Haber Detayı
31 Temmuz 2017 - Pazartesi 07:07
 
Putin: Rusya'dan ayrılacak
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin, Rusya’daki diplomat sayısını 755 kişi azaltacağını açıkladı. Putin açıklamasında, "Hiçbir şeyi yanıtsız bırakmayacağımızı göstermenin zamanının geldiğine karar verdim" dedi.
- Haberi
Putin: Rusya'dan ayrılacak

Putin, Rus haber sitesi Vesti.ru’ya verdiği mülakatta, Rusya Dışişleri  Bakanlığının, ABD'den Rusya'daki diplomatik personel sayısının azaltılmasına  yönelik cuma günü gerçekleştirdiği talebe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin Rusya’da binin üzerinde diplomatik personel çalıştırdığını  hatırlatan Putin, "ABD ile ilişkilerimizin düzeleceğine yönelik umudumuz vardı  ancak yakın gelecekte böyle bir iyileşmenin yaşanacağına dair bir işaret yok.  Alınan karar sonrasında Rusya’daki görevi sona erecek ABD’li diplomat sayısı  oldukça fazla." diye konuştu.

Putin, ABD’nin, Rusya’daki diplomat sayısını 755 kişi azaltacağını  belirterek, "Böylelikle, ABD’nin Rusya’daki diplomat sayısı, Rusya’nın ABD’deki  diplomat sayısıyla eşitlenmiş olacak. Her iki tarafın da toplam 455 diplomatı  olacak." dedi.

Rusya ile ABD arasındaki ticaret hacminin, Çin veya Avrupa Birliğine  kıyasla de son derece az olduğunu vurgulayan Putin, "Ekonomik ilişkilere ilişkin  de bazı tedbirlerin alınıp alınmamasına yönelik değerlendirmeler devam ediyor.  Ancak büyük potansiyele rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacmi son derecek az."  ifadelerini kullandı.

Putin, Suriye’deki iş birliği ve kitle imha silahlarının kullanımına  ilişkin atılan adımları ise iki ülke arasındaki iş birliğinin önemli unsurları  olarak nitelendirerek, Suriye’de gerilimi azaltma bölgelerinin kurulmasına  yönelik anlaşmanın da ortak çalışmaların somut bir sonucu olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığından cuma günü yapılan açıklamada, Rusya'ya  uygulanması beklenen yeni yaptırımlara karşılık ABD'den Rusya'daki personel  sayısını, Rus büyükelçiliğinin ABD'deki personel sayısı olan 455 kişiye indirmesi  ve ABD'nin Moskova Büyükelçiliğince kullanılan depoların ve Serebriyani Bor  semtinde yer alan yazlık evin de kullanılmamasının istendiği belirtilmişti.

'HİÇBİR ŞEY YANITSIZ KALMAYACAK'

Putin açıklamasında, "(Rusya-ABD ilişkilerinde) Durumun değişeceğine yönelik umudumuz vardı. Uzun bir süre bazı şeylerin iyiye gitmesini bekledik. Ancak görünen o ki, yakın gelecekte herhangi bir değişiklik olmayacak. Hiçbir şeyi yanıtsız bırakmayacağımızı göstermenin zamanının geldiğine karar verdim" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Putin:, Rusya'dan, ayrılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı