SGK'dan Çift Maaş Dönemi Değişiyor
Haber
09 Şubat 2017 - Perşembe 08:28
 
SGK'dan Çift Maaş Dönemi Değişiyor
Çift maaş alma sistemi değişti. Sigortalılık statüsü farklı ve eş veya anne-babanın ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse iki maaş bağlanacak.
Ekonomi Haberi
SGK'dan Çift Maaş Dönemi Değişiyor

Dul ve yetim kadınların çift maaş alma şartı ölen kişinin SGK'dan emekli olma statüsüne göre değişiyor. Yapılan değişiklikle ölen anne/ babasının ya da eşinin maaşını almak isteyen kadınlar için 1 Ekim 2008 önemli bir kriter oldu. Sigortalılık statüsü farklı ve eş veya anne-babanın ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse iki maaş bağlanacak.  Star yazarı  Resul Kurt, kimlerin çift maaş alabileceğini bugün köşesine taşıdı.

Kurt köşe yazısında, sigortalılık statüsü farklı ve eş ve anne-babanın ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse iki maaş bağlandığını, Eş ve anne-babadan biri 1 Ekim 2008'den önce diğeri 1 Ekim 2008'den sonra ölmüşse yine iki maaş bağlandığını belirtiyor. Kurt, iki ölümün de 1 Ekim 2008'den sonra olması halinde sadece bir maaş ödendiğinin altını çiziyor.

 

Kurt yazısında istisnai durumlardan ise şöyle bahsediyor;

Ancak ölümlerin ikisi de 1 Ekim 2008 sonrası olsa bile sigorta statüsü farklı olması koşuluyla istisnai olarak memur kızı veya memur eşi iki maaş alabilmekte. Örnek verecek olursak eşi memur emeklisi, babası SSK veya BAĞ-KUR emeklisi olan kadınlar için eşin ve babanın ölüm tarihinin önemi yok. Her halde iki maaş alma hakları var.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SGK'dan, Çift, Maaş, Dönemi, Değişiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı