yapacak ve sonuç halkı mutlu edecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: PKK, BİTMEYE, MAHKUM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı