Haber Detayı
30 Ağustos 2018 - Perşembe 12:13
 
Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli izleyiciyle buluşuyor!
Devri Alem Belgesel Programı Yapımcısı İsmail Kahraman tarafından hazırlanan “Gordion’un Düğümü-Sakarya Meydan Muharebesi” Belgeseli yarın (31 Ağustos 2018 Cuma) düzenlenecek Gala gecesiyle izleyiciyle buluşacak.
Gebze Haberi
Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli izleyiciyle buluşuyor!

Gazete Gebze Kurucusu İsmail Kahraman’ın hazırlayıp sunduğu Devri Alem Belgesel Programı, AGRT ve İç İşleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı, iş birliğiyle hazırlanan, tarihimize ışık tutan Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli ilk kez kamuoyuyla buluşacak. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan Belgesel, tarihe not düşüp zaman noterlik yapmanın yanı sıra bilinmeyenleri de ortaya çıkardı.

BÜYÜK TAARRUZ’A GİDEN YOLDA SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ

Türk tarihinde büyük önem taşıyan Sakarya Meydan Muharebesi, 30 Ağustos’a giden yolda en önemli kilometre taşlarından birisi. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihe geçen “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” sözünü de Sakarya Meydan Muharebesi’nde söylemişti. 1921 yılında gerçekleşen ve tarihin en uzun savaşlarından birisi olan Sakarya Meydan Muharebesi’nde 1922’de gerçekleşen Büyük Taarruza giden yolda en önemli dönüm noktasıydı. Sakarya Meydan Muharebesi’nde elde edilen zafer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı Kurtuluş Mücadelesinde Büyük Taarruzun zaferle sonuçlanmasında ve dün kutladığımız 30 Ağustos’un gerçekleşmesinde büyük rol oynamıştı.

İKİ YIL SÜREN KAPSAMLI ÇALIŞMA

Sakarya Meydan Muharebesi için insanüstü bir gayretle çalışma gerçekleştiren, bu kapsamda Ankara’nın Polatlı ve Haymana ilçelerine defalarca giderek günler süren çekimler gerçekleştiren Devri Alem ekibi, kültür ve medeniyet tarihimize eşsiz bir eser kazandırdı. Zaferler tarihimizin mihenk taşlarından olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapıldığı Mangal Dağı Bölgesi’nin Tarihi Milli Park olmasına öncülük eden ve bölgeyi koruma altına aldıran Devri Alem ekibi, kapsamlı çalışmanın ürünü olan Belgeseli, kamuoyuyla buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyor.

SAKARYA ZAFERİ’NİN ÖNEMİ ANLATILDI

AGRT tarafından “Sakarya Meydan Muhaberesinin önemi ve şehitliklerin tanıtılması” adıyla başlatılan Sosyal sorumluluk Projesi İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi tarafından desteklendi. Proje kapsamında Şehitliklere gençler tarafından fidan dikilirken, birçok eğitim kurumlarında konferanslar ve seminerler düzenlendi. Polatlı Belediyesi iş birliğiyle geniş çaplı bir panel düzenlendi, fotoğraf sergileri açıldı. Sakarya Meydan Muharebesi zaferinin önemini anlatmak için TV’lerde canlı yayınlar düzenlenirken, Bu kapsamda geniş çaplı bir çalışma yapılarak, uzun uğraşlar sonucu Belgesel çekildi. Hazırlanan Belgeselin TRT tarafından ekranlarda izleyiciye sunulması kararı alındı.

EYÜPSULTAN KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GALA GECESİ

Eyüp Belediyesi tarafından organize edilen, “Gordion’un düğümü-Sakarya Meydan Muharebesi ”Belgeseli Gala Gecesi, yarın akşam saat 19.30’da Eyüp Sultan Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek kokteyl ile başlayacak ve saat 20.00’de Belgesel gösterimine geçilecek. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın hazırlanan Belgeselden dolayı Gazete Gebze Kurucusu İsmail Kahraman’a teşekkürlerini sunarken, Kahraman da tarihe olan vefa borcumuzu ödeme ve geçmişi unutmama adına önemli bir eseri daha kültürümüze kazandırmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sakarya, Meydan, Muharebesi, Belgeseli, izleyiciyle, buluşuyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı