Haber Detayı
16 Şubat 2016 - Salı 11:29
 
Sigara içene ilaç yok!
Sosyal Güvenlik Kurumu, akciğer kanseri, MS ve lösemi gibi hastalarda kullanılan hayati ilaçları sınırladı.
- Haberi
Sigara içene ilaç yok!

Düzenlemeye göre, akciğer kanseri olan kişi, daha önce sigara kullandıysa reçetesi ödenmiyor. Türk Tabipleri Birliği uygulamayla 100 bini aşkın hastanın mağdur olduğunu açıkladı.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), akciğer kanseri, MS ve lösemi gibi hastalarda kullanılan İlaçların karşılanmasına ilişkin inanılmaz şartlar koydu. Akciğer kanserine yakalanmış vatandaşlar daha önce sigara kullandıysa reçetesi ödenmiyor. Yine SGK'nın istediği ilacı 1 yıl kullanmayan MS hastalarının ilaç masraflarını devlet karşılamıyor. Yıllarca sigorta primi yatıran vatandaşlar parayı ceplerinden vermek zorunda kalıyor. Türk Tabipleri Birliği, uygulama yüzünden 100 bin hastanın mağdur olduğunu açıkladı.


‘TARLASINI SATSIN' MODELİ
Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Özden Şener, Türkiye'de 2002'de 750 milyon kutu ilaç tüketildiğini, bu rakamın 2014'te 1 milyar 950 milyon kutuya çıktığını açıkladı. SGK'nın sağlık harcamalarının üstesinden gelmek için sınırlamalara gittiğini belirten Şener, “Pahalı ilaçları belli kurallara bağlıyor. İlerde hiç de vermeyebilir. Tarlasını, ineğini satsın diyebilir. Şimdi devlet hastanelerinde bıçak parası legal. Herkes katkı payı ödüyor. Sağlık hizmetleri özelleşiyor. Her kalem için ilave paralar geliyor. Zaten katkı parası öderken her ilaç için ilave paralar veriyoruz” dedi.


MAĞDUR SAYISI ARTAR
SGK'nın sınırlamaları yüzenden her yıl yeni mağdurların ortaya çıktığını belirten Şener, “Senede 690 milyon poliklinik yapılıyor. Endikasyon uyumu sınırlaması nedeniyle mağdur olanların sayısı 100 bin kişidir. Ama bu 100 bin kişi gerçek bir mağdurdur. Gelecek sene başka kalemlerde sınırlama yapar ve mağdur sayısı artar” uyarısında bulundu.


BİLİMSEL DAYANAK YOK
Bu tür hastalıklarda hangi ilacın kullanılacağına doktorların karar vermesi gerektiğinin altını çizen Şener, “SGK bu sınırlamaları kendisi belirliyor. İlgili uzmanlık dernekleri ve TTB'den görüş almıyor. Bu yıl SGK yönetimini ziyaret edip Sağlık Uygulama Tebliği'nden kaynaklanan mağduriyetler olduğunu söyledik. Neye göre A tedavisini kullanmadan B tedavisine geçemiyor? Bilimsel dayanaklarını ortaya koymak lazım. Aksi durumda SGK'da birkaç bürokrat ‘Hadi bunu sınırlayalım, bu çok yazılıyor ödemeyelim' gibi sınırlamalar koyuyor” diye konuştu.


İŞTE HASTALIKLAR VE SGK'NIN GETİRDİĞİ ŞARTLAR
■ Akciğer kanserinde kullanılan Erlotinib etken maddeli ilaç için SGK, vatandaşın “Hiç sigara kullanmamış” olmasını şart koştu. Daha önce sigara
kullanmış olan sigortalı vatandaşlara bu ilacın parasını devlet ödemiyor.


■ Multipl skleroz (MS) hastalarında kullanılan Fingolimod etken maddeli ilacın ödenmesi için başka bir ilacın 1 yıl süreyle kullanılmasını şart koştu.
SGK'nın istediği ilacı 1 yıl süreyle kullanmayan hastalar, tedavi eden asıl ilacı kullanmaları halide cebinden para ödemek zorunda kalıyor.


■ Azasitidin etken maddeli ilaç kronik miyelomonositer lösemi (KMML) ve akut miyeloid lösemi (AML) tedavisinde başarılı olsa bile 6 kürden
fazlanı SGK ödemiyor.


■ Krizotinib etken maddesi içeren küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde kullanılan bir ilacın en az bir seri kemoterapi kullanmamış
hastalara, doktor gerekli görse bile, ödenmiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sigara, içene, ilaç, yok!,
Yorumlar
/option>
Haber Yazılımı