Haber Detayı
02 Nisan 2016 - Cumartesi 11:11
 
TAHSİN TARHAN, KOCAELİ İÇİN BİRLİK ÇAĞRISI YAPTI
Gebze ve Darıca’da bulunan Askeri Kışla arazilerinin akıbeti ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’nın yanıtlaması istemi ile soru önergesi veren Tahsin Tarhan, Bakanlıktan gelen yanıtı tüm Kocaeli Milletvekilleri ile paylaştı ve birlik çağrısında bulundu.
Gebze Haberi
 TAHSİN TARHAN, KOCAELİ İÇİN BİRLİK ÇAĞRISI YAPTI

Gönderdiği bilgilendirme notunda, Bakanlıktan gelen şu bilgiler paylaşıldı;

  • Gebze İlçesi’nde bulunan Şehit Çavuş Engin Aydın Kışla arazileri, Başbakanlık TOKİ Başkanlığı ile 11 Haziran 2015 tarihinde imzalanan “Askeri Tesisler Genel Protokolü” kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu 220 adet CPH-2 tipi cephanelik yapımı amacıyla kaynak olarak kullanılmak üzere kıymet takdir bedeli karşılığında 16 Haziran 2015 tarihinde TOKİ’ye devredilmiştir.
  • Darıca İlçesi’nde bulunan, Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Kışlası’nda bulunan parsellerden toplan 12 adedinin kıymet bedeli oranında TSK’nın ihtiyaç duyduğu bina ve tesis yapımı karşılığında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne, kalan 3 adedinin ise Başbakanlık TOKİ Başkanlığı’na devri konusunda başlatılan çalışmalar devam etmektedir.
  • Protokoller kapsamında devredilen veya devredilecek arazilerin ne şekilde değerlendirileceği hususu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı sorumluluğundadır.

KOCAELİ HAK ETTİĞİNİ ALAMIYOR

Bakanlık yanıtı ile birlikte değerlendirmelerde bulunan CHP’li Tarhan, Türkiye ekonomisine sunduğu büyük katkının yanında, aldığı yatırımlarla çok gerilerde kalan Kocaeli’nin hak ettiğini alabilmesi, kentimizin daha yaşanabilir ve daha yeşil bir şehir olabilmesi için Kocaeli Milletvekilleri olarak ortak bir duyarlılık ve hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, ayrıca şu değerlendirmelerde de bulundu;

“Değişen ve gelişen dünyada, ön plana çıkan kentlerde, hizmet ve faaliyetler, insan odaklı planlamalarla belirlenmektedir. Kent içindeki yaşam alanları, hizmet veren kamu binaları bu doğrultuda belirlenmektedir.

Kocaeli; sanayisi, tarihi birikimi, geçmişten bugüne aktarılan simgeleri ile geleceğe taşınabilecek önemli kentlerimizden biridir.

Bu nedenle, kentin en güzel alanlarında bulunan Gebze, Darıca, İzmit Askeri Kışla Arazileri ile Derince Askeri Hastanesi’nin arazisi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne verilmeli, kullanımında ise öncelik eksik olan kamu binalarında olmalıdır. Kalan alanlar ise yeşil alan olarak korunmalıdır. Söz konusu arazilerin konut ya da alış veriş merkezi alanı olarak kullanılması kente yapılacak en büyük ihanetlerden biri olacaktır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , TAHSİN, TARHAN,, KOCAELİ, İÇİN, BİRLİK, ÇAĞRISI, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı