Saç biti nasıl oluşur, nasıl yok edilir?
Haber
21 Eylül 2020 - Pazartesi 09:46
 
Saç biti nasıl oluşur, nasıl yok edilir?
Sağlık Haberi
Saç biti nasıl oluşur, nasıl yok edilir?

Kanatsız böcek olan bitin beş bine yakın türü mevcuttur. Yarasalar ve memeli deniz hayvanları haricinde kuşlar ve memelilerde yaşamını sürdüren parazitlerdir. İnsan kılları arasında da yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Az miktarda kan ile beslenip çok hızlı bir şekilde üreyen bitler tifüs gibi hastalıklara da neden olabilmektedir. Öyleyse hep birlikte bit nasıl oluşur? Saç biti nasıl oluşur, nasıl yok edilir? Ve daha birçok başlık ile bu konu hakkında detaylı bilgi edinelim.

Bitler özellikle okul zamanında çok yaygın bir problemdir. Çünkü çocuklar yakın temas içindedirler. Dolayısıyla çocuklar yetişkinlere oranla daha çabuk bitlenirler. Bit ortak kullanılan eşyalar ya da kafa teması halinde çok daha kolay geçer.

Bit Nasıl Oluşur?

Bit nasıl oluşur, saç biti nasıl oluşur, saç kendi kendine bit üretir mi gibi sorular birçok kişi tarafından merak edilmiş. Öyleyse bu konu hakkında gerekli bilgi edinelim.

Bit nasıl bulaşır sorusu da sıkça merak edilmektedir. Yukarıda bitin okul döneminde daha çok görülen bir problem olduğundan, çocuklar temas halinde olduğu için daha kolay bulaşabileceğinden bahsetmiştik. Bit bir günde 10 yumurtaya kadar bırakabilir. Çok hızlı çoğalması nedeniyle hemen sonuç alamayabiliriz. Sonuç almamız birkaç haftayı bulabilir.

Bit tehlikeli değildir. Yalnız insandan insana kolay bulaşabildiği için çok çabuk yayılırlar. Bit kaşıntı yapması nedeniyle rahatsız edicidir. Kaşıma durumunda cilt çizilir ve enfeksiyon kaparak iltihaba neden olabilir. Bit bir kişinin kafasında 4 haftaya kadar yaşayabilir. Ve günde 10 tane yumurta bırakabilir. Bu da hızla çoğalacak demektir. Bu nedenle hızlı bir şekilde tedavisi yapılmalı ve saçlar bitten tamamen arındırılmalıdır.

Bit Nasıl Yok Edilir?

Bit nasıl yok edilir, bit nasıl temizlenir, uzun saçtan bit nasıl temizlenir soruları sıkça soruluyor.

Doktordan ya da eczacınızdan yardım alabilirsiniz. Doktorunuz muhtemelen ilaçlı bir şampuan ya da losyon önerecektir. Tedaviye başladıktan 2 hafta sonra da bit probleminiz devam ediyorsa doktorunuza mutlaka bilgi verin. Bit böcek türüdür. Dolayısıyla bit tedavisinde genel olarak böcek öldürücü şampuanlar kullanılır. Böcek öldürücü ilaçlar olduğu için aşırı kullanmak zararlıdır. Doktorunuz ne kadar önerdiyse o kadar kullanmalısınız. Tedavi sürecinden sonra kaşıntılar birkaç gün devam edebilir.

Kimyasal tedavi görmek istemiyorsanız bazı doğal yöntemlerde mevcuttur. Doğal yöntem olarak saç ıslakken sık bir tarakla taramak, yağ sürmek, sirkeli su ile yıkamak vb. hala kullanılmaktadır fakat bunlar tek başına çokta fayda etmemektedir. Tedavi için kullanılan bit taraklarını eczanelerden temin edebilirsiniz. Petrol ürünleri ile tedavi edildiğine dair bir takım söylentiler var fakat bu yöntem çok tehlikeli. Kesinlikle denememelisiniz.

İlaçlar en kolay tedavi yöntemleridir. Deriye belli bölgelere krem, losyon ya da jel olarak uygulanır. Saçlar şampuanlandıktan sonra durulanır ve havlu yardımı ile kurulanır. Son olarak kurutulmuş saçınızın derisine ilaç uygulanır ve 10 dk bekletildikten sonra durulama işlemi yapılır. İlk uygulamayı yaptıktan 1 hafta 10 gün sonra tedavi yeniden uygulanır. Uzun saça da aynı işlemler yapılabilir.

Bit ilacı kullanırken şunlara dikkat edilmelidir:

Saça ilacı uyguladıktan sonra kurutma makinesi ile kurutma işlemi yapmayın. Kullandığınız ilaç ısı ile temas ettiğinde saçlarınız alev alabilir.
Bit ilacı kullanmadan önce saç kremi ya da kremli şampuan kullanmamanızı öneririz.
Bitlerden kurtulmak için böcek ilacı gibi sprey tarzındaki kimyasal ürünler kullanmayın. Bu kimyasal ürünler zehirli olabilir.
Birden fazla bit ilacı kullanmamanızı öneririz.
Aşağıdaki durumlarla karşılaşmanız halinde doktorunuza başvurunuz.

Kafa derisi kırmız ve hassasiyet var ise
Kafa dersinde kabuklanma olduysa ve sızlama varsa
Lenf bezlerinde şişme söz konusuysa
Böyle durumlarla karşılaştıysanız enfeksiyon belirtisi olabilir ve tedavi edilmesi gerekir.

Bitten korunmanın yollarını ise şöyle sıralayabiliriz:

Okulda kafa kafaya temas olmamasına dikkat edin
Tarak, fırça, şapka, toka, eşarp vb. gibi kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayınız
Ailenizde ya da okulda birinde bit var ise size ya da çocuğunuza geçip geçmediğini sürekli kontrol ediniz
Çocuğunuzda bit olduğunu biliyorsanız okula mutlaka haber verin. Doktorunuz bir rapor hazırlayacaktır. Bu durumun okulda yayılmaması için genelde tedavi süresi boyunca evde istirahat etmesi önerilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Saç, biti, nasıl, oluşur,, nasıl, yok, edilir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı