Haber Detayı
13 Aralık 2018 - Perşembe 16:21
 
Siz Haklısınız
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gebze OSB’de 212 gündür direnen Flormar işçilerine ziyaret gerçekleştirdi.
Gebze Haberi
Siz Haklısınız

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Petrol-İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan ve uzun süredir direniş sergileyen Flormar işçilerini Gebze'de ziyaret ederek destek verdi. Ziyaret esnasında Kocaeli Milletvekilleri Tahsin Tarhan, Fatma Hürriyet Kaplan, Kocaeli CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Gebze CHP İlçe Başkanı Musa Yılmaz, belediye başkan adayları ve çok sayıda partililerde hazır bulundu.

AKYÜZ BİLGİ AKTARDI

Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yaptığı bilgi aktarımında Gebze Organize Sanayide bulunan bütün işverenlerin Flormar direnişine karşı çıktığını söyleyerek "Eğer Türkiye işçi sınıfı ve emek dostları başarıya ulaşmak istiyorsa FLormar'daki mücadeleye destek olmalıdır" dedi. Flormar işçilerine yapılan ziyaretlerin önemli moral desteği sağladığını söyleyen Akyüz, aynı zamanda direnişteki işçilerle yapılan maddi yardımların da gerekli olduğunun altını çizdi. "Tam da seçim döneminde böylesi bir yoğunluğunuz varken bizleri ziyaret etmeniz hepimizi mutlu etmiştir." diyen Petrol-İş temsilcisi, dayanışmaya devam eden bütün kuruluşlara teşekkür etti. Petrol-İş Gebze Şubesi adına konuşan Akyüz, konuşmasını "Flormar’a sendika girecek" sözleriyle bitirdi.

ANAYASAL HAK KULANMAK İSTİYORLAR

Ziyaret esnasında Flormar işçilerinin sorunlarına da değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, işçilerin anayasadaki haklarını kullandıklarını söyleyerek, “Yasak mı sendika kurmak? Hayır, yasak değil. Sendikayı kuruyorlar, gidip üye oluyorlar. Niye sendikaya üye oldunuz diye 132 işçinin işine son veriliyor ve şimdi onlar suçlu konumda, ama patron suçlu değil. Eğer bu Fransız şirketi Fransa’da aynı tabloyla karşılaşsaydı yer gök inlerdi. Ama bizde 132 işçinin işine son verilir, kapının önüne konulur, içerideki işçilerle konuşmasınlar diye tel örgü örülür, konuşmak için sesli araçları var, ona da el konulur. Bağırmayacaksınız, konuşmayacaksınız, slogan atmayacaksınız, sesinizi çıkarmayacaksınız diye ve bunu da demokrasi diye bize yutturacaklar.” dedi.

SİZER HAKLI OLAN TARAFSINIZ

Konuşmasına devam eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kendilerini sahip çıkacaklarını da belirterek, “Değerli işçi kardeşlerim, sendikaların size sahip çıktığından çok daha fazla halkın partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi size sahip çıkacaktır. Gönül isterdi ki sadece üye olduğunuz sendika değil, diğer sendikalar konfederasyonlar da size sahip çıksaydı. Siz hak arıyorsunuz, sendikalı olmak istiyorsunuz, mücadele ediyorsunuz. ‘Çalışma herkesin hakkı ve ödevidir.’ Sizin hakkınız, çalışacaksınız. Devlet çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır. Hiçbirisini yapmadılar. Anayasa ‘Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz’ diyor. Siz sendikaya üye oluyorsunuz diye, anayasaya aykırı hukuka aykırı insan haklarına aykırı evrensel hukuka aykırı olarak sizin görevlerinize son veriliyor, açlığa mahkûm ediliyorsunuz. Siz haklısınız, sonuna kadar biz sizi destekleyeceğiz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Mücadeleyi yapın, yanınızda olacağız” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Siz, Haklısınız,
Yorumlar
Haber Yazılımı