Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 12:30
 
Son dakika... Emeklilik planı yapanlar dikkat! Değişti...
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılımda cayma hakkını kullanarak sistemden ayrıldıkları için adlarına "başlangıç devlet katkısı" hesaplanmamış çalışanların, sisteme yeniden dahil olmaları halinde bin lira tutarındaki katkının yeniden hesaplanabilmesi yönünde düzenleme yaptı.
Ekonomi Haberi
Son dakika... Emeklilik planı yapanlar dikkat! Değişti...

Hazine ve Maliye Bakanlığının "Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet  Katkısı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi  Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, BES'teki genel uygulamaların iyileştirilmesine ve devlet  katkısı süreçlerinde net olmayan bazı operasyonel süreçlerin netleştirilmesine  yönelik düzenlemeler yapıldı.


Başlangıç devlet katkısı, başlangıç dönemi, ek devlet katkısı, erken  ödenen devlet katkısı, sertifika, nakit hesabı ve taahhüt hesabı tanımları  yönetmeliğe eklenerek, çalışan, devlet katkısı hesabı ve katılımcı tanımları  revize edildi.

Cayma hakkını kullanarak sistemden ayrıldıkları için adlarına  başlangıç devlet katkısı hesaplanmamış çalışanların, sisteme yeniden dahil  olmaları halinde bin lira tutarındaki başlangıç devlet katkısının yeniden  hesaplanabilmesi yönünde düzenlemeye gidildi.

Çalışanlar için hesaplanacak devlet katkısına ilişkin iş ve işlem  süreçleri yönetmeliğe taşınarak, ilgili maddeler düzenlendi.

Ek devlet katkısının iadesine ve azami limitine ilişkin de değişiklik  yapıldı. Buna göre, bir çalışan için ödenecek ek devlet katkısı hesaplamasına  esas teşkil eden birikim toplamı, çalışanın emeklilik hakkını kullandığı ayda  geçerli aylık brüt asgari ücret tutarıyla sistemde kaldığı ay sayısının çarpımını  aşamayacak.

BES'e otomatik katılım kapsamında taahhüt olarak hesaplanan devlet  katkısının nakde dönme ve ödenme usulleri de belirlendi.

Öte yandan, 1 Ocak 2013'ten itibaren şirketlerce Hazineye yapılmış  fazla veya yersiz ödemelerin iade edilebilmesi ve benzeri sorunların gelecekte  yaşanmaması için de çeşitli hükümlerde düzenleme yapıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Son, dakika..., Emeklilik, planı, yapanlar, dikkat!, Değişti...,
Yorumlar
Haber Yazılımı