Haber Detayı
05 Kasım 2016 - Cumartesi 08:52
 
S&P’den müjde var
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, dün gece sürpriz bir hamle ile Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notu görünümünü negatiften durağana yükseltti.
- Haberi
S&P’den müjde var

Kredi notu ise halen yatırım eşiğinin 2 kademe altı olan BB’de stabil seviyesinde korundu. Analistler, “4 Kasım S&P’nin not takviminde olan bir tarih. Takvim dahilinde bir not açıklaması olmakla birlikte, bir anlamda beklenti dışı bir aksiyon olduğunu da belirtmek gerekir. Hatırlamak gerekirse; 3 ay önce darbe girişiminden hemen sonra S&P Türkiye’nin kredi notunu yatırım eşiğinin 2 kademe altına indirmişti. Daha önce de notumuz zaten yatırım yapılabilir seviyede değildi. Türkiye’nin S&P ile herhangi bir not anlaşması olmadığını da hatırlatmak gerekir” dedi.

Kuruluş Türkiye’nin büyüme tahminlerini 2016-17 yılları için aşağı yönlü revize etti. Açıklamada özel sektörün yüksek dış borcunun ekonomik istikrarı tehdit etmesine karşın, Türk hükümetinin, büyümenin yavaşladığı ve yatırımların azaldığı bir ortamda dış kaynaklı riskleri azaltmaya yeniden odaklandığı ifade edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: S&P’den, müjde, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı