Haber Detayı
11 Temmuz 2016 - Pazartesi 11:48
 
Sınırı geçen 5 ilçeden biri DARICA
2016-2017 yılında eğitim ve öğretim sezonu ile önemli açıklamalarda bulunan Darıca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Alparslan Şahin muhabirimiz Adnan Ayvaz’ın sorularını da cevaplandırdı.
Röportaj Haberi
Sınırı geçen 5 ilçeden biri DARICA

Özellikle İmam Hatip Ortaokulları ile çok yoğun talepler olduğunu dile getiren Şahin, Suriyeli Vatandaşların çocukları için eğitim veren Sırasöğütler Mahallesi’nde ki okulun dışında normal ilköğretim okullarında da kayıt yaptırabileceklerini açıkladı.

Hedef Gazetesi: Neden İmam Hatip Ortaokulları’na talep var? Henüz bu okullar mezun vermedi ve YGS verileri de mevcut değil.

Alparslan Şahin: Etkinlikler, kurslar okul aktiviteleri çok etkili oluyor. İmam Hatip Ortaokullarımızda Uzakdoğu sporlarına ilişkin kurslar ve bazı etkinlikler organize ediliyor. Veliler etkinlikleri yoğun okulları daha çok tercih ediyor.

Hedef Gazetesi: Peki Darıca’da kaç imam hatip ortaokulu var? Talebi karşılıyor mu? Yenisi açılacak mı?

Alparslan Şahin: Darıca İmam Hatip Ortaokulu, Osmangazi İmam Hatip Ortaokulu ve Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu olmak üzere 3 adet imam hatip ortaokulu var. Ancak yeni eğitim öğretim yılında talepleri de değerlendirecek olursak yetmeyeceği ortada. Bu konuda il milli eğitim müdürlüğümüze bir önerimiz oldu. Cevap bekliyoruz. Bayramoğlu Mahallesi’nde ki Yunus Emre İlköğretim Okulu’nda İmam Hatip Ortaokulu için derslik açmak istiyoruz. Kabul edilirse sorunumuza bir çözüm bulunmuş olacaktır.

Hedef Gazetesi: Suriyeli Vatandaşlar için Sırasöğütler’de ki okul yeterli mi?

Alparslan Şahin: Şimdiye kadar kapasitesi yetti. 12.sınıfa kadar eğitim veren bu okulumuzda yeni kayıt yaptıracak Suriyeli veliler isterlerse bulundukları mahallerde ki mevcut ilköğretime kayıt yaptırabilirler. Ancak illa ki Sırasöğütler’e kayıt yaptırmak isterlerse biz diğer okullara yöneledirme yapma konusunda yaptırımcı olmamız sözkonusu değil. Adaptasyon açısından 1.sınıfa başlayacak Suriyeli öğrencilerin bizim normal okullarımızda başlangıç yapmaları daha önemli. Ancak ara sınıflarda okuyan bu öğrencilerin mezuniyete kadar Sırasöğütler’de kalması daha uygun bir tercih olacaktır. Darıca’da yaşayan tüm Suriyeli Vatandaşlar çocuklarını Sırasöğütler’e kayıt etmek isteseler kapasite yetmez ama bu velilerinde ilk terfcihi bizim normal okullarımız oluyor. Bu çok sağlıklı bir tercih unsuru.

Hedef Gazetesi: Darıca’nın YGS sınavlarında istenilen başarı hedefine ulaşmadığına ilişkin kamuoyunda bir görüş var. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Alparslan Şahin: Aslında bu görüşe katılmıyorum. YGS sınavları öncesinde İl tarafından Yüzde 60’lık bir sınır hedefi koyuldu. Darıca bu hedefi geçen Kocaeli’nin 5 ilçesinden biri. Geçen seneye oranla yüzde 10’luk bir artış hedefimiz vardı. Bu da sağlandı. Ancak Türkiye genelinde artan rakamlarla Darıca’nın mevcut verileri karşılaştırıldığında yükselen başarı grafiği görünmüyor gibi bir görüş ortaya çıktı. Aslında rakamları nasıl değerlendirirseniz o şeklide yorum yapabileceğiniz bir durum var. Rakamlara takla attırılarak yapılan yorumlar her türlü sonuca açık.

Hedef Gazetesi: Üniversiteye giriş sınav sonuçları henüz açıklanmadı. Darıca adına beklentiniz nedir?

Alparslan Şahin: Temel Lise fonksiyonu çok önemli Kocaeli’nde en fazla temel lise eğitimi veren kurumlar İzmit ve Gebze’de. Darıca’da eğitim gören lise öğrencileri özellikle son sınıfta temel liselere geçiş yaptı. Darıca’da ikamet etmelerine karşılık üniversitede alacakları sonuçlar Gebze’ye yansıyacak. Başarı grafikleri yüksek olması beklenen bu Darıcalı lise öğrencilerin başarısı Gebze’nin oranını yükselteceği gibi Darıca’ya da olumsuz yansıma yapabilir. Bu nedenle bana göre Darıca başarısız, Gebze başarılı gibi yorumlar çok gerçekçi değil.

Hedef Gazetesi: Yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okullarda bakım onarım çalışmaları başladı mı?

Alparslan Şahin: Evet bu aralıksız devam eden bir durum. Hem okullarımız kendi iç bünyesinde hem de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan katkı payları ile bakımlarını yaparak yeni eğitim öğretim yılı içinde yenilenmelerini gerçekleştiriyorlar.

Hedef Gazetesi: Vakit ayırdınız. Sorularımızı cevaplandırdınız. Teşekkür ederiz. İşlerinizde kolaylıklar dileriz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sınırı, geçen, 5, ilçeden, biri, DARICA,
Yorumlar
Haber Yazılımı