Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 09:06
 
‘Psikoteknik Raporu’ Kaynes’den alınır!
Türkiye’nin önemli Meslek Kuruluşlarından Kaynes, Gebze Şubesi’nde Yük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araç sürücülerinin ihtiyacı olan ve 5 yıl süreyle geçerli Psikoteknik raporunu uzman ekibiyle karşılıyor. Kaynes Gebze Şubesi, Psikoteknik raporu almak için yapılması gerekenleri gazetemize anlattı.
Gebze Haberi
‘Psikoteknik Raporu’ Kaynes’den alınır!

Psikoteknik raporu nedir?

Sağlık Bakanlığı denetiminde onaylı kurumlar tarafından, sürücülerin sahip oldukları güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin psikolog ve simülatör eşliğinde asgari 1 saat süre ile değerlendirilmesi akabinde verilen bir rapordur.

Psikoteknik raporunu kimler almalıdır?

Yük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araç sürücüleri psikoteknik raporu almakla yükümlüdür. Ticari araç kullanan şoförlerin almış oldukları psikoteknik raporu 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin dolmasının ardından fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı olduklarını belirten psikoteknik raporunu tekrar almaları gerekmektedir.

2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu kapsamında belirlenmiş kural ihlalleri sonucu ehliyetine el konulmuş olan sürücüler, ceza süresi bitiminde psikoteknik muayeneden geçmekle yükümlüdür.

Psikoteknik belgesinin en önemli kullanım alanları şöyledir:
-Ehliyetin yasal nedenlerle geri alınması halinde, tespit edilen kural ihlallerinin sürücülük için gerekli yetenek ve becerilerin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına ilişkin bir sonuca varılması amacıyla,
-Sürücü olması uygun olmayan kişilerin belirlenmesi amacıyla,
-Mesleği şoförlük olan kişilerin çalışmaya devam ettikleri alanlarda sürücülük açısından uygun olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla,
-Yüksek sürücülük performansı gerektiren alanlar için sürücü seçimi amacıyla (ağır vasıta sürücülüğü, uzun yol sürücülüğü, yolcu taşımacılığı gibi)

Psikoteknik raporu nasıl alınır?

Psikoteknik raporu, minimum 1 saat bilgisayar destekli test cihazında, 9 aşamadan oluşan psikolojik değerlendirme sonrasında verilmektedir. 1 saatten daha az süren değerlendirmeler geçersiz sayılır. Psikoteknik raporu alırken, sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihni özelliklerine yani; algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine, psikomotor yetenek ve becerilerine yani; tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışlarına, alışkanlık ve kişilik özelliklerine yani; risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol, ve benzeri davranışlarına bakılmaktadır. Yapılan bu değerlendirmeler sonucunda adayın yeterli olması halinde aday psikoteknik raporu alabilir.

Psikoteknik raporu için gerekli evraklar nelerdir?

Ticari araç kullananlar için gerekli evraklar; ehliyet fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi

Ehliyet iadesine dönük psikoteknik raporu almak için gerekli evraklar; nüfus cüzdanı fotokopisi, ceza tutanağı aslı ve fotokopisi

Uygulanan testler nelerdir?

  • Dikkat Düzeyi(Signal)
  • Muhakeme(Spm)
  • Hız ve Mesafe Algılaması(Hmt)
  • Görüş Açısı ve Koordinasyon(IIb)
  • Tepki Kalitesi ve Hızı(Dt)
  • Görsel Süreklilik(Lvt)
  • TAVTMB Takistoskopik Trafik Algı Testi
  • Sürekli Dikkat ve Problem Çözme(Cognitrone)

Psikoteknik raporu nerede alınır?

Psikoteknik raporu, modern altyapı ile donatılmış KAYNES Gebze şubesindeki Kaynes Psikoteknik Değerlendirme Merkezi’nde verilmektedir.

Adresimiz: Hacıhalil Mah. 1225/1 Sk. No:10 Gebze/Kocaeli

Daha fazla bilgi almak için www.kayneskariyer.com ‘u inceleyebilir veya 0850 888 5967 numaralı hat üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Psikoteknik, Raporu’, Kaynes’den, alınır!,
Yorumlar
Haber Yazılımı