Tarhan, ‘Üretim ekonomine geçmedikçe borçlanırız!”
Haber
13 Eylül 2019 - Cuma 09:16
 
Tarhan, ‘Üretim ekonomine geçmedikçe borçlanırız!”
CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Genel Müdürlüğü kurulmasına tepki gösterdi.
Kocaeli Haberi
Tarhan, ‘Üretim ekonomine geçmedikçe borçlanırız!”

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazete de yayımlanarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Genel Müdürlüğü kurulmasına tepki gösteren Tahsin Tarhan “Devleti ve Milleti o kadar borçlandırdılar ki bir sonraki aşama Duyunu Umumiye’nin kurulmasıdır” dedi.

BORÇLANMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NE YAPACAK?

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Genel Müdürlüğü kurulmasına tepki gösterdi. Tarhan, “Borçlanma Genel Müdürlüğü Türkiye Cumhuriyeti adına uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ve benzeri enstrümanlarla borçlu ve garantör sıfatıyla borç almak ve bunlara ilişkin akit ve garanti işlemleri ile her türlü temas ve müzakereleri yürütmek gibi işlemleri gerçekleştirmek üzerine kurulmuş. Ekonominin toparlanması ve düzene girmesi için borçlanmaya değil üretim ekonomisine geçilmesi gerekiyor. 17 yılda hiçbir şey üretemeyen sadece tüketen bir Türkiye yaratıldı. Bugün yapılmak istenen borçla borcu kapatmaya çalışmak. Ekonomi yönetimlerinde taşıma suyla değirmen döndüremezsiniz.” dedi.

“İTİBARDAN TASARRUF OLMAZ” DİYE DİYE BATIRDILAR

Tarhan “Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntılar bir günde ortaya çıkan problemler değildir. Neredeyse 1 yılı aşkın zamandır ekonominin iyi gitmediğini yapılması gerekenlerin farklı olduğunu dile getiriyoruz. Türkiye yönetilmiyor, savruluyor diyoruz ancak ne yazık ki dinleyen yok. Sanayisi kepenk kapatmış, üretimi askıya almış bir Türkiye yarattılar. Şimdi de “nereden nasıl borç buluruz” diye Devlete resmi kurumlar kuruyorlar.  Tekrar söylemekte fayda var. Siyasi erk olarak adaleti ve hukuku üstün kılıp üretim ekonomisine geçmediğimiz takdirde daha çok borç kapısı ararız” dedi.

EKONOMİNİN SONU HÜSRAN

Tarhan “Türkiye binlerce yıllık devlet geleneğine sahip bir hukuk devletiydi. Liyakate önem verilir devlet geleneği olarak iş ehline verilirdi. Ne yazık ki Türkiye’yi ve dinamiklerini hiç tanımayanlar lokanta işletir gibi kasaya damatlarını koydular. Gelinen nokta hepimizin malumudur. Mutfaktaki yangın her geçen gün vatandaşın cebini yakmakta yok etmektedir. Ülke olarak daha da altından kalkamayacağımız ekonomik problemler başlamadan gerekli müdahale yapılmalı yanlışlardan dönülmelidir.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarhan,, ‘Üretim, ekonomine, geçmedikçe, borçlanırız!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı