Haber Detayı
18 Mart 2018 - Pazar 13:13
 
Sarıbay, “Bu Destan, Özgürlük Ve Gelecek Destanıdır”
Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, Çanakkale Zaferi’nin, 103. Yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı.
 
 
 
Siyaset Haberi


Başkan Sarıbay, “Bizi bağımsızlığa taşıyan adımların ilki bir özgürlük direnişi ve onurlu bir zaferin destanı olan Çanakkale Zaferi’nin, 103. yılında, kınalı elleriyle cepheye çıkan evlatlarımızın, yurdumuzu düşmana teslim etmeyen aziz kahramanlarımızın anısı önünde şükran ve saygı ile bir kez daha eğiliyoruz. Mustafa Kemal öncülüğün de ki milli mücadelenin temelleri “Çanakkale geçilmez” sözleri ile destanlaşmış, sadece bizim tarihimizi belirleyen bir zafer değil, dünya tarihini belirleyen önemde bir zafer haline gelmiştir. Bu destan, bir ölüm kalım savaşının ötesinde bir toplumun özgürlük ve gelecek destanıdır. Bir toplumun egemen güçlere direnmesinin savaşıdır. Bu nedenle bu savaş, hepimizin en önemli kutsal savaşıdır.

ULUS OLMA BİLİNCİNİN TOHUMLARINI ATMIŞTIR

Dünya, Çanakkale'de Türk insanının kahramanlığına, cesaretine, onurlu direnişine tanıklık etmiştir. Türk halkının çok sayıda şehit vermesine karşın, Çanakkale'de gösterdiği üstün başarı, Ulus olma bilincinin de tohumlarını atmıştır. Yurdun farklı bölgelerinden gelen insanlar, Çanakkale'de ortak bir ülküyle hareket etmişler, atalarımızın emaneti kutsal yurt toprakları uğruna seve seve şehit olmuşlardır. Atalarımızın, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün simgesi, şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan güzel yurdumuzu ve Cumhuriyetimizi aynı ruh ve anlayışla korumak temel sorumluluğumuzdur. Yüce Atatürk'ün "Yurtta barış, dünyada barış" ilkesinden ödün vermeden, Türk Ulusu olarak, evrensel barışın egemen olduğu ve gelecek kuşaklara savaşın, şiddetin olmadığı, tüm insanların dostça ve kardeşçe yaşayacakları barış dolu bir dünya bırakılması için üzerimize düşeni yapmayı sürdüreceğiz.

DİLEĞİMİZ SAVAŞLARA SON VERİLMESİ

Dileğimiz, savaşlara son verilmesi, tüm ulusların huzur ve sevgi içinde bir arada yaşayacakları barış dolu bir dünyanın temellerinin atılmasıdır. Biz, insan sevgisini de savaşla beraber tarihin sayfalarına yazdıran bir ulusuz. Eğer bu ülkenin minarelerinde beş vakit ezan okunuyorsa, ülkenin insanları eşit yurttaş olarak cadde ve sokaklarda rahat gezebiliyorsa, kadın erkek eşitliğini sağlayabiliyorsak, Cumhuriyet'i demokrasiyle taçlandırıyorsak bunların temelinde, kazanılan büyük zaferler ve yazılan destanlar vardır. Çanakkale'de yapılan mücadelenin arkasında hiçbir ayrılığın olmadı, burada şehit olanların kimlik, inanç, yaşam tarzı farkı gözetilmeksizin bir ideal uğruna, gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye bırakmak için ölüme gittiklerini unutmadan, bizler, onların mirasçıları olarak daha güzel bir Türkiye'yi çağdaş uygarlığın ötesine taşımak zorundayız. Çanakkale ruhuyla bize verilen miras, derin bir hoşgörü ile tarih sayfalarında kalmamalı ve gelecek nesillere de ilham vererek yaşatılmalıdır diyor ve bu duygularla Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde, Yüce Atatürk ve silâh arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve gönül borcuyla anıyor, vatandaşlarımıza esenlikler diliyorum.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Sarıbay,, “Bu, Destan,, Özgürlük, Ve, Gelecek, Destanıdır”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı