Haber Detayı
25 Şubat 2016 - Perşembe 08:57
 
Soyan soyana
POS hırsızlığından sonra şimdi de randevu çetesi ve mobil soyguncular ortaya çıktı. Apple randevuları parayla satılıyor
Darıca Haberi
Soyan soyana

ONLİNE SİSTEM KURULDU 
Türkiye'de kurduğu 'randevu sistemi' ile adeta tüketiciye işkence çektiren Apple'ın bu sistemi şimdi de dolandırıcılara ilham kaynağı oldu. Ürününü tamir ettirebilmek için aylarca randevu beklenen sisteme karşı, bazı uyanıklar yeni bir formül geliştirdi: Karaborsa randevu...Türkiye'de iki servis mağazası bulunan dünya devi Apple'dan randevu alamayanlar için, online alışveriş sitelerinde, sahibinden randevu satışı sistemi kuruldu. Alışveriş ve ilan sitelerinde farklı kullanıcılar tarafından bırakılan satılık ilanlarında, Zorlu Apple Store ve Akasya Apple Store randevuları yer alıyor. Karaborsa randevular, 50 ile 150 TL arasında sunuluyor. Ürünü bozulan mağdur tüketicinin aylarca bekleyip zar zor alabildiği randevuyu, uyanıkların nasıl alabildiği ise merak konusu oldu.

BİR TIKLAMA 56 LİRA
MOBİL dolandırıcılar sürekli yeni yöntemler türetiyor. Son olarak akıllı telefon kullanıcıları, tıkladıkları haber portalı görünüşlü bir site ile farkında olmadan 'Joliess' diye bir sitenin abonesi yapılıyor. Abonenin faturasına üyelik karşılığı her hafta için 14 lira, aylık ise 56 lira yansıtılıyor. Gördüğü fatura ile şok olan vatandaş, 56 lirayı iptal ettiremediği gibi, üyeliğini bitirebilmek için de saatlerce Joliess'in çağrı merkezine ulaşmaya çalışıyor.

Hırsızlar kılıktan kılığa giriyor. Kimi zaman kalabalıkta elinde POS cihazıyla dolaşıyor kimi zaman internette randevu pazarlıyor. Kimi zaman da cep telefonunuza dadanıyor.

SINIFTA KALDI
Türkiye'de binlerce ürün satan Apple, işlemeyen servis sistemi ile sınıfta kaldı. Bozuk Apple ürününüzü tamir ettirmek için online randevu gerekiyor. Ancak gece 00.00'da aktif olan online sistemde işlem için sadece 2 dakikanız var. Randevu aldınız aldınız, alamadınız ertesi gecelerde tekrar deniyorsunuz. Başarılı olsanız bile verilen tarih haftalar hatta aylar sonrasınıişaret ediyor. Fakat içeride tanıdığı olanların bu randevuyu kısa sürede aldığı da biliniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Soyan, soyana,
Yorumlar
Haber Yazılımı