Haber Detayı
13 Ağustos 2018 - Pazartesi 15:48
 
Sarıbay; “Adaylar Önseçimle Belirlenecek”
CHP Kocaeli İl Başkanlığı İl Danışma Toplantısında bir araya geldi. Toplantıda konuşan CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bayramdan sonra önseçimle adaylarımızı belirleyeceğiz. Herkes bize güvensin. Aday olmak isteyen herkes kendini göstersin. Gizli gizli, el altından hiçbir şey istemiyorum.” dedi.
Kocaeli Haberi
Sarıbay; “Adaylar Önseçimle Belirlenecek”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Örgütü, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerini değerlendirmek üzere İl Danışma Kurulu Toplantısında bir araya geldi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla düzenlenen toplantıda seçim sonuçlarının değerlendirilmesinin yanı sıra 2019 yerel seçimlerinde izlenecek yol haritası belirlendi. Otel Asya’da gerçekleştirilen toplantıya İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın yanı sıra CHP Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, ilçe başkanları ve partililer katılım gösterdi. Toplantının Divan Başkanlığını İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Acurman üstlenirken, İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın konuşmasının ardından basına kapalı gerçekleştirildi. Toplantının basına kapalı kısmında salonda kavga sesleri yükseldi.

ÇOK BÜYÜK FARK VAR

Toplantıda ilk olarak söz alan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Zor günlerden geçtiğimizi kabul ediyor ve biliyorum. Bir ağabeyiniz ve il başkanınız olarak bu zorlukları en fazla yaşayan kişilerden bir tanesi de benim. 1989’da Büyükşehir Belediyesini Erenkaya ve Sirmen yönetti. Şimdi ile o günlerde ki para arasında çok büyük fark var. Bunların bu gün yaptığı işlerin hepsi geleceğe yönelik olmayan yatırımlardır. Kocaeli sel felaketleri ile uğraşmaktadır. O kadar para gömdüklerini iddia ediyorlar ama sonuç ortadadır” dedi. İzmit’ten daha kötü Gebze’de müthiş bir trafik sorunu var” diyen Sarıbay, “Ve sadece günü kurtaracak çözümler buluyorlar. MİA projesi ile yolları daha daraltmaya çalışıyorlar. İzmit’in sorunları anlatmak ile bitmiyor. Biz ne kadar anlatırsak anlatalım anlattıklarımız karşımızdakilerin anladığı kadardır. Geçen yıllara rağmen ekonomide de hiçbir gelişme olmamıştır. Dolar ve euro git gide yükseliyor. Muharrem İnce dolar 8 lira olur dediğinde gülüyorlardı. Geldiğimiz nokta ortadadır. İşçinin, köylünün, emeklinin durumu ortadadır” ifadelerini kullandı.

BAŞARILI YA DA BAŞARISIZ OLDUK

“Dış politikada da geriledik” diyerek sözlerine devam eden Sarıbay, “Dış politikada tamamen saf dışı kaldık. Avrupa’ya vizesiz gideceğiz diyorlardı şimdi bakanlar yurt dışına çıkamıyor. 8 bakan ve 8 ayrı sistemle yönetiliyoruz. Kimin ne yaptığı belli değil. Böyle olmaya devam edersek kabile devleti gibi devam edersiniz. Bu şekilde FETÖ ile ilgilide hiçbir gelişme olmaz. Bizim amacımız 24 Haziran seçimlerini değerlendirmek. 24 Haziran seçimlerinde başarılı ya da başarısız olduk. Başarısız olduysak başarısızlık bana ait. Tüm sorumlulukları üstüme alıyorum il başkanı olurken ama eleştirirken dikkatli olmak lazım” şeklinde konuştu.

HOŞGÖRÜLÜ DAVRANDIM

Seçimin baskın niteliği taşıdığını dile getiren Sarıbay, “Baskın seçim yaşadık. Yaşadığımız erken seçim değildi. Gitmekle oy alınmaz. Amaç onlarla seçimden çok daha önce görüşmekti. Seçim demek para demek. Toplam 550 bin 650 TL harcadık. Onların seçimden bir gece evvel dağıttığı erzak 10 bin TL. Karşınızda bir dev var. Siz bir devle yarışıyorsunuz daha organize olup çalışmanız lazım. Bugünlerde partimizi geren olağanüstü kurultay tartışması vardı. Ben kimseye baskı yapmadık. Tüzük partililerimize bu hakkı vermiş. Ben ne Kemal Beyle ne Muharrem Beyle siyasete başladım. Kim gelirse koltuğu ona devrederiz. Ben bu kadar hoşgörülü davrandım” dedi.

KİMSEYİ ZORLA TUTAMAYIZ

Dedikodu yapılmamasını istediğini dile getiren Sarıbay, “Şimdiden sonra gittiğiniz hiçbir yerde dedikodu yapmayacaksınız. Ben genel başkan o olursa oy vermem diyeni kimse zorla tutmuyor. Zaten bu partiye layık değilsin. Gitmek isteyen kimseyi zorla tutamayız. Kimse bu partinin tüzüğüne, anayasasına karşı çıkmayacak. Bırakın bayram geçsin önseçimle adaylarımızı belirleyelim. Herkes bize güvensin. Aday olmak isteyen herkes kendini göstersin. Gizli gizli, el altından hiçbir şey istemiyorum. Hiçbir şey yapmamışsan sana ne kardeşim, bırak şu partiyi. Bütün arkadaşlarımız eleştiride cimri, övgüde eli açık olacak” ifadelerini kullandı.

PARTİLİLERİMİN ARKASINDAYIM

Son olarak Sarıbay, “Biz burada bir seçim yaptık. Belki başarılı olamadık ama ülkeye demokrasi getirdik. 5 siyasi parti soktuk meclise. Artık MHP ile birleşeler dahi anayasayı değiştiremiyorlar. Bir ilçe başkanımız istifa etti. Ben çok üzüldüm. Sağlık sorunları hariç kimsenin istifa etmesini istemiyorum. Ben bütün partililerimin arkasındayım. Biz buradan kol kola, tek vücut halinde, birbirimizi severek çıkacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sarıbay;, “Adaylar, Önseçimle, Belirlenecek”,
Yorumlar
Haber Yazılımı