Haber Detayı
28 Mayıs 2015 - Perşembe 06:23
 
Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu
Kocaeli Ticaret Odası Nisan ayı meclis toplantısında Ramazan pidesinin fiyatı açıklandı
 
 
 
Siyaset Haberi


Kocaeli Ticaret Odası Nisan ayı meclis toplantısı 26-27 Mayıs Sigortacılık Haftası nedeniyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Acenteleri İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Kasap’ın ‘Sigortacılık Bilincinin Artması’ adlı sunumuyla başladı. Geçtiğimiz yıl Ankara’da patlayan OSTİM’deki fabrikadan örnek vererek sunumuna başlayan Kasap “ Sigortacılık haftası nedeniyle sizlerle bir araya geldik. Sizler de ticaret camiası olarak sigortacılık faaliyetlerine önem veriyorsunuzdur. Allah korusun işletmenizin başına bir şey geldiğinde ceketinizi alıp gitmeyin. Sigortanızı yaptırın. Hem siz kazanın hem de ülke ekonomisi zarar görmesin. Bu durum deprem ve doğal afetler içinde geçerli. Bununda birlikte Kocaeli böyle bir afeti ülke olarak en çok yaşayan şehirlerimizin başında geliyor. Sigorta konusunda çok özverili ve dikkatli olmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
 
PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ
Sunumun ardından KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz başkanlığında toplantı zaptının görüşülmesi ve onaya sunulması, aylık faaliyet raporunun görüşülmesi, Nisan ayı mizanının görüşülmesi ve onaya sunulması, stratejik plan taslağının görüşülmesi ve onaya sunulması, KOTO okulunun harcama konusunun görüşülmesi ve onaya sunulması, KOTO 9. Meslek Komitesinin pide ile ilgili almış olduğu azami fiyat tarifesinin görüşülmesi ve onaya sunulması gündem maddelerinin konuşulduğu toplantıda Dünya’da ve Türkiye’de Ekonomik Görünüm adlı sunum gerçekleştiren KOTO Başkanı Murat Özdağ “Dünya ticaretinde genel artış oranı 2013 yılında 2.4, 2014 yılında 3.1, olmuştur. 2015 yılında 3.8, 2016 yılında ise 4.3 oranında artış beklenmektedir. Bununla birlikte petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye’yi hem olumlu hem olumsuz etkilemektedir” diyerek Dünya ve Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirme yaptı.
 
‘DÜŞE KALKA YOL ALACAĞIZ’
Petrol fiyatlarında her 10 dolarlık düşüş cari açığı 4.4 milyar dolar azaltıyor diyen Özdağ “Petrol ürünlerinin ihracat içindeki payı yüzde 65 ve üzerinde olan 28 ülkeye ihracatımız 55 milyar dolar. Türkiye gelen turistlerin yüzde 30’u petrol ihracatçısı ülkelerden geliyor. Yurt dışı müteahhitlik iş hacmi 2014’te 23 milyar dolar. Bunun ise yüzde 85’i petrol ihraç eden ülkelerde bulunuyor. 2015 yılı Türkiye ekonomisi olarak düşe kalka yol alacağımız bir yıl olacak. Açıklanan verilere göre 2012 yılındaki büyüme oranımız 2.1, 2013 yılında 4.1, 2014 yılında 2.9, 2015 yılında tahmini 3.5, 2016 yılında ise 4.0 olacak. Kısa süreli kesintilerle olsa da Türkiye ekonomisi belli bir mesafe aldı. 2012 yılında toplam istihdam 23.9 milyon, 2013 yılında 24.6 milyon, 2014 yılında ise 25.9 milyondur. Kişi başına milli gelirde Orta Doğu’dan daha iyi durumda, Uzak Doğu ülkelerinin gerisindeyiz” dedi.
 
‘VERESİYE SATIP PEŞİN ALIYORUZ’
Dış ticarete de değinen Murat Özdağ “Dış ticarette veresiye satıp peşin alıyoruz. Dış ticaret açığına çözüm ise KOBİ’lerde. Yüksek teknolojili ürün ihracatında ise diğer ülkelere göre oldukça gerideyiz. Temel hedefimiz ileri teknolojili ihracatımızı artırma yönünde olmalı. Yeni ekonomi modeli oluşturacak 3 önemli adım görüyoruz. Bunların ilki Teknolojide dönüşüm, ikincisi kadınların iş gücüne katılımı, üçüncüsü ise girişimcilik olarak karşımıza çıkmaktadır” ifadelerini kullandı. Konuşmasında Kocaeli ekonomisine değinen Özdağ “ KOTO Akademi kapsamında 2015 yılında verdiğimiz eğitimlerde 4 girişimcilik eğitimi düzenlenmiş, 280 saat eğitim verişmiş, 106 kişi belge almaya hak kazanmıştır. Kocaeli’nde yıllar itibariyle dış ticaret verileri ortadadır. Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün verilerine göre Kocaeli ihracatı 2015 ilk 4 aylık döneminde bir önceki yıla göre % 8.8 olarak gerçekleşmiştir” diyerek Kocaeli ihracat rakamları hakkında değerlendirme yaptı.
 
RAMAZAN PİDESİ FİYATLARI GÖRÜŞÜLDÜ


KOTO Okulu ile ilgili bilgi veren Genel Sekreter Oktay Baltalı “ Okul ve derslik yapımı kapsamında maliyet, kendi okulumuzu yapma adına gerekmektedir. Meclis üyelerimizin bu anlamda desteğe ihtiyaç vardır. Okulun tefrişat ve hizmet kadrosu için bu maliyetin karşılanması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Meclis Başkanı Bülent Karagöz ise okul yapımı için gereken maliyetin karşılanması maddesini üyelere sundu. Üyeler ise oy çokluğu ile maddeyi kabul etti. Bir diğer gündem maddesi ise KOTO 9. Meslek Komitesinin aldığı azami pide fiyatı ise meclise sunuldu. Alınan kararda 350 gr Ramazan pidesi azami fiyatı 2 TL, 700 gramlık azami pide fiyatı ise 4 TL oldu ve oy çokluğu ile madde kabul edildi.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Ramazan, pidesinin, fiyatı, belli, oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı