Haber Detayı
14 Aralık 2018 - Cuma 18:29
 
Sanayi ve Meslek Liseleri entegre olacak!
Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Meslek Liseleri, Üniversite ve Sanayi İşbirliği Toplantısı düzenledi. Kaymakam Güler, kurumların iç içe olması gerektiğini vurgulayarak, yapılan her çalışmanın istihdama katkı sağlaması gerektiğini söyledi.
Gebze Haberi
Sanayi ve Meslek Liseleri entegre olacak!

Kaymakam Mustafa Güler Başkanlığında Gebze Öğretmenevi’nde gerçekleşen toplantıya Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Hasan Aslan, TSE Marmara Bölge Koordinatörü Hüseyin Taşan, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, TÜBİTAK MAM İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcısı Mehmet Sait Karaca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan ve 17 Mesleki ve Teknik Okul Müdürü katıldı. Toplantıda konuşma yapan Kaymakam Mustafa Güler; “İlçemizde toplam 17 tane meslek lisesi var. Gebze birçok ilçeye göre oldukça farklı bir yapıya sahip. Daha önce adı Gebze Yüksek Teknoloji olan ve daha sonra Gebze Teknik Üniversitesi olarak dönüşen mükemmel eğitim sunan bir üniversitemiz mevcut. Çok büyük iller ile yarışan ticaret odası başkanlığımız var, yakın çevremizde bulunan 9 adet organize sanayi bölgesi ile adeta ülkemizin kalbi olan, önemli kamu kurum ve kuruluşların bünyesinde barındıran bir ilçe de yaşamaktayız. TÜBİTAK, TSE gibi birçok ilde dahi olmayan sayılı kurumlarımız mevcuttur.” dedi

İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAK PROJELERE İMZA ATIN

Açıklamalarını sürdüren Kaymakam Güler, “Okul müdürlerimiz ve ilçemizde bulunan kurum müdürlerimiz bu saydığımız kurumlar ile iç içe olmalı ve birbirlerini çok iyi tanımalıdır. Kurum yöneticilerimiz birbirinden istifade etmeli ve yapacakları çalışmalar ile istihdama katkı sağlayacak projelere imza atmalıdır. Lise öğrencilerimiz mezun olduktan sonra sektörde ihtiyacı karşılayabilecek mi ya da sektörün ihtiyaçları doğrultusunda eğitim alabiliyorlar mı bu konularda ortak bir payda da buluşma konusunda toplantımızın önemi büyüktür. Gebze de 82.000 öğrencimiz var her yıl ortalama 7000 mezun vermekteyiz. Bunun 2000 tanesi meslek lisesi mezunu.  Meslek lisesi mezunlarımız mesleği ile ilgili alanlarda istihdam edilmeli çalışmalarımız ve verilecek olan eğitimlerimiz bu yönde olmalıdır.” dedi.

ÖĞRENCİLER, İŞ HAYATINDA BAŞARILI OLACAK ŞEKİLDE YETİŞTİRİLMELİ

Güler, “Yetiştirdiğimiz öğrenciler iş hayatına atıldıklarında mesleğini iyi yapabilmeli, sevmeli ve başarılı olmalıdır. Bugün baktığımızda birçok başarılı işadamımız meslek lisesi mezunudur. Meslek lisesinde gittiğim ziyaretlerde dikkat ettiğim bir husus var. Sınıfta öğrenciye soruyorum ileride ne olmak istiyorsun planın nedir diye aldığım cevap ya öğretmen ya polis ya da hemşire oluyor ama öğrenci meslek lisesinde okuyor. Öğrencilerimiz ekseri olarak memuriyete yönelmek üzerine planlar yapıyor. Meslek lisesi eğitim modeline bir düzen getirmeli ve öğrencilerimize avantaj sağlayacak bir konuma getirmemiz gerekmektedir. Okul müdürleri olarak sizler ilçemizin bu büyük potansiyelinden faydalanmalısınız. OSB, TÜBİTAK, TSE, Ticaret Odası, Üniversitemizin kapıları sizlere açık, buralara ziyaretler gerçekleştirerek işbirliği içerisinde olmalısınız. Bu kurumların tecrübe, bilgi ve birikimlerinden faydalanarak öğrencilerimizi geleceğe sağlam bir şekilde hazırlamalısınız. Bu toplantının amacı tanışmak, işbirliği yapmak daha sık görüşüp eğitim öğretim camiasına katkı sağlayarak ülkemizin en önemli meselelerinden biri olan istihdama çözüm üretmektedir. Bu toplantıya teşrif eden, destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

ÇALIŞTAYDA ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Çalıştayda; öğretmenlere mesleki eğitim konusunda eğitimlerin verilmesi, meslek lisesi öğrencilerine yönelik bilişim şenliklerinin düzenlenmesi, meslek liseleri konusunda okul ve alan seçiminde tüm rehber öğretmenlerine bilgilendirme ve farkındalık oluşturmak için komite kurulması, öğrencilerin ve ailelerinin meslek lisesi konusunda eğitilmeleri, Gebze Teknik Üniversitesinde meslek lisesi müdürleri ile toplantı yapılması, mesleki eğitim ile ilgili çalıştay yapılması, bilişim teknolojileri ve istihdam amaçlı çalıştayın hazırlanması, meslek liselerinde robotik kodlama konusunda sınıfların oluşturulması, meslek liselerinin tanıtımı amacıyla festival düzenlenmesi gibi konularda kararlar alındı. Öte yandan Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan toplantıya katılanlara meslek liseleri hakkında sunum gerçekleştirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sanayi, ve, Meslek, Liseleri, entegre, olacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı