Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 14:55
 
Tarhan otomotiv sektörünü meclise taşıdı!
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM'de gerçekleştirdiği basın açıklamasında otomotiv sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılara değindi.
Kocaeli Haberi
Tarhan otomotiv sektörünü meclise taşıdı!

Özellikle yerli otomobil konusunda yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, gerçekleştirdiği basın toplantısında “Ne yazık ki siyasal atmosfer tüm sektörleri doğrudan etkiliyor ve tetikliyor. Ekonomik krizden etkilenen ve büyük zarar gören sektörlerden bir tanesi de otomotivdir” dedi. CHP'li Tahsin Tarhan, “Türkiye ekonomisinin taşıyıcı kolonu otomotiv sektörüdür. Otomotiv sektörü kendi bünyesi dışında, ham madde ve yan sanayi yedek parça ürünlerinin tüketiciye ulaşması pazarlama, bayii, servis, akaryakıt, finans ve sigorta sektörleriyle de doğrudan ilişkilidir. Yani bir aksilik olduğunda onlarca sektör, yatırımcı ve çalışan doğrudan etkilenmektedir. Türkiye’de otomotiv sanayinin güçlü sermaye yapısı, yabancı ortaklıkları, güçlü yan sanayinin varlığı, nitelikli iş gücü, coğrafi konumu, esnek üretim yapabilme yeteneği, kalite sisteminin sağlanmış olması rekabet açısından sektörün güçlü yanlarını oluştururken, özellikle son yıllarda, düşük kapasite kullanım oranından kaynaklanan yüksek üretim maliyeti, dış pazarlarda yaşanan sorunlar, ana - yan sanayi ilişkilerinin yetersizliği ve üretim maliyetlerinin artması sektörü iyice zayıflatmaktadır" ifadelerini kullandı.

VOLSKWAGEN MUTLAKA TÜRKİYE’YE GELMELİ

Tahsin Tarhan, “Şimdi Volkswagen markasının Türkiye’ye yatırım yapması ve fabrika açması konuşuluyor. Zamanın Cumhurbaşkanı, Ford fabrikasının Türkiye’ye yatırım yapması için yer gösterilmesi tartışmalarına 'gerekirse köşkün bahçesini veririz' diyerek sahip çıkmıştı. O günlerden otomotiv sektörünün bugün geldiği nokta, maalesef içler acısıdır” açıklamasında bulundu. Tahsin Tarhan konuşmasının devamında, "Otomotiv sektörünün Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı yüzde 20'dir. Yani ülke olarak yaptığımız ihracatın 5 te 1’i otomotiv sektöründen elde ediliyor. Ekonomideki kötü gidiş sadece otomotiv sektörüne bakılarak görülebilir. Örnek verecek olursak; Binek Otomobil satışları, 2019 yılı ilk altı ayında geçen yıla göre yüzde 43 oranında azalmıştır.

"YÜZDE 49 AZALMA GERÇEKLEŞTİ"

Ticari araç satışlarında ise 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde, geçen yıla göre yüzde 49, azalma gerçekleşmiştir. Otomotiv sektöründeki ÖTV İndirimi 2018’de son 2 ay devreye girmesine rağmen pazardaki daralmanın ancak yüzde 35’te kalmasını sağlayabilmiştir. 2019 yılının ilk 6 ayı sonunda da pazardaki daralma teşvikler olmasına rağmen yüzde 45 olarak sonuçlanmıştır. Tablo bu kadar açıkken 11. kalkınma planında yerli otomobili üretip otomotiv sanayini ayağa kaldıracağız diyerek sektöre çare olamazsınız

UYGUN POLİTİKA BELİRLENMELİ

Eğer önlem alınmazsa tarım, tekstil, enerji, sanayi ve inşaat sektöründe olduğu gibi otomotiv sektörü de büyük bir çöküş içerisine girecektir. En kısa sürede otomotiv sektörünün geleceği planlanarak, uygun politikaların belirlenmesi için iktidar muhalefet ayrımı yapmadan elimizi taşın altına koymanın zamanı gelmiştir. Ticaret ve Sanayi bakanlıklarını ortak, acil eylem planı hazırlamaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

BUGÜNKÜ FAİZLE ÜRETİM ŞANSI YOK

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tarhan, 11. Kalkınma Planı'nda otomotiv sektörüne yönelik sadece yerli araç üretimine yönelik ifadelerin bulunduğunu söyledi. Yerli araç üretiminin yıllardır Türkiye'nin gündeminde bulunduğunu ancak bu konuda somut bir adım görülmediğini öne süren Tarhan, "Bugün yerli aracı değil, mevcut otomotiv sektörünü nasıl ayakta tutarız, onu konuşmamız gerekiyor. Beş babayiğidin bugünkü faizle bu üretimi yapma şansı yok. Çok büyük rakamlar bunlar" açıklamasında bulundu. Eğer önlem alınmazsa tarım, tekstil, enerji, sanayi ve inşaat sektöründe olduğu gibi otomotiv sektörü de büyük bir çöküş içerisine girecektir. En kısa sürede otomotiv sektörünün geleceği planlanarak, uygun politikaların belirlenmesi için iktidar muhalefet ayrımı yapmadan elimizi taşın altına koymanın zamanı gelmiştir. Ticaret ve Sanayi bakanlıklarını ortak, acil eylem planı hazırlamaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarhan, otomotiv, sektörünü, meclise, taşıdı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı