Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 16:25
 
Satış Yoksa Sorun Da Yok!
 
 
 
Darıca Haberi


Darıca Belediyesi Ocak ayı Olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Şükrü Karabacak başkanlığında yapılan toplantıda gündem maddeleri görüşülürken, Gebze’de satışa çıkarılan Hünkar Çayırı konusu Darıca Meclisi’ne de yansıdı. CHP Grubu adına Meclis Üyesi İbrahim Karslı soru önergesiyle konuyu gündeme taşıdı. Konuyla ilgili Karslı soru önergesinde, “Fatih Sultan Mehmet’in mirası Devlet malzeme ofisi mülkiyetinde ki Hünkâr Çayırı’nın Özelleştirme idaresi tarafından satışa çıkarılması, Erzincanlılar Vakfı tarafından yapılacak Özel Üniversiteye tahsisi İstanbul sınır tabelasının Çayırova’ya getirilmesi ve Tarihimizin yok edilmesi endişelere yol açmıştır. Büyükşehir Belediye yasasının çıkmasından sonra, yasal olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde olması gereken alanın bir vakfa Koruma Kurulu kararına rağmen tahsisi tüm kamuoyunu rahatsız etmiştir. İlgili alanın özel bir vakfın eline geçmemesi için Belediyemiz ve Büyükşehir nezdinde bir girişim var mıdır ?Tarihi mirasımızın proje alanı olarak gösterilmesini doğru buluyor musunuz ?”ifadelerini kullandı.

KARABACAK: HÜNKAR ÇAYIRI SATILMIYORSA SORUN YOK

CHP’nin soru önergesine yanıt veren Başkan Şükrü Karabacak, “Bu önergenin bizimle alakası yok. Bizim bu konuda görüş beyan etmemiz doğru olmaz, bu nedenle Meclis gündemine almamız doğru değil. Bizim alanlarımız dışında olduğu için, tam olarak nerenin satıldığını bilmiyoruz. Bu konuyu Büyükşehir Meclisine daha doğru olur. Hünkar Çayırı manevi olarak önemli bir yerdir, korunduğu yönünde bilgimiz var. Bu konuda çarpıtılmadan kamuoyunda konuşulmalı. Ülkemizin nesrinde olursa olsun tarihi değeri olan yerler korunmalıdır. Hünkar Çayırı Sultan Fatih bize Fatih’in emanet bıraktığı bir yerdir. Sınırları nesridir çok iyi bilmiyorum. Ama kamuoyundan duyduğum kadarıyla Hünkar Çayırı’nın satışının olmadığı, yakın bir alanın devredildiğini biliyoruz. Hünkar Çayırı kaldırılıyorsa ben karşıyım. Sultan Fatih’in emanet ettiği yerse buna karşıyım, buna Devlet büyüklerimizde karşı durur. Ama buranın dışında bir alan bizim tasarruf kullanma hakkımız yoktur. Tarihi mekan korunuyorsa problem değil.” dedi.

 DARICA KÜLTÜREL FUARLAR YAPMALI

CHP sözcüsü İbrahim Karslı, bir diğer önergesinde ise Darıca’da kitap fuarı düzenlenmesini talep etti. Karslı, “İlimiz Kocaeli’de ve komşumuz Tuzla İlçelerinde yoğun katılımla Kitap Fuarları düzenlenmektedir. İlçemiz Darıca’da da kitabevleri bulunmakta olup zaman zaman düzenlenen imza günlerine ve kitap indirimlerine halkımızın ilgi gösterdiği görülmektedir. Darıca Sahilde bulunan kapalı alanların veya Kapalı spor salonunun, Cumhuriyet Meydanının kullanılması halinde Darıca’ya da bir kitap fuarı kazandırılabilir. İlçemizin tanıtımına değer katacak bu projeyi yaptığımız etkin ve verimli muhalefet anlayışıyla Darıca Meclisine sunuyoruz.”dedi. Bu önergeye de yanıt veren Başkan Karabacak, yazın gerçekleştirilen Şehirler ve Kültürler Kaynaşmasında bu konuda çalışma yapacaklarını bildirdi.

ZARAR ZİYAN YOK

MHP Meclis Üyesi Celil Akbulut, “Tuzla Caddesinde daha önce Belediye tarafından Peyzaj yapılan ancak bugün şahıs tarafından inşaat çalışması yapılan yerin durumunu sordu. başkan Karabacak bu soruya, “Şehrin güzelleşmesi adına adımlar atıyoruz. Biz o bölgeyi nasıl güzelleştireceğimizi düşünüp, çok ucuza burayı yeşillendirdik. Buranın sahibi yurt dışında oturuyor, kendisinden izin aldık. Peyzaj çalışmasını yaptık, bu malzemeleri başka yerde de kullanabiliyoruz. Burada ki malzemeleri diğer park alanlarımıza taşıdık, hiçbiri ziyan olmadı. Üzerinden 3 yıl geçti ve yer sahibi inşaata başladı.”şeklinde konuştu.

 DARICA A.Ş. KURULDU

Taşeronların kadroya alınmasına yönelik müjdeli haberi veren Başkan Karabacak, Darıca Belediyesi’nin şahıs üzerinden şirket kurduğunu belirterek, “618 taşeron çalışanımız var. Asgari ücretle çalışan kimse yok, herkes bu ücretin üzerinde. Hiç kimseyi mağdur etmiş değil, haklarıyla alakalı her çalışmayı yaptık. Devletimiz böyle karar alınca biz de gerekli adımları attık. Şirket kurmayla alakalı çalışma başlatma zorunluluğu çıktı. Şirket kurmaya ben bu zamana kadar karşıydım. Çünkü iyi yönetilmezse kamunun üzerinde kambur olacaktı. Bugün gelinen noktada Belediyeler şirket kuracak, arkadaşlarımız burada istihdam edilecek. Bununla ilgili başvurular başladı, sınav komisyonu oluşturulacak. 1 Nisan’da bu işlemler tamamlanacak. Şirket kurma çalışmalarımız tamamlandı. Belediyenin direkt olarak şirket kurması 4-5 aylık süreceği bulacağı için biz de Şahıs üzerinden şirket kurup, bağış yöntemiyle Belediyeye devrini sağladık. Darıca A.Ş. adına şirket kuruldu.”diye konuştu.

KOMİSYON SEÇİMİNDE  İLGİNÇ OYLAR VAR

Öte yandan Meclis’te Denetim Komisyonuna üye olarak Ferhat Yılmaz, Hülya Kodek, Atilla Karademir, Mustafa Öztürk, Şinasi Serdar aday gösterildi. Ancak yapılan oylama da CHP’li Yavuz Dursun ve MHP’li Celil Akbulut’a da çıkan oylar şaşırttı. Oylama sonucu Ferhat Yılmaz, Atilla Karademir, Hülya Kodek, Mustafa Öztürk ve Yavuz Dursun seçildi. Aday olmadığı halde 5.sırada seçilen Yavuz Dursun sağlık sorunları gerekçesiyle Denetim komisyonundan istifasını bildirdi ve yeniden seçim yapıldı.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Satış, Yoksa, Sorun, Da, Yok!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı