Haber Detayı
15 Aralık 2015 - Salı 09:34
 
Ruslardan Mesaj Var
Rusya'da yapılan bir anket, Rus halkının Türkiye'den vazgeçmediğini ortaya koydu. Ankete göre; 10 kişiden 9'u önümüzdeki yaz tatil için yine Türkiye'ye geleceğini söyledi
- Haberi
Ruslardan Mesaj Var

Türkiye'nin Suriye sınırında savaş uçağını düşürmesinin ardından,  sert tavrını sürdürüyor. Basında yürütülen tüm kara propaganda çalışmalarına rağmen, Rus halkıVladimir Putin'in politikasını desteklemiyor. Bir Rus radyosunda düzenlenen ankette, katılımcılara 'Türkiye'ye gitmeyi düşünüyor musunuz?' sorusu soruldu. Daha önce'de tatil yapmış kişiler arasında gerçekleştirilen ankete göre; 10 kişiden 9'u 'Yine Türkiye'ye giderim' dedi. 1 kişi ise kararsız olduğunu açıkladı. Antalya'dan vazgeçmeyen Rus turist, Türkiye'yi sevdiğini, ilişkilerin bir an önce normalleşmesini beklediğini vurguladı. Eho Movski radyosunun 'Türkiye cezalandırılmalı mı?' sorusuna da, katılımcıların yüzde 63'ü 'Hayır' yanıtını verdi. Rusya'da yaşanan ekonomik kriz ve rublenin değer kaybetmesi, tatilini yurt dışında geçirmeyi tercih eden Ruslar'ın sayısında ciddi düşüşe yol açtı. Ocak- Eylül döneminde yaklaşık 10 milyon Rus tatilini yurt dışında geçirdi. Yılın 11 ayında Antalya'ya gelen Rus turist sayısı ise 2 milyon 834 bin olarak gerçekleşti. 

OTOMOTİVE YEŞİL IŞIK 
Türkiye'ye yönelik gümrük uygulaması nedeniyle Saint Petersburg'taki otomotiv üretiminin durma noktasına gelmesi üzerine, ithal edilen ürünlerin bir kısmı gümrüklerden geçmeye başladı. Saint Petersburg Endüstriyel Politikalar Komitesi Başkanı Maksim Meiksin, Petersburg'ta faaliyet gösteren Toyota firması için 11, Bosch-Siemens firması için ise 2 konteynerin gümrükten geçtiğini belirtti.

AMBARGO BİZE YARADI
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Rusya'nın tarım ürünlerine uyguladığı ambargonun, üretici fiyatlarını düşürdüğünü belirtti. Tarımda üretici fiyatlarının Kasım'da yüzde 1.80 arttığını, buna karşın Rusya ambargosu nedeniyle turunçgillerdeyüzde 4.48 fiyat düşüşü olduğunu anımsatan Bayraktar, canlı kümes hayvanları ve yumurtada da indirim olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ruslardan, Mesaj, Var,
Yorumlar
Haber Yazılımı