Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 14:51
 
Risk de yok, rehavet de
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gebze Şube Başkanı Nihat Yıldırım, "Doların dalgalı bir reaksiyon içinde olmasını Türkiye ekonomisinde ki konuma değil dış dünyanın hareket ivmesine bağlıyorum." dedi.
 
 
 
Gebze Haberi


Seçim sürecinden geçen Türkiye’nin ekonomi istikrarı açısından durumunu ve doların dalgalı reaksiyonunu değerlendiren MÜSİAD Gebze Şube Başkanı Nihat Yıldırım, “Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede Ramazan Ayını yaşıyoruz. İşadamlarımız, esnafımız, tüccarımız bu ay içinde dini vecibelerini getirmek üzere zamanını bu yönde değerlendiriyor. Aslında bu kadar rahat bir şekilde zaman değerlendirmesi yapan iş dünyasının her kesiminden insanların durumundan ekonominin de o kadar abartılı bir sıkıntı içinde olmadığı da anlaşılıyor. Benim şahsi kanaatim bir yada iki hafta içinde ekonominin hareketlenmesinde ivme gelişimi göreceğiz. Seçim dönemi nedeniyle Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın da yoğunluğunun ekonominin üzerinde tam bir performans sağlayamaması da söz konusudur. Ancak risk yoktur. Seçim sonunda Erdoğan Devlet Başkanı olarak gerek ekonomiye gerekse diğer ülke konularında büyük bir gayret göstererek refah düzeyinde bir ülke olacağız. Bunun için de uzun bir süreç gerekmiyor. “dedi.

DIŞ DÜNYANIN ETKİSİ YANIYOR

Yıldırım "Dış piyasalarda doların ağırlıklı olarak değer kazanması sadece Türk lirası karşısında değil bütün para birimleri karşısında değer kazanıyor. Elbette Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar bir miktar bunu etkiliyor. Ama böylesi bir ortamın içerisinde ne geçmişte ne bugün bir kur tahmininde bulunmadık. Ama sanayicimize söylüyoruz, hangi para biriminden geliriniz varsa o para biriminden borçlanırsanız kur oynamalarından en az etkilenirsiniz. Bu sanayicimize ve tüccarımıza söylediğimizdi. Elbette bunun ilerisinde hem ithalatı hem ihracatı etkiliyor. Dış dünyada değer kazanan bir dolar varsa, sizin Türkiye olarak tek başınıza bunun karşısında direnmeniz çok kolay değil" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Risk, de, yok,, rehavet, de,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı