Haber Detayı
06 Eylül 2018 - Perşembe 13:00
 
Tarhan’dan Tasarruf Açıklaması
 
 
 
Siyaset Haberi


CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın imzasıyla tüm kamu kurumlarına bakanlıklar, bağlı ilgili kuruluşlar, KİT’ler ve belediyelerden sahip oldukları ve kiraladıkları araç envanterleri istenmesi ve araçların hem sınıflarında hem de sayılarında ciddi bir tasarrufa gidileceğinin öğrenilmesi üzerine bir açıklama yaptı. Tarhan, “18 Eylül 2017 Tarih ve 1473 Sayı ile yani bundan tam 1 sene önce taşıt kanunda bir düzenleme yapılması, kamu araçlarına bir sınırlama getirilmesi gerektiği kanun teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunmuştum. Aradan koca 1 yıl geçti, iktidar yetkilileri, keyfi müsrifliği yeni gördü.

BİR SENE ÖNCE TEKLİF ETTİM

Bir sene önce bu kanun teklifini hazırlarken baz aldığımız bazı değerler vardı. Ekonomik kriz bu denli büyük değildi ancak sinyal vermeye başlamıştı. Türkiye ile Gelişmiş Dünya Devletleri kıyaslandığında, kamu araçlarında 20 kat daha fazla olduğumuz ortaya çıkmıştı. Dünyanın en pahalı benzinini kullanırken kamunun her alanında mevki sahiplerinin milyon liralık makam araçları kullanmaları israftan başka bir şey değildir. Düşüncesiyle tam bir sene önce teklif etmemize rağmen, iktidar bu müsrifliği görmedi ya da görmek istemedi.

SATACAK BİR ŞEY KALMAYINCA NE OLACAK

Tarhan, “Ekonomik krizi aşmak amacıyla TOKİ eliyle cami arazilerini, sanayi arazilerini, imarlı yerleri, satmaya başladılar. Limanları, madenleri Türkiye’nin tüm değerlerini sattılar. 2002’de tasarruf amacıyla Milletvekili Lojmanlarını satarak başlamışlardı. Şimdi sıra Kamu araçlarına geldi. Satacak bir şey kalmayınca ne olacak.  Maalesef kamunun her alanında bir lüks araç sevdası vardı. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan, Meclis Başkanına, belediye başkanından, daire başkanına kadar sirayet eden lüks makam araba sevdası kamuoyunca bilinmekteydi. Bu durum zaman zaman defalarca gündeme geldi. Yüzlerce kez uyardık. Tasarruf edin dedik. Dinlemediler. Daire Başkanlarının bile emrine milyon liralık araçları tahsis edenler, aslında bugünkü ekonomik krizin temelini atanlardır. Ancak artık önlem almak gerekiyor ve maalesef çok geç kalınmış durumda.” Dddi.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Tarhan’dan, Tasarruf, Açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı