Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 10:34
 
Son 16 yılın en zamlı Temmuz ayı
Ekim ayından beri gerileyen yıllık enflasyon oranı temmuzda artışa geçti. Artış baz etkisinden kaynaklanmış olsa da yüzde 1.36’lık oran, temmuz özelinde son 16 yılın en pahalı ayına işaret etti.
Ekonomi Haberi
Son 16 yılın en zamlı Temmuz ayı

Yıllık enflasyonda son sekiz aydır görülen gerileme iplerin gevşemesine neden oldu. Merkez Bankası faizde adım attı. İyimser beklentiler nedeniyle yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 15’in altına çekildi. Oysa 12 aylık ortalamaya göre son 22 aydır enflasyon çift hanede seyrediyor. 2017’nin Ocak ve Temmuz ayları hariç son 3.5 yıldır yıllık enflasyon da çift haneli. Geçen yıl ekim ayında yüzde 25.24’e kadar yükselen tüketici fiyatları endeksindeki yıllık artış bu yıl haziranda yüzde 15.75’ye kadar çekildi. Ancak geçen ay baz etkisi kaynaklı da olsa yıllık enflasyon yüzde 16.65’e sıçradı. Temmuzdaki aylık enflasyon yüzde 1.36 olarak hesaplandı. Bu oran son 16 yılın en zamlı temmuz ayına işaret etti.

SEPETİN YÜZDE 63’Ü ZAMLI

Geçen ay Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon sepetinde yer alan 418 mal ve hizmetten 264’ü yani yüzde 63’ü zamlandı. 48 maddenin fiyayı değişmezken, 106 madde ucuzladı. Elektriğe yapılan zam geçen ayki enflasyona yansıdı. Sepette en çok zamlanan madde yüzde 29.18 ile yurtiçi bir hafta süreli veya daha uzun turlar oldu. Bunu yüzde 15’i elektrik izledi. En çok ucuzlayan ürün yüzde 27.91 ile karpuz olurken bunu yüzde 27.57 ile erik takip etti. Geçen yıl ağustos ayı enflasyonu yüzde 2.30 ile oldukça yüksek düzeyde oluşmuştu. Bu yüzden yeni ayla birlikte doğalgaz ve sigaraya yapılan zamlara rağmen ağustosta enflasyonda baz etkisi kaynaklı bir iyileşme görülecek. Baz etkisi kaynaklı gerilemenin kasım ayına kadar sürmesi bekleniyor.  

GERİLEME YANILTMASIN!

TÜİK’in açıkladığı bültene baktığımızda geçen ay en fazla zamlanan grup yüzde 4.46 ile ulaştırma oldu. Ev eşyası yüzde 4.24, inşaattaki krize rağmen konut yüzde 3.10 zamlandı. En fazla düşüş yaşanan grup ise indirim sezonunun açılmasıyla giyim ve ayakkabı oldu. Giyim ve ayakkabı yüzde 3.20 ucuzladı. Bunu son dönemin en çok zamlanan grubu gıda ve alkolsüz içecekler izledi. Yazın tam ortasında bu yıl verimin de iyi gelmesi sonucu soframız yüzde 1.11 oranında ucuzladı. Ancak yıllık düzeye bakıldığında mutfak enflasyonu yüzde 18.21 ile oldukça yüksek bir düzeyde. Yani son aylarda gerileme olsa da soframız geçen yıl temmuz ayına göre yüzde 18 zamlı. İşlenmemiş gıda ürünleri temmuzda yüzde 4.11 ucuzlamış durumda. Bu tür mevsimsel değişimlerle yön bulan ürünlerin, enerji, alkollü içecekler, tütün ve altın hariç tutularak hesaplanan aylık çekirdek enflasyon ise yüzde 2.10 ile oldukça yüksek bir düzeye işaret ediyor. Buna göre enflasyon oranında kısmi gerileme mevsimsel fiyat değişimleri kaynaklı. Çekirdeğe bakılırsa bu ürünler haricinde zamlı dönem sürüyor.

FAİZ BEKLENTİSİ TERSE DÖNMEZ!

Temmuz ayı enflasyon verisinden hareketle T.C. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine ilişkin değerlendirmede bulunan GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, “Temmuz enflasyon artışı, faiz indirim öngörülerini terse çevirmez” dedi. Erkan’ın öngörüsü şöyle oldu: “Merkez Bankası faizleri indirmeye devam edecektir. “Enflasyondaki baz etkisi ile sağlanacak düşüşe ek olarak, sonbahar döneminde gelişmiş ülke merkez bankalarından gelebilecek parasal gevşeme hamlesi ise küresel faizlerde denge seviyesi daha aşağılarda oluşacaktır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Son, 16, yılın, en, zamlı, Temmuz, ayı,
Yorumlar
Haber Yazılımı