Haber Detayı
12 Nisan 2017 - Çarşamba 15:59
 
Soğuk algınlığı deyip geçmeyin öksürük öldürür!
Dinmeyen öksürüğü hafife almayın. Sadece grip ve soğuk algınlığı değil önemli bir hastalığın da habercisi olabilir. Zamanla şah damarı yırtılmasına yol açarak ölüme bile götürebilir...
- Haberi
Soğuk algınlığı deyip geçmeyin öksürük öldürür!

SIKÇA görülen üst solunum yolu larının tipik belirtisi olan çoğu zaman 'griptendir' düşüncesiyle önemsenmeyebiliyor. Ancak özellikle 8 haftadan uzun süren öksürüğün asla hafife alınmaması gerekiyor. Kimi zaman insanı canından bezdiren inatçı öksürük şu hastalıklara işaret edebilir...

Astım: Kronik öksürük, astımın en belirgin semptomlarından biri. Hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sık ışma hissi gibi semptomlara eşlik edebileceği gibi, tek başına da ortaya çıkabiliyor. Gıcık öksürük şeklinde gelişiyor. Genellikle kuru oluyor yani balgam içermiyor, geceleri artıyor ve kronik bir hal alıyor. Ayrıca alerjik astım da öksürük nedeni olabiliyor. Alerjik astımda öksürük sabaha doğru artıyor. Özellikle koşunca öksürük, göğüste sıkışma ve hışıltılı yakınmalar oluyor.

Bronşit: Bronşit öksürük yapan bir başka önemli hastalıklardan. Kronik bronşit 2 yıldan fazla devam eden ve yılın 3 ayı kadar süren bir zamanda balgamlı öksürük yapıyor.

KOAH: Kronik ilerleyici nefes darlığı ile karakterize bir hastalık olan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) da, şiddetli ve kronik öksürüğün en ciddi sorumlularından. Dr. Pelin Uysal, KOAH hastalığında öksürüğün uzun süreli ve çoğu zaman balgamlı olduğuna dikkat çekerek, "Öksürüğe sıklıkla nefes darlığı ve tıkanma da eşlik ediyor" diyor.

Gizli kalp yetmezliği: Gizli kalp yetmezliğinde öksürük önemli bir bulgu olabiliyor. Ancak öksürük genellikle üst solunum yolları enfeksiyonu ya da bronşit gibi akciğer kaynaklı nedenlerden kaynaklandığı için yaşamsal öneme sahip bu hastalık atlanabiliyor. Öksürük genellikle yatınca ortaya çıkıyor, ayağa kalkınca veya oturunca hafifliyor. Öksürükle birlikte pembe renkli balgam da görülebiliyor.

Gastroözofageal reflü: Mide asit sıvısının mideden yemek borusuna doğru geri gelmesiyle oluşan tahriş sonucu öksürük ve göğüs yanması meydana geliyor. Kahve, baharatlı ve yağlı besinler tüketildiğinde artan, geceleri rahatsız edecek şekilde nöbetler halinde gelen ve 3 haftadan fazla süren öksürüğün altında yatan etken reflü olabiliyor.

Psikolojik öksürük: Erişkinlerin yüzde 9'unda, bilinen bir solunum sistemi hastalığı olmadığı halde kronik öksürük mevcut. 'Tik' öksürüğü olarak da tanımlanıyor.

Sigara: İçinde katran dahil pek çok kanserojen madde ve bağımlılık yapıcı nikotin içeren sigara öksürük reseptörlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Öksürük sigara içen kişilerde özellikle sabahları koyu renkli balgamla birlikte oluyor. Sigara içen hastaların bazen öksürüğü sigaraya bağladıkları için önemsemeyerek hekime başvurmuyor. Bunun sonucunda da KOA H gibi önemli hastalıkların tanısı gecikiyor.

Bazı hipertansiyon ilaçları: Hipertansiyon, diyabetik nefropat ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların sinde yaygın olarak kullanılan ACE inhibitörlerinin en sık yol açtığı yan etki, kuru öksürük oluyor. Tedaviye başladıktan birkaç saat sonra ortaya çıkabildiği gibi haftalar veya aylar sonra da gelişebiliyor. Bu durumda başka bir ilaç tedavisine geçiliyor.

Tiroit bezi iltihabı: Öksürüğün işaret ettiği bir başka hastalık da, ender de görülse tiroit bezi iltihabı. Bu hastalıkta öksürük hırıltılı bir şekilde ortaya çıkıyor. Astım atağındaki kuru öksürük gibi de olabiliyor ve tedavi sonrası geriliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Soğuk, algınlığı, deyip, geçmeyin, öksürük, öldürür!,
Yorumlar
Haber Yazılımı