Haber Detayı
06 Temmuz 2018 - Cuma 22:54
 
RESMEN AÇIKLANDI!
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız." dedi.
Ekonomi Haberi
RESMEN AÇIKLANDI!

Yalova'da Raif Dinçkök Kültür Merkezinde düzenlenen "Hafızlık İcazet  Merasimi"nde konuşan Erbaş, hafızlık yapanların sayısının artmasına  ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

Erbaş, 81 milyon nüfusa sahip Türkiye'de hafız sayısının 150 bine  ancak yaklaştığına değinerek, "Biz bunu daha da arttırmalıyız. Bazı İslam  ülkelerini dolaşıyoruz. 10-20 milyon nüfusa sahip ülkelerde yüz binlerce hafız  var. Kimi yerde 500 bin, kimi yerde 1 milyon hafız var. Ülkenin nüfusu 10-20  milyon. Demek ki böyle bir gelenek oluşmuş. Biz de istiyoruz ki pek çoğumuz  Kuran-ı Kerim'in hafızlık nimetini kapalım. Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı  bünyesinde görev yapan Kuran kursu öğreticilerimiz, hanımefendiler, şu anda  fahrilerle birlikte sayısı 45 binler civarında. Elhamdülillah. Milletimize hizmet  ediyorlar. Milletimizin çocuklarına hizmet ediyorlar. 4-6 yaş grubunda Kuran  kurslarımızda kayıtlı 140 bin kadar öğrencimiz var. Şimdi yaz Kuran kurslarımıza  devam eden yaş sınırı 4'ten başlıyor, 14-15-16 belki 20 yaşlarına kadar  öğrencilerimiz var." şeklinde konuştu.


Bu öğrencilere hoca hanımların ders vereceğini belirten Erbaş, onların  sayısının mümkün olduğunca artmasını istediklerini vurguladı.

Erbaş, fahri Kuran kursu öğreticilerinin her zaman kadro  istediklerini, kendilerinin de bunun için gayret ettiklerini dile getirerek,  şunları kaydetti:

"Yetkililerimiz de büyük bir gayret içerisindeler. Önümüzdeki aylarda  3 bin Kuran kursu öğreticisi alacağız inşallah. Elhamdülillah. Bu ne büyük  nimettir. Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin  imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9  bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız. Ondan sonraki zamanlarda daha  da hem sözleşmeli hem kadrolu olarak bünyemizde görev yapan kardeşlerimizin  sayılarının artmasını sağlayacağız. Rabbim yar ve yardımcılarımız olsun."

 Yalova İl Müftülüğü tarafından düzenlenen merasimde kentteki Kuran  kurslarında öğrenim gören 32 kız öğrenci hafızlık icazetini aldı.

Hafızlık merasimine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye  Martı, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Yalova İl Müftüsü Turgut Açari, Yalova  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, ilçe müftüleri, hafızlar, hocalar,  aileler ve vatandaşlar katıldı.

Program sonunda Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, emeği geçenlere plaket  verdi, hafızlara ve hocalarına altın hediye etti.

Program, Vali Yılmaz'ın Erbaş'a çiçek takdimiyle sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RESMEN, AÇIKLANDI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı